Idealny kształt twarzy przypominający diament to marzenie wielu kobiet. Do takiego efektu dążymy, wykonując makijaż. Często jednak popełniamy błąd, malując cerę jednym kolorem, a przy twarzy okrągłej robiąc jedynie ciemniejszy kontur. Tymczasem najlepsze rezultaty uzyskuje się, podkreślając jej trójwymiarowość — do tego właśnie służy konturowanie twarzy okrągłej. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!  

Jak określić okrągły kształt twarzy?

Wyróżnia się sześć podstawowych kształtów twarzy: trójkątną, prostokątną, kwadratową, w kształcie serca, owalną i okrągłą. Warto określić kształt swojej twarzy, ponieważ jest to bardzo ważne ze względu na prawidłowy dobór fryzury, okularów i czapek, ale też techniki konturowania. Okrągła twarz charakteryzuje się następującymi cechami:

  • policzki są pełne,
  • rysy twarzy są łagodne;
  • kości policzkowe są słabo zarysowane,
  • podbródek zaokrąglony,
  • żuchwa słabo zarysowana,
  • linia włosów zaokrąglona,
  • czoło jest krótkie,
  • twarz prawie tak samo szeroka i długa.

Dlaczego warto wykonać konturowanie twarzy?

Za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków można niemal dowolnie modelować rysy i optycznie zmieniać wygląd. Jednak konturowanie twarzy okrągłej pozwala przede wszystkim podkreślić zalety i wydobyć naturalną głębię. Służy też do maskowania drobnych niedoskonałości, asymetrii czy ukrywania tych partii twarzy, które naszym zdaniem są zbyt wydatne. Za pomocą konturowania można też wyszczuplić twarz. Dlatego też warto nauczyć się jak prawidłowo wykonywać np. konturowanie twarzy owalnej.

Konturowanie twarzy dla początkujących — podstawowe zasady

Zanim przystąpisz do modelowania, musisz poznać podstawowe zasady konturowania twarzy. Przede wszystkim wiedz, że aby uwydatnić lub zamaskować wybrane części twarzy nie powinnaś stosować kosmetyków zbyt ciemnych. Podstawą jest wybór odcieni odpowiednich do Twojej twarzy. Mogą być one maksymalnie o jeden lub dwa tony ciemniejsze, dzięki czemu unikniesz sztucznego efektu. Dobrze też, jeśli kosmetyki do konturowania będą miały wysoką pigmentację — unikniesz wówczas konieczności nakładania dużej ilości i nie obciążysz skóry.

Konturowanie polega na malowaniu skóry poprzez wykonywanie poziomych, pionowych i ukośnych linii, przy użyciu bronzera, rozświetlacza i różu. Zapamiętaj, że:

  • ukośne i pionowe linie dają optyczny efekt wydłużenia;
  • poziome linie poszerzają;
  • ciemne odcienie dają efekt cienia i optycznie maskują wybrane partie;
  • kolory jasne uwydatniają i dodają skórze blasku;
  • róż sprawia, że skóra wygląda świeżo i młodzieńczo.

Technika konturowania — na mokro czy na sucho?

Modelowanie twarzy można wykonać za pomocą dwóch podstawowych metod, które różnią się od siebie rodzajem zastosowanych produktów, a także akcesoriów do ich nakładania. Jedną z nich jest konturowanie na mokro. W tym celu wykorzystuje się kosmetyki płynne i kremowe, np. fluidy, podkłady, kremy koloryzujące czy korektory. Z kolei konturowanie twarzy na sucho polega na aplikacji kosmetyków stałych, takich jak bronzery, róże i rozświetlacze w postaci sypkiej lub w kompakcie (wypiekane lub prasowane). Możesz wybrać dowolną metodę konturowania, ale ta na sucho uznawana jest za łatwiejszą i mniej czasochłonną dla osób początkujących. 

Kosmetyki do konturowania twarzy

To, czym konturować twarz zależy od wybranej metody. Jeśli chcesz wykonturować twarz techniką makijażu na sucho, potrzebny będzie puder brązujący. Doskonale do konturowania sprawdzają się pudry wypiekane, które dzięki sposobowi produkcji zawierają bardzo dużo pigmentu, są też łatwe w aplikacji i dłużej utrzymują się na twarzy. Polecamy np.SWEDERM® BRONZING STONE, który nadaje się do każdego typu cery, efekt można stopniować i zależy od ilości zastosowanego preparatu.

Przygotuj też rozświetlacz, za pomocą którego uwydatnisz swoje zalety. Możesz wykorzystać puder z drobinkami odbijającymi światło, zwłaszcza jeśli szykujesz mocny makijaż wieczorowy. Jeśli natomiast stawiasz na naturalność i lekkość, sięgnij po puder delikatnie rozświetlający, np. SWEDERM® UNIVERSAL BAKED FACE POWDER, który nadaje naturalny połysk i jest łatwy w blendowaniu. Poza pudrem i rozświetlaczem przyda się też róż, np. SWEDERM® ROSE PEARL BLUSH o gładkiej formule, za pomocą którego zyskasz efekt naturalnego rumieńca, bez sztuczności. Wiedz, że przed konturowaniem na sucho warto zaaplikować podkład i korektor. Dzięki temu efekty będą bardziej spektakularne, a makijaż trwalszy. Oczywiście nie jest to krok obowiązkowy. Warto jednak przygotować także puder matujący SWEDERM® PERFECTLY MATTE o odcieniu skóry, którym pokryjesz całą twarz i utrwalisz makijaż.  

Z kolei do konturowania na mokro dobry podkład jest niezbędny i stanowi podstawową bazę dla pozostałych kosmetyków. W zależności od własnych upodobań i typu cery możesz wybrać lekki krem koloryzujący typu BB. Taki sprawdzi się najlepiej, jeśli Twoja skóra ma równomierny koloryt i nie ma potrzeby maskowania niedoskonałości. Przy cerze bardziej wymagającej warto zdecydować się na lekki podkład, który wyrówna kolor i zakryje ewentualne krostki, wykwity czy przebarwienia i teleangiektazje. Jednoczesną pielęgnację skóry zapewni np. fluid SWEDERM® B PERFECT - ANTI-AGE, który posiada właściwości kojące podrażnienia, antyoksydacyjne i ochronne. Poza płynnym podkładem musisz przygotować jeszcze róż i rozświetlacz — do nakładania pędzlem lub w sztyfcie.

Konturowanie twarzy okrągłej — jaki pędzel i akcesoria wybrać?

Paleta do konturowania twarzy lub inne wybrane kosmetyki to nie wszystko. Warto też wybrać akcesoria, które ułatwią aplikację produktów. Do nakładania płynnych preparatów dobrze sprawdzi się pędzel do konturowania z włosiem syntetycznym, które nie chłonie fluidu. Przygotuj też gąbeczkę.

Z kolei przy wyborze techniki konturowania na mokro warto użyć pędzli z włóknami naturalnymi, które pochłaniają większą ilość drobinek, a tym samym zapobiegają ich zsypywaniu się i ułatwiają aplikację. Najlepiej do bronzera sprawdzają się pędzle puszyste, z włosiem ściętym pod skosem lub na płasko (flat top). Rozświetlacz nakłada się pędzlem w kształcie płomienia, a do różu służy ten w kształcie płaskiej miotełki (fun brush).

Jak konturować twarz na mokro?

Zanim przystąpisz do konturowania, dokładnie oczyść twarz. Zastosuje łagodną piankę lub żel myjący, kolejno nałóż lekki krem o właściwościach nawilżających. Po jego wchłonięciu rozpocznij konturowanie tworzy okrągłej krok po kroku:

  1. Wyrównaj twarz za pomocą fluidu — rozprowadź go równomiernie na wszystkie obszary twarzy, nie zapominając o linii szyi.
  2. Nałóż jasny korektor pod oczy, na środek czoła, grzbiet nosa i środek brody.
  3. Następnie zaaplikuj bronzer. Aby optycznie wydłużyć twarz i poprawić owal nałóż go na boki twarzy oraz skronie. Ciemnym bronzerem wykonaj ukośną linię, począwszy od skroni aż do połowy policzka (pod kością policzkową).
  4. Różem lub jaśniejszym odcieniem bronzera wykonaj linię nad tą wcześniej wykonaną bronzerem i blenduj od dołu. Dzięki temu nadasz twarzy efekt optycznie uwydatnionych kości policzkowych.    
  5. Rozświetlacz nałóż tuż nad różem, tak aby oba kolory naturalnie się przenikały. Rozświetlacz możesz nałożyć również na łuk kupidyna, pod brwi i na czubek nosa.

Pamiętaj, aby nie nakładać zbyt dużo bronzera na kontury twarzy, ponieważ będzie ona wówczas wyglądała na brudną i nienaturalną. O wiele lepszy efekt wyszczuplenia uzyskasz, przeciągając ciemny odcień bliżej ust.

Konturowanie twarzy krok po kroku — metoda na sucho  

Technika konturowania twarzy na sucho nie wymaga zastosowania płynnego podkładu, ale warto to zrobić dla pogłębienia rezultatów i utrwalenia make-upu. Ponadto postępuj zgodnie z powyższą instrukcją, ale używając kosmetyków w pudrze. Pamiętaj, że środek twarzy warto uwydatnić, a boki nieco ukryć. Poprawiając owal twarzy, nie aplikuj bronzera na górną część czoła. Po wykonaniu wszystkich linii przystąp do ostrożnego, delikatnego blendowania, tak aby odcięcia między poszczególnymi kolorami nie były widoczne. Dzięki temu uzyskasz najlepszy, trójwymiarowy efekt. Trwałość makijażu możesz zwiększyć, spryskując skórę utrwalaczem.