Owal twarzy jest jednym z kluczowych czynników, determinujących prawidłowy sposób wykonywania makijażu. Aby uzyskać podobny efekt na buzi trójkątnej i kwadratowej, często należy zastosować różne techniki pracy. Jak prawidłowo wykonać konturowanie twarzy owalnej lub okrągłej? Żeby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł!

Po co konturować twarz?

Aby uzyskać kształt twarzy z uwypuklonymi kośćmi policzkowymi i optycznym wyszczupleniem, wcale nie trzeba poddawać się kosztownym oraz bolesnym zabiegom medycyny estetycznej. Taki sam efekt, bez zbędnego ryzyka i wydawania dużej kwoty, można osiągnąć poprzez konturowanie twarzy makijażem.

Konturowanie pozwala wykorzystać możliwości, jakie stwarza na skórze naturalna gra światła i cienia. Dzięki temu pomaga wydobyć naturalne piękno każdego oblicza. Uwypukla te części twarzy, które warto podkreślić oraz umożliwia ukrycie drobnych niedoskonałości. 

Konturowanie twarzy jest również doskonałą metodą na wyrównanie jej asymetrii. Odpowiednio zaaplikowane kosmetyki pozwalają wizualnie skorygować np. lekko krzywy nos czy opadającą powiekę. Dzięki optycznemu poprawieniu wyglądu można osiągnąć również efekt psychologiczny, jakim jest poprawa samooceny, podniesienie poczucia własnej wartości czy też zwykłe poprawienie humoru.

Konturowanie twarzy krok po kroku

Konturowanie twarzy warto rozpocząć od podzielenia jej w wyobraźni na dwie strefy. Pierwszą z nich jest ta, która ma zostać przyciemniona, natomiast drugą ta, która ma ulec rozjaśnieniu. Dzięki takiemu zabiegowi ciemniejsze miejsca będą się wydawały bardziej wklęsłe i szczuplejsze, co naturalnie uwydatni obszary, na których cera została rozjaśniona.

Aby wykonać modelowanie twarzy prawidłowo, należy nałożyć bronzer na:

  • czoło wzdłuż linii włosów,
  • skronie,
  • boki nosa,
  • obszar policzkowy (tuż poniżej kości policzkowych),
  • linia żuchwy,
  • podbródek.

Aby kontur był wyraźniejszy, a rysy twarzy bardziej podkreślone, warto również nałożyć rozświetlacz na takie obszary, jak:

  • środek czoła,
  • miejsca pod łukami brwiowymi,
  • szczyty kości policzkowych,
  • środek i czubek nosa,
  • broda,
  • łuk kupidyna.

Rozjaśnienie bez rozświetlenia można uzyskać przez nałożenie korektora, co jest zalecane w okolicach dolnych powiek, pomiędzy brwiami i na szczycie brody. Generalna zasada, której należy przestrzegać przy konturowaniu twarzy, jest taka, aby objąć bronzerem brzegi twarzy, natomiast rozjaśnić i/lub rozświetlić jej środek.

Najlepsze kosmetyki do konturowania twarzy

Wiele kobiet zastanawia się, czym konturować twarz, aby uzyskać pożądane efekty. To zależy od wielu czynników, m.in. osobistych upodobań danej osoby. Na to, jaki kosmetyk do konturowania twarzy sprawdzi się najlepiej, ma również wpływ przyjęta technika makijażu. Tę z kolei warto dobrać odpowiednio do swoich umiejętności. 

Twarz można modelować na mokro lub sucho. W przypadku konturowania na mokro podstawą jest odpowiednio dobrany podkład. W zależności od tego, jakiego efektu oczekujesz, możesz wybrać jedną z naszych propozycji:

  • BB Cream – delikatny krem koloryzujący – połączenie podkładu i kremu na dzień, nawilżająca formuła o lekkim kryciu, która dodatkowo zapewnia ochronę przeciwsłoneczną na poziomie SPF15;
  • Perfect Drop – lekki, wodnisty podkład o naturalnym wykończeniu, wyrównuje koloryt skóry i delikatnie koryguje niedoskonałości;
  • B Perfect – fluid do twarzy o właściwościach serum regeneracyjnego, zawiera filtr przeciwsłoneczny SPF15 oraz antyoksydanty chroniące przed działaniem wolnych rodników.

Jeśli chcesz konturować twarz na mokro, po aplikacji podkładu nie nakładaj pudru. Podkreśl miejsca, które chcesz przyciemnić, za pomocą sztyftu brązującego. W tej roli sprawdzi się również korektor w odpowiednim kolorze. Następnie weź pędzel do blendowania lub gąbeczkę i delikatnymi ruchami postaraj się rozetrzeć produkty na twarzy tak, aby się ze sobą harmonijnie połączyły. Dopiero potem możesz nałożyć puder, róż na policzki i pozostałe kosmetyki kolorowe. Technika konturowania twarzy na mokro uchodzi za trudniejszą oraz wymagającą większej wprawy.

Aby wykonać konturowanie twarzy na sucho, potrzebny jest odpowiednio dobrany do karnacji i potrzeb cery puder matujący. Polecamy naszą prasowaną propozycję Perfectly Matte o jedwabistym wykończeniu, która zapewnia doskonałą bazę pod modelowanie. Po nałożeniu pudru na całą twarz użyj bronzera w kamieniu Bronzing Stone, w celu uwypuklenia jej rysów. Pamiętaj, że żuchwa oraz policzki nie mogą być nadmiernie przyciemnione, aby nie wyglądały na brudne.

Gdy przyjdzie czas na rozświetlacz, postaraj się oszczędnie nakładać produkt na łuk kupidyna oraz czubek nosa. Jeśli zakładasz kreację z dekoltem, dobrym pomysłem jest rozprowadzenie odrobiny rozświetlacza w okolicach mostka i obojczyków. Używanie kosmetyków w pudrze to najlepsza metoda konturowania twarzy dla początkujących.

Co kilka sezonów powraca moda na draping, czyli modelowanie twarzy różem. Ta technika konturowania jest stworzona dla osób, które pragną nadać swojemu obliczu świeżego i młodzieńczego wyglądu. Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa, oznaczającego drapowanie, czyli układanie tkaniny w dekoracyjne fałdy.

Wykonując draping, nie nakładaj różu wyłącznie na środek policzków, tak jak podczas standardowego stosowania tego produktu. Używając średniej wielkości pędzla do konturowania, rozprowadź kosmetyk po strategicznych miejscach twarzy, zaczynając od kości policzkowych i kierując się od ucha w stronę nosa. Rozblendowując róż ku górze, delikatnie zaznacz również okolice skroni, a następnie przejdź na obszar czoła, łagodnie prowadząc pędzel wzdłuż linii włosów. 

Po wykonaniu drapingu nie używaj już bronzera ani rozświetlacza. Umiejętne wykonturowanie twarzy różem jest wystarczające, aby wydobyć z niej wszystkie najpiękniejsze elementy urody. Zadbaj natomiast o dobrej jakości kosmetyk do konturowania. Polecamy niezawodny Rose Pearl Blush, prasowany róż w kompakcie o kremowej konsystencji i lekkim wykończeniu, który nadaje skórze naturalny wygląd i zdrowy, perłowy blask.

Nieco starszą niż draping, ale również bardzo popularną metodą konturowania twarzy, jest strobing. Wykonuje się go wyłącznie przy wykorzystaniu odpowiednio dobranego rozświetlacza. Technika jest podobna, jak w przypadku klasycznego modelowania – polega na umiejętnym nałożeniu produktu na szczyty kości policzkowych, skronie, obszar pod łukami brwiowymi oraz środek twarzy (centralną część czoła, grzbiet nosa, łuk kupidyna i czubek brody).

Strobing wygląda najlepiej na skórze opalonej, dlatego też szczególnie często można go zaobserwować na ulicach latem oraz wczesną jesienią. Tej metody nie poleca się posiadaczkom cery tłustej i mieszanej, ponieważ duża ilość rozświetlacza może dodatkowo wzmocnić wizualny efekt nieświeżego wizerunku, powstający przy nadmiernym wydzielaniu sebum. Ostrożność jest zalecana również przy nakładaniu rozświetlacza na skórę, której faktura nie jest idealnie gładka (zawiera głębsze zmarszczki, blizny potrądzikowe itp.). Obecne w kosmetyku drobinki odbijające światło wydobędą i podkreślą te nierówności.

Zarówno draping, jak i strobing można wykonywać na sucho oraz mokro. Najważniejsze jest dopasowanie odpowiednich odcieni dobrej jakości kosmetyków. Jeśli jest Ci potrzebna paleta do konturowania, najlepiej skompletuj swoją własną, dobierając wszystkie potrzebne produkty do własnych preferencji i swojego typu urody.

Oczywiście odpowiednie kosmetyki do konturowania twarzy to nie wszystko. Ważna jest również dobrze dobrana technika, a ta zależy nie tylko od stopnia zaawansowania umiejętności osoby wykonującej makijaż, lecz także kształtu twarzy osoby malowanej. Od tego ostatniego czynnika powinien zależeć ostateczny wybór metody konturowania. 

Jak określić kształt twarzy?

Aby określić kształt twarzy, najłatwiej użyć zdjęcia zrobionego en face, bez makijażu i z luźno związanymi włosami. Jeżeli nie możesz wykonać takiej fotografii, stań przed lustrem i patrząc na wprost, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Czy długość i szerokość mojej twarzy są zbliżone?
  2. Czy moje czoło jest wysokie?
  3. Czy moja linia żuchwy jest mocno zarysowana?
  4. Czy mój podbródek jest wąski, czy szeroki?
  5. Jaki kształt ma moja linia włosów?

Twarz w kształcie serca

Twarz w kształcie serca występuje raczej rzadko. Charakteryzuje ją niskie i wąskie czoło, prosta linia włosów (niekiedy z wcięciem pośrodku), spiczasty podbródek oraz żuchwa zwężająca się od uszu aż do brody. Kości policzkowe stanowią najszerszy punkt twarzy w kształcie serca.

Twarz w kształcie diamentu

Twarz diamentowa jest również nazywana trapezową. Kości policzkowe stanowią jej najszerszy punkt, a poniżej i powyżej nich twarz stopniowo się zwęża. Podbródek jest spiczasty, czoło niskie, a linia włosów prosta lub delikatnie zaokrąglona.

Trójkątny kształt twarzy

Cechą charakterystyczną twarzy trójkątnej jest stopniowe zwężanie się jej ku dołowi. Twarz jest najszersza w okolicy czoła i zakończona spiczastym podbródkiem. Czoło jest wysokie i bywa wypukłe. Kości policzkowe nie są wyraźnie zarysowane.

Kwadratowy kształt twarzy

Twarz kwadratową charakteryzuje zbliżona długość i szerokość, wyraźna, kanciasta żuchwa oraz szerokie, choć najczęściej niskie czoło. Linia włosów ma kształt kwadratu o zaokrąglonych rogach, a kości policzkowe są umiarkowanie zarysowane.

Podłużny kształt twarzy

Twarz podłużna jest również nazywana prostokątną. Jest dłuższa niż szersza, a jej szerokość jest mniej więcej taka sama na całej długości. Podbródek jest szeroki, bywa mocno zarysowany, podobnie jak linia włosów. Czoło może być wysokie. Kości policzkowe nie są wyraźnie zarysowane.

Okrągły kształt twarzy

Charakteryzuje się zbliżoną długością i szerokością, zaokrągloną linią włosów, pełnymi policzkami, łagodną linią żuchwy oraz zaokrąglonym podbródkiem. Kości policzkowe nie są wyraźnie zarysowane.

Owalny kształt twarzy

To jeden z najczęściej występujących kształtów twarzy. Jego cechy charakterystyczne to: długość o ok. ⅓ większa niż szerokość, lekko zaokrąglona linia włosów, łagodna linia żuchwy oraz zwężający się podbródek. Kości policzkowe stanowią najszerszy punkt twarzy owalnej.

Konturowanie twarzy owalnej – sprawdzone porady

Konturowanie twarzy w kształcie owalnym różni się nieco od konturowania twarzy trójkątnej czy twarzy podłużnej. To, co dodaje urody jednej osobie, niekoniecznie musi sprawdzić się u kogoś innego. Z tego powodu warto poznać tajniki konturowania odpowiednie dla różnych kształtów twarzy.

Zwłaszcza osoby o pełnych rysach mogą dzięki konturowaniu optycznie wyszczuplić twarz i nadać jej bardziej wyrazisty charakter. W przypadku twarzy owalnej kosmetyk do konturowania powinien być o około 2 tony ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry. Większość bronzerów pozwala budować stopień krycia, co sprawia, że zazwyczaj nie trzeba kupować wielu produktów na różne pory roku.

Owal uchodzi za niemal idealny kształt twarzy. Z tego powodu konturowanie takiego oblicza jest szybkie, proste i niezbyt wymagające technicznie. W dziennej wersji makijażu wystarczy musnąć bronzerem policzki oraz boki nosa i nałożyć korektor na dolne powieki, brodę oraz obszar między brwiami.

Pełne konturowanie twarzy owalnej warto wykonać przed wielkim wyjściem, takim jak wesele czy impreza sylwestrowa. Dobrym pomysłem jest użycie bronzera i rozświetlacza również do wymodelowania górnych powiek oraz obojczyków. Przy takich okazjach, gdy wydarzenie ma trwać do późna i odbywać się przy sztucznym świetle, można pokusić się o użycie nieco ciemniejszych kosmetyków do konturowania niż przy makijażu dziennym.