Jak mieć długie rzęsy? Kilka ważnych wskazówek

Długie i gęste rzęsy to marzenie bardzo wielu kobiet. Ciemna oprawa oczu uchodzi za coś niezwykle atrakcyjnego, dlatego też wiele osób decyduje się na ich doczepianie. Nie jest to jednak dobra metoda na dłuższą metę. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak naturalnie wydłużyć rzęsy!

Jak rośnie rzęsa i dlaczego warto mieć długie rzęsy?

Biologiczną rolą rzęs jest ochrona gałki ocznej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. To właśnie na tych delikatnych włoskach, które są obecne na krawędziach górnych i dolnych powiek, zatrzymują się drobiny kurzu oraz inne zanieczyszczenia i drobnoustroje, które mogłyby uszkodzić narząd wzroku, gdyby dostały się do środka. Rzęsy chronią również oko przed nadmiernie intensywnym światłem.

Warto więc dbać o rzęsy, tak aby były gęste i długie, ponieważ dzięki temu można nie tylko zyskać na urodzie, lecz także lepiej chronić swoje zdrowie. Jak przebiega wzrost rzęs?

Proces jest nieco wolniejszy niż w przypadku włosów pokrywających skórę głowy i u każdego przebiega w nieco innym tempie. Zazwyczaj trwa kilka tygodni, po których rzęsy naturalnie wypadają i zostają zastąpione nowymi. Zwykle nawet tego nie zauważamy, ponieważ każda rzęsa jest na innym etapie wzrostu, a codziennie tracimy zaledwie dwie lub trzy z nich.

Jakie są etapy wzrostu rzęs? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich.

Anagen

Anagen to faza aktywnego wzrostu. W jej trakcie rzęsa realnie zwiększa swoją długość, pobierając substancje odżywcze z organizmu poprzez brodawkę mieszka włosowego, z którą jest połączona. Dzięki temu może osiągnąć długość ok. 8-12 mm (w przypadku górnej powieki) lub ok. 6-8 mm (w przypadku dolnej powieki). Anagen trwa od 30 do 90 dni (zwykle 45-60). Jest jedynym etapem wzrostu włosa, kiedy zastosowanie mają wszelkiego rodzaju preparaty aplikowane na linii rzęs (takie jak odżywka z biotyną czy witaminą E). Działają w taki sposób, aby maksymalnie wydłużyć fazę anagenu i utrzymać połączenie włosków z układem krwionośnym, przez który są dostarczane do nich substancje odżywcze. Odżywki stymulują również produkcję melaniny, czyli barwnika skóry, który jest też odpowiedzialny za kolor rzęs.

Katagen

Katagen to profesjonalne określenie na fazę obumierania rzęsy. W tym czasie rzęsa przestaje być odżywiana przez zanikającą brodawkę mieszka włosowego. Włosek odłącza się od skóry, a następnie wypada. Rzęsy katagenowe (podobnie jak w przypadku włosów porastających skórę głowy) to takie, które mają niewidoczną lub mocno obkurczoną cebulkę. Katagen trwa zwykle od 2 do 3 tygodni.

Telogen

Telogen to inaczej faza spoczynku rzęsy. W tym czasie mieszek włosowy jest pusty i „przygotowuje się” do wytworzenia nowego włoska. Telogen może trwać nawet do 100 dni, jednak tę fazę można skrócić poprzez odpowiednią pielęgnację i stosowanie kosmetyków odżywiających mieszki włosowe.

Domowe sposoby na długie i gęste rzęsy

Nadmierne wypadanie rzęs często jest spowodowane ich niewłaściwą pielęgnacją. Chodzi tu zarówno o stosowanie odżywczych preparatów (takich jak odpowiednio dobrane serum do rzęs), jak i unikanie działań, które mogą osłabić włoski lub uszkodzić je mechanicznie. Warto poznać sprawdzone sposoby pielęgnacji rzęs i wdrożyć je do swojej codziennej rutyny. Poniżej przedstawiamy kluczowe porady.

Stosuj odżywkę przyspieszającą porost rzęs

Odżywka do rzęs może być wykonana samodzielnie lub zakupiona w formie gotowej w drogerii bądź aptece. Jeśli decydujesz się na tę pierwszą opcję, dobierz odpowiedni preparat bazowy. W tej roli doskonale sprawdzają się olej rycynowy oraz oliwa z oliwek. Substancje doskonale nawilżają i uelastyczniają łodygi włosków. Aby przyspieszyć wzrost rzęs, warto dodać do nich składniki odżywcze, takie jak witamina E, którą można nabyć w aptece w kapsułkach lub formie płynnej.

Regularnie szczotkuj rzęsy

Każdego dnia tracimy od 1 do 5 rzęs. Tego procesu nie da się zatrzymać, ale można sprawić, że włoski będą gęstsze, a ich ubytki – mniej zauważalne. Aby to osiągnąć, warto szczotkować rzęsy codziennie przed snem. Zadbaj o to, by szczoteczka, której używasz, była niewielka i dość gęsta, żeby docierała nawet do najmniejszych i najkrótszych włosków. Jeżeli chcesz dodatkowo nawilżyć i nabłyszczyć rzęsy, pomoże Ci w tym, np. wazelina.

Prawidłowo wykonuj demakijaż

Olejek rycynowy oraz oliwa z oliwek doskonale sprawdzają się również w roli preparatu do demakijażu. Szybko i skutecznie rozpuszczają kosmetyki kolorowe, ułatwiając ich usunięcie z twarzy. Pamiętaj, aby zmywać makijaż delikatnie, nie narażając rzęs na uszkodzenia. Nałóż preparat na wacik, a następnie przyłóż go do powieki i odczekaj około minuty. Po tym czasie delikatnie przesuń wacik po skórze, aby zebrać z niej rozpuszczone produkty. Nie pocieraj. Zmień wacik na nowy i powtórz czynność. Wykonuj ją do momentu osiągnięcia idealnej czystości skóry.

Zadbaj o właściwą dietę

Dobrze zbilansowana dieta, zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych ilościach i proporcjach, to podstawa pielęgnacji skóry oraz jej przydatków (w tym włosów oraz rzęs). Warto stosować suplementy diety zawierające ważne z tego punktu widzenia substancje odżywcze, takie jak witamina E oraz witaminy A, B, C i H (biotyna). Nie mniej istotne są również nasycone kwasy tłuszczowe, a także mikroelementy – przede wszystkim miedź, żelazo, cynk i selen. Stosowanie zbilansowanej diety pozwala wydłużyć okres wzrostu włosków, a w konsekwencji sprawić, że będą wypadać z opóźnieniem. Nie bez znaczenia jest także regularne nawadnianie organizmu, ponieważ służy uelastycznieniu i odżywieniu wszystkich tkanek ciała.

Pamiętaj o odpoczynku

Wieczór u kosmetyczki to doskonały sposób na relaks, jednak największym sprzymierzeńcem pięknych i długich rzęs jest zdrowy sen. Zadbaj o to, żeby każdej doby poświęcać co najmniej 7 (najlepiej 8) godzin na regenerację, a dodatkowo staraj się unikać sytuacji stresowych, które działają destrukcyjnie na wygląd skóry i jej przydatków.

Jakie czynniki wpływają negatywnie na porost rzęs?

Naturalne tempo porostu rzęs zależy od uwarunkowań genetycznych danej osoby. Tak jak istnieją sposoby na wydłużenie fazy anagenu i skrócenie telogenu, są również czynniki, które wpływają negatywnie na porost i strukturę rzęs. Należą do nich:

 1. zaburzenia hormonalne;
 2. zmiany gospodarki hormonalnej wywołane menopauzą;
 3. choroby tarczycy;
 4. stany zapalne oczu;
 5. niedobór witamin;
 6. alergie na soczewki lub stosowane kosmetyki;
 7. przewlekły stres;
 8. przyjmowanie niektórych leków.

Makijaż a gęste rzęsy

Wiele kobiet, chcąc mieć długie i gęste rzęsy, decyduje się na zwiększenie ich objętości poprzez doczepienie sztucznych włosków metodą 1:1, 2:1 itp. Takie zabiegi na dłuższą metę nie działają jednak na korzyść, ponieważ obniżają kondycję rzęs, osłabiając ich cebulki i sprawiając, że łodygi częściej się łamią i szybciej wypadają.

Znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu są sztuczne rzęsy na pasku. Można je nosić codziennie, pod warunkiem dobrania lekkiego modelu, który nie wpływa negatywnie na cebulki włosków. Pamiętaj, że zdejmowanie sztucznych rzęs jest jednym z elementów demakijażu oczu. Nie zaleca się pozostawiania ich na powiekach na noc.

Oczywiście najmniej obciążającym, a jednocześnie wciąż skutecznym sposobem na to, jak przyciemnić, pogrubić i wydłużyć rzęsy optycznie, jest prawidłowo wykonany makijaż. Kluczem do sukcesu jest tusz do rzęs, który łączy w sobie profesjonalnie opracowany skład oraz funkcjonalną szczoteczkę.

Na rynku dostępne są tusze, które pięknie podkreślają rzęsy, a dodatkowo stymulują ich wzrost. Polecamy niezawodny Magnetic Noir z olejkiem rycynowym, woskiem carnauba i lecytyną. Produkt zapewnia efekt długich i podkręconych rzęs bez obciążania czy sklejania.

Optyczne zagęszczenie rzęs można uzyskać poprzez namalowanie cienkiej, czarnej kreski tuż nad ich linią. Aby uzyskać pożądany skręt włosków, warto zastosować zalotkę przed nałożeniem tuszu. Należy jednak uważać, ponieważ to narzędzie użyte nieumiejętnie może uszkodzić mieszki włosowe lub łodygi samych włosków i w konsekwencji wpłynąć negatywnie na ich kondycję.

Ciekawostki na temat rzęs

 1. Na górnej powiece znajduje się od 150 do 250 rzęs, podczas gdy dolna powieka ma ich od 50 do 150.
 2. Specjalizacja lekarska zajmująca się problemami ze skórą głowy i włosami (a także rzęsami) nazywa się trychologią. Lekarz tej specjalizacji to trycholog.
 3. W starożytności makijaż rzęs wykonywano przy użyciu sadzy i naturalnych olejków.
 4. Obecność rzęs to cecha charakterystyczna wszystkich ssaków. Mają je również niektóre ptaki.
 5. Z chemicznego punktu widzenia główny składnik rzęs stanowi białko keratynowe.
 6. Rzęsy rosną wzdłuż krawędzi powiek w kilku rzędach.
 7. Rzęsy u dziecka zaczynają rosnąć jeszcze w łonie matki – dzieje się to ok. 16. tygodnia ciąży.
 8. W Księdze Rekordów Guinnessa zarejestrowano najdłuższe rzęsy na świecie. Mierzyły one 4,7 cm i należały do Indianki Phuto Rav Mawi.
 9. Kolor, kształt, długość i struktura rzęs są inne u ludzi zamieszkujących różne obszary geograficzne.
 10. W niektórych kulturach długie rzęsy nie stanowią oznaki piękna. Z tego powodu są depilowane, podobnie jak włosy pod pachami czy na nogach w Europie.