W sezonie jesienno-zimowym, przesuszenie skóry staje się powszechnym zjawiskiem, stanowiącym źródło dyskomfortu dla wielu osób. Warto więc skupić się na skutecznych metodach pielęgnacji, zwłaszcza pod kątem nawilżenia, które odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej funkcji skóry.

W trakcie mrozów, osoby cierpiące na atopię, łuszczycę, osoby poddawane leczeniu farmakologicznemu czy te z tendencją do przesuszeń skóry, mogą napotykać szereg problemów związanych z kondycją skóry. Skoki temperatur, wynikające z przejścia z ciepłego pomieszczenia na zimne powietrze czy zetknięcie z suchym, ogrzewanym powietrzem, mogą stanowić niemały kłopot prowadzący do problemów z utrzymaniem odpowiedniego nawilżenia i elastyczności skóry.

W jaki sposób skutecznie nawilżać skórę?

Odpowiednia pielęgnacja skóry powinna być dostosowywana do zmieniających się warunków pogodowych. W okresie letnim lepiej stosować lekkie często beztłuszczowe formuły, które mają na celu wspomaganie skóry podczas upalnych dni, minimalizując jednocześnie ryzyko nagromadzenia potu i łoju pod delikatnymi warstwami kosmetyków. Niestety, powszechnym błędem jest utrzymanie stałej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok, pomimo wyraźnych różnic, jakie zachodzą pomiędzy różnymi porami roku.

Wpływ zimowej pogody na skórę

W okresie zimowym powinniśmy postawić na kremy o bardziej bogatej konsystencji. Taka zmiana w pielęgnacji efektywnie zahamuje utratę wody. W innym wypadku możemy poczuć negatywne skutki suchości i odwodnienia skóry. Jeśli tylko odczuwamy przesuszenie skóry, zastanówmy się, czy stosowane obecnie produkty pielęgnacyjne nie są zbyt lekkie i nie zawierają wystarczającej ilości składników nawilżających, dostosowanych do wymagań zimowego sezonu. Warto, aby nasza pielęgnacja była dynamiczna i elastyczna, odpowiadająca zmieniającym się potrzebom skóry w zależności od warunków atmosferycznych.

Szczególnie osoby o wrażliwej skórze mogą zauważyć wzmożoną suchość, łuszczenie, a nawet odczuwać pieczenie i świąd. Dlatego też warto postawić na kosmetyki naturalne, czyli wysokiej jakości pielęgnację, skupiając się na kluczowych aspektach, takich jak:

  • bogate, lipidowe kremy - to nie tylko kwestia konsystencji, ale przede wszystkim składu lipidowego, który sprzyja odbudowie barierowej skóry. Te kremy tworzą warstwę ochronną przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr i mróz,
  • antyoksydanty i kremy regenerujące – m.in. dermokosmetyki do twarzy zawierające antyoksydanty, takie jak np. SWEDERM® FACE BOOSTER emulsja do twarzy, czyli odżywczy preparat o działaniu nawilżającym, antyoksydacyjnym i stymulującym regenerację bariery lipidowej, a także o dużej zawartości polifenoli zapewniających ochronę skóry przed wolnymi rodnikami. W okresie grzewczym, gdy stężenie pyłów w powietrzu jest największe, skóra jest szczególnie narażona na działanie zanieczyszczeń i toksyn, przyspieszając proces starzenia,
  • emolienty - odbudowa barierowej ochrony skóry jest kluczowa, zwłaszcza dla skóry wrażliwej i atopowej. Jako producent kosmetyków naturalnych polecamy SWEDERM® HUDSALVA VIT E – MAŚĆ DO SKÓRY SUCHEJ, która zawiera emolienty i witaminę E. Emolienty, tworząc warstwę okluzyjną, przeciwdziałają szorstkości, ściągnięciu i łuszczeniu, przywracając skórze komfort,
  • ochrona przed UVA - całoroczna ochrona przed promieniowaniem UVA jest kluczowa dla zapobiegania przedwczesnemu starzeniu skóry. W połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza, promienie słoneczne stanowią potencjalnie szkodliwą mieszankę, generując silny stres oksydacyjny i utlenianie komórek skóry. Dlatego warto wyposażyć się w naturalny krem z filtrem, taki jak np. SWEDERM® BPERFECT ANTI-AGE SERUM FLUID. Jest to nowatorska formuła, która skutecznie chroni przed promieniami UV oraz zanieczyszczeniami. Nie tylko skutecznie pielęgnuje, ale także stanowi bazę delikatnego makijażu.

Porady dermatologiczne na zimę

Negatywny wpływ ogrzewania

W sezonie zimowym, kiedy suche powietrze w domach i pomieszczaniach biurowych zaczyna dominować, skóra szybko traci swoją naturalną wilgotność. Efektem tego są odczuwalne problemy, takie jak przesuszenie, łuszczenie, a nawet pieczenie i podrażnienie. Szczególnie osoby o wrażliwej skórze powinny w tym okresie zadbać o intensywne nawilżanie, stosując nawilżające preparaty nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Warto przyjrzeć się więc nieco bliżej takim preparatom jak naturalny krem do rąk, naturalny krem pod oczy czy naturalny krem BB. Stawiając na tę ostatnią propozycję zyskujemy wyjątkowo skutecznego sprzymierzeńca w utrzymywaniu właściwej wilgotności skóry.

BB CREAM to niezwykły kosmetyk, który nie tylko kompleksowo pielęgnuje skórę, ale także posłuży do zrobienia delikatnego makijażu. Krem na dzień pozwala więc nawilżyć i odżywić skórę, wspomagając codzienną pielęgnację skóry. BB CREAM oferuje także ochronę przeciwsłoneczną (SPF 15) oraz działanie przeciwstarzeniowe, wspierając utrzymanie młodzieńczego wyglądu skóry. Jest on dostosowany do każdego typu skóry. W porównaniu do podkładu naturalny krem BB zapewnia lżejsze krycie, stworzone z myślą o wydobyciu naturalnego piękna skóry.

Powinniśmy też zdawać sobie sprawę z tego, że aby skutecznie przeciwdziałać negatywnym efektom suchego powietrza, warto zadbać też o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Można to osiągnąć poprzez korzystanie z nawilżacza powietrza lub umieszczanie mokrych ręczników na kaloryferach. Dbanie o odpowiednią wilgotność w najbliższym otoczeniu wpłynie pozytywnie nie tylko na kondycję skóry, ale także na ogólne samopoczucie i komfort w trakcie zimowych miesięcy.