Konturowanie twarzy to od lat gorący trend w makijażu. Za prekursorkę tej mody uznaje się Kim Kardashian. To właśnie ona jako jedna z pierwszych zaczęła pokazywać się z makijażem wykonanym metodą strobingu. Dziś na konturowanie twarzy decydują się nie tylko celebrytki, ale i każda z nas. Aby jednak makijaż wykonany metodą strobingu wyglądał estetycznie, warto znać podstawy tej techniki. Nie wiesz, jakie one są? Nic straconego! Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Krok po kroku wyjaśnimy Ci jak konturować twarz, a także jakich kosmetyków do tego użyć.

CZYM JEST KONTUROWANIE TWARZY?

Konturowanie twarzy znane też pod nazwą strobingu jest jedną z technik makijażu. Znane jest już od wielu lat, jednak dopiero stosunkowo niedawno zostało spopularyzowane przez gwiazdy i ich makijażystki. Nie oznacza to jednak, że ta technika make-up sprawdza się tylko na czerwonym dywanie. Wręcz przeciwnie – sięgać możesz po nie na co dzień. Dzięki niej wymodelujesz rysy twarzy. Konturowanie pozwala na wyszczuplenie buzi, podkreślenie kształtu kości policzkowych, zmniejszenie optyczne twarzy lub jej powiększenie, wyregulowanie proporcji czoła, nosa, podbródka. Możliwości, jakie daje ta technika, jest więc bardzo dużo, jednocześnie jest ona na tyle prosta, że poradzi sobie z nią każda z nas. Wystarczy kilka pociągnięć pędzlem i nadaje się twarzy trójwymiarowości, buzia nabiera wyrazu i przyjmuje właściwe proporcje.

RODZAJE KONTUROWANIA

W makijażu wyróżnia się dwie metody konturowania twarzy. Pierwszą z nich jest konturowanie na sucho. Metoda ta powszechnie uważana jest za łatwiejszą w wykonaniu i polecana do codziennego makijażu. Suchy strobing wykonuje się za pomocą produktów suchych takich jak rozświetlacze i bronzery w kamieniu. Drugim typem konturowania twarzy jest to na mokro. Jest to trudniejsza technika, po którą często sięgają profesjonalne makijażystki. Konturowanie na mokro wykonuje się produktami kremowymi i w sztyfcie.

JAKIE KOSMETYKI POTRZEBNE SĄ DO KONTUROWANIA TWARZY?

Aby wykonać konturowanie twarzy, wcale nie musisz kupować walizki kosmetyków. Wystarczy, że w swojej kosmetyczce posiadasz bronzer, rozświetlacz, róż. Jeśli jesteś fanką make-up, zestaw ten możesz uzupełnić o spray utrwalający makijaż. Spryskując nim twarz, będziesz mieć pewność, że kolorowe kosmetyki utrzymują się przez całą noc.

Zaczynając dopiero przygodę z konturowaniem twarzy, powinnaś dużą wagę przyłożyć do kosmetyków, jakich będziesz używać. Łatwiejsze w aplikacji i rozprowadzaniu będą te w pudrze, a także wypiekane takie jak nasz bronzer BRONZING STONE. Jego zaletą jest nie tylko łatwe nakładanie, ale i fakt, że pasuje do każdego typu skóry. Jego duże napigmentowanie sprawia, że tylko niewielka ilość kosmetyku wystarcza do osiągnięcia pożądanego efektu. Po bronzer BRONZING STONE sięgać mogą jednak nie tylko osoby początkujące, ale i profesjonalne makijażystki. Docenią one jego wysoką jakość, uniwersalność oraz długotrwały efekt opalonej, zdrowej i promiennej skóry.

Nie mniej ważne jak jakość i wydajność kosmetyków do konturowania są ich kolory. Bardzo ważne jest, abyś odpowiednio dobrała paletę kolorystyczną. Jeśli jesteś posiadaczką jasnej skóry, unikaj odcieni pomarańczowych, natomiast sięgaj po odcienie brązowe z domieszką szarego pigmentu. Masz ciemną karnację? Sprawdź kosmetyki w odcieniach brązu z czerwonymi pigmentami. Pamiętaj, aby nie wybierać zbyt ciemnych bronzerów czy pudrów – najlepiej sprawdzą się te o jeden – dwa tony ciemniejsze niż naturalny odcień skóry.

CZYM KONTUROWAĆ TWARZ?

Oprócz kosmetyków do konturowania twarzy będziesz też potrzebować akcesoriów. Jeśli w twojej toaletce znajdują się głównie kosmetyki o formule kremowej lub płynnej, najlepszym sposobem ich aplikacji będzie gąbeczka i tzw. beauty blender. Dzięki nim z łatwością rozetrzesz ostre kontury. Najwygodniej jednak kosmetyki będzie nakładać pędzlami. Te przeznaczone do strobingu mają ściętą pod kątem końcówkę i lekko falistą główkę.

JAK KONTUROWAĆ TWARZ? INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Sposobów konturowania twarzy jest kilka. To, jaki wybierzesz, uzależnij od kształtu twarzyoraz oczekiwanego efektu. Bez względu na wybraną metodę strobingu, zawsze jednak powinnaś pamiętać o podstawowych zasadach. Trzymaj się ich, a efekt będzie zachwycający! Reguły konturowania twarzy najlepiej przedstawić w pięciu krokach. Wyglądają one następująco.

KROK 1: NAKŁADANIE BAZY

Zanim zaczniesz konturować twarz, musisz ją odpowiednio przygotować do przyjęcia kolorowych kosmetyków. Na początku więc umyj ją dokładnie, oczyść i nawilż skórę. Na kolejnym etapie przykryj wszystkie widoczne niedoskonałości, przebarwienia i cienie pod oczami korektorem oraz podkładem. Te dwa kosmetyki będą stanowić bazę.

KROK 2: ROZŚWIETLENIE TWARZY

Kolejnym krokiem konturowania twarzy jest nałożenie na kości policzkowe, wzdłuż nosa, nad łuki brwiowe, wewnętrzne kąciki oczu i nad kośćmi policzkowymi rozświetlacza. Kosmetyk musisz rozetrzeć, dbając o to, aby nie pozostawiać widocznej linii między nim a podkładem.

KROK 3: KONTUROWANIE TWARZY

Do faktycznego konturowania twarzy dochodzi dopiero w trzecim kroku wykonywania makijażu. Użyj do tego np. bronzera BRONZING STONE lub korektora. Kosmetyki te powinny być o ton ciemniejsze, niż te pozostałe wykorzystywane w make-up. Dzięki temu będziesz mogła odpowiednio podkreślić wybrane obszary twarzy. Najpopularniejsze fragmenty poddawane konturowaniu to linia włosów, boki nosa, obszary poniżej kości policzkowych, linia żuchwy.

KROK 4: BLENDOWANIE KOSMETYKÓW

Nałożone na twarz kosmetyki należy teraz połączyć. Jest to jeden z najistotniejszych elementów konturowania twarzy. Odpowiednie połączenie jasnych i ciemnych odcieni pozwoli na uzyskanie optymalnego efektu. Do blendowania wykorzystaj gąbeczkę lub pędzel. Pamiętaj, że zawsze musisz wykonywać ruchy w kierunku zewnętrznym i do góry. Kolorowe kosmetyki powinnaś też rozcierać, stosując koliste i szybkie ruchy.

KROK 5: WYKOŃCZENIE MAKIJAŻU

Ostatnim krokiem jest utrwalenie makijażu. Pomoże w tym sypki puder, który naniesiesz na całą twarz za pomocą dużego pędzla. Jego zadaniem będzie utrzymać kolor podkładu i zapobiegać błyszczeniu się skóry. Aby ożywić twarz i nadać jej młodzieńczego, rumianego wglądu, na policzki nałóż róż. Najlepszym miejscem do jego aplikacji będzie środek policzka. Kosmetyki rozcieraj w stronę konturowania ciemnym kolorem.

KSZTAŁT TWARZY A KONTUROWANIE

To, w jaki sposób będziesz konturować twarz, w dużej mierze zależy od jej kształtu. Nie każda z nas chce ukryć to samo lub odwrotnie – podkreślić dany fragment twarzy. Zanim więc weźmiesz do ręki pędzel i bronzer, sprawdź, jaki kształt ma twoja buzia. Możesz to zrobić samodzielnie, w domu, przed lustrem. W tym celu zmierz twarz centymetrem lub tasiemką, a następnie porównaj wyniki z ogólnodostępnymi w internecie tabelami.

W przypadku, gdy test wykaże, że jesteś posiadaczką twarzy okrągłej, to przy konturowaniu powinnaś się skupić na jej wydłużeniu i wyszczupleniu. W tym celu bronzer nakładaj na boki twarzy, rysując kształt liczby 3. Zacznij wzdłuż zewnętrznych krawędzi czoła i prowadź kosmetyk przed skronie, kości policzkowe, wokół linii szczęki. Rozświetlaczem podkreśl brodę, środek czoła oraz grzbiet nosa.

Konturowanie warto zastosować przy  kwadratowym kształcie twarzy. Zabieg ma pomóc jej przybrać bardziej owalny, delikatny kształt. Taki efekt osiągniesz pod warunkiem, nałożenia ciemniejszych kosmetyków na zewnętrzne kąciki czoła i szczęki, a także pod kośćmi policzkowymi. Bronzer rozcieraj w kierunku skroni. Rozświetlaczem podkreśl natomiast nos, środek czoła, brodę i obszar nad kośćmi policzkowymi.

Przy twarzy trójkątnej twoim największym problemem będzie duże czoło. Konturowanie powinno być więc nakierowane na jego zmniejszenie. Trikiem, który pomoże osiągnąć taki rezultat, jest nałożenie bronzera na skronie i sam szczyt czoła tak, aby stworzyć kształt półkola. Przyciemnić powinnaś również szpiczastą brodę, jednocześnie rozświetlaczem rozjaśniając obszar pod kośćmi policzkowymi, nos, środek czoła, łuk kupidyna.

Inną technikę musisz zastosować, jeśli twoja twarz jest owalna. W jej przypadku konturowanie powinno skupić się przede wszystkim na podkreśleniu jej naturalnego kształtu. Aby to zrobić, ciemniejszy kosmetyk nakładaj pod kości policzkowe, na wysokości ucha, a także narysuj kreskę w kierunku ust. Możesz też delikatnie zaznaczyć czoło i skronie – bardzo blisko linii włosów. Wiele kobiet o owalnej twarzy chce również wyszczuplić nos. Będąc w tej grupie, narysuj ciemniejsze kreski po jego bokach.

Makijażem możesz modelować kształt twarzy i delikatnie naginać rzeczywistość. Z pomocą konturowania, a więc przyciemniania i rozjaśniania odpowiednich partii twarzy możesz podkreślić zalety swojej urody, zamaskować jej mankamenty, a nawet odjąć sobie kilka kilogramów. Zalet wykorzystywania techniki konturowania nie brakuje, nie obawiaj się więc jej wypróbować.