Skuteczny peeling do ciała – piękna i zdrowa skóra 

Zadbane ciało to powód do dumy i podstawa dobrego samopoczucia. Kiedy bez obaw można odsłonić więcej, czujemy się lepiej, zwłaszcza latem, gdy świetny wygląd zdrowego ciała liczy się szczególnie. O to, by skóra prezentowała się nienagannie, trzeba będzie jednak zadbać na co dzień, przez okrągły rok,  podczas porannych i wieczornych zabiegów kosmetycznych. Od czasu do czasu potrzebny będzie też dobry peeling do ciała – jeden z podstawowych filarów współczesnej pielęgnacji, który wzmocni i odświeży naskórek, pozwoli mu swobodnie oddychać i obdaruje promiennym wyglądem. 

Dlaczego warto stosować peeling do ciała?

Stosowanie peelingu do ciała oferuje szereg korzyści dla skóry. Przede wszystkim skutecznie likwiduje jej szorstkość, sprawiając, że staje się jedwabiście miękka i gładka. Pomaga usunąć zaskórniki, zanieczyszczenia i nadmiar sebum oraz odblokować pory, co znacząco wpływa na zwiększenie wchłaniania składników aktywnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Regularne stosowanie złuszczania to również jaśniejsza, pozbawiona przebarwień cera, większa elastyczność i ukrwienie skóry, płytsze zmarszczki oraz skuteczna profilaktyka problemów skórnych.

Peeling do ciała

Jak działa peeling?

Podstawowe działanie peelingu polega na usuwaniu z powierzchni naskórka zewnętrznej warstwy martwych komórek, powstałej na drodze naturalnych procesów skórnych. Jednocześnie masując skórę bądź oddziałując na nią za pomocą kwasów lub enzymów, peeling pozbawia naskórek niepotrzebnego balastu w postaci obumarłych tkanek, aktywizuje i pobudza do wytwarzania nowych komórek. W zależności od rodzaju peelingu złuszczanie odbywa się przy udziale procesów chemicznych bądź też mechanicznego, tradycyjnego „ścierania” za pomocą większych lub mniejszych szorstkich ziaren, kuleczek i drobinek. 

Rodzaje peelingu do ciała

Istnieją trzy główne rodzaje peelingu do ciała: mechaniczny, chemiczny i enzymatyczny. Każdy z nich oddziałuje na skórę nieco inaczej, dlatego warto jak najlepiej poznać swoją cerę, by dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Ponieważ źle dobrany specyfik może zaszkodzić, zwłaszcza osobom z delikatną i wrażliwą skórą, przed zastosowaniem peelingu sprawdźmy jego działanie, aby wykluczyć niepożądane reakcje. Dobrym miejscem na tego typu test będzie miejsce tuż za uchem bądź na wewnętrznej stronie przedramienia. Nałóż niewielką ilość peelingu, odczekaj dobę i obserwuj reakcję skóry.  

Peeling cukrowy

Jednym z rodzajów mechanicznego złuszczania jest peeling cukrowy, stosunkowo łagodny i popularny, naturalny kosmetyk, którego głównym składnikiem jest cukier. Jako że łatwo się rozpuszcza, przy odrobinie wprawy ziarnistość peelingu można samodzielnie „regulować” za pomocą odrobiny wody. Peeling nie tylko złuszcza i oczyszcza ciało, ale również pomaga pobudzić ukrwienie skóry i pozbyć się toksyn. 

Jak działa peeling cukrowy?

Peeling cukrowy, podobnie jak większość tradycyjnych preparatów tego typu, usuwa z powierzchni skóry obumarłe komórki, sprawiając że staje się ona delikatna, sprężysta i gładka. Zawarte w preparacie środki nawilżające i odżywcze sprawiają, że po zabiegu cera staje się przyjemnie miękka, zabezpieczona przed utratą wody i zdrowsza. 

Zalety i wady peelingu cukrowego

Peeling cukrowy jest jednym z lepiej tolerowanych kosmetyków, lubianych przez większość pań. Ceniony zwłaszcza za swoje antycellulitowe właściwości, jest chętnie wybieranym produktem peelingującym. Z uwagi na stosunkowo ostre brzegi cukrowych kryształków może on jednak podrażniać alergiczną i bardzo delikatną skórę ciała. 

Dla jakiego rodzaju skóry jest odpowiedni?

Peeling cukrowy dobrze sprawdza się w pielęgnacji większości typów skóry, choć szczególnie korzystnie oddziałuje na cerę suchą i wrażliwą oraz trądzikową. Jako produkt naturalny zazwyczaj nie wywołuje silniejszych reakcji uczuleniowych, nawet aplikowany na problematyczny naskórek. Wzmacnia i odżywia głębokie struktury naskórka, dodając cerze witalności i blasku. 

Peeling solny 

Peeling solny to rozwiązanie silniejsze niż peeling cukrowy, o bardziej zdecydowanym działaniu. Zbudowany z ostrych kryształków soli morskiej lub himalajskiej, zmieszanych z płynem o nawilżającym działaniu, szybko potrafi uporać się z martwymi komórkami, zapoczątkowując w skórze procesy odnowy. Może być wykonywany na dowolnej części ciała, również na twarzy. Warto jednak pamiętać, że jest to stosunkowo mocny peeling do ciała. 

Jak działa peeling solny?

Zabieg wykonywany za pomocą peelingu solnego polega na masowaniu i pocieraniu naskórka w celu złuszczania jego wierzchniej warstwy. Koliste ruchy szorstkim specyfikiem doskonale pobudzają krążenie krwi w skórze i przygotowują ją do przyjęcia składników odżywczych – zarówno minerałów zawartych w soli, jak i związków znajdujących się w kremach używanych podczas kolejnych etapów pielęgnacji. 

Zalety i wady peelingu solnego 

Peeling przy użyciu soli ceniony jest zwłaszcza za swoją wysoką skuteczność oczyszczania skóry nie tylko z martwych komórek, ale i toksyn. Może być jednak zbyt agresywny, wysuszać oraz zwiększać wrażliwość na słońce. Użycie tego typu złuszczacza wymaga nieco więcej wprawy i doświadczenia niż stosowanie choćby peelingu wykonanego na bazie cukru. 

 Dla jakiego rodzaju skóry jest odpowiedni?  

Peeling solny poleca się zwłaszcza osobom o trądzikowej i tłustej skórze z uwagi na specyficzne działanie soli – antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Złuszczacz ten będzie idealny dla cery normalnej, może jednak nie być dobrze tolerowany przez naskórek bardzo delikatny, wrażliwy i przesuszony oraz ze skłonnością do podrażnień, alergii i problemów skórnych.

Peeling enzymatyczny

Za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów złuszczania uchodzi peeling enzymatyczny, wykorzystujący do rozpuszczania martwych komórek skóry naturalne enzymy, zwykle pochodzenia roślinnego, takie jak proteazy, amylazy, lipazy. Ta metoda oczyszczania jest raczej łagodna i pozwala na korzystanie z walorów peelingu również osobom, które z uwagi na nadwrażliwość swojej cery musiały wykluczyć tradycyjne metody mechaniczne. 

Jak działa peeling enzymatyczny? 

Peeling enzymatyczny działa poprzez rozkładanie białek, tłuszczy i węglowodanów składających się na martwe komórki naskórka, jednocześnie nie naruszając warstwy żywych komórek. Dzięki temu jest w stanie skutecznie złuszczyć skórę bez konieczności mechanicznego tarcia. Wygładza, rozjaśnia i poprawia teksturę, pozostawiając cerę zdrową i promienną. Powinien być stosowany regularnie. 

Zalety i wady peelingu enzymatycznego 

Największą zaletą peelingu enzymatycznego jest jego łagodność. Delikatny sposób obchodzenia się ze skórą obniża ryzyko podrażnień i uszkodzenia naskórka. Ceniony również za wysoką skuteczność i szeroką ofertę produktów bazujących na różnorodnych składnikach, jest w stanie zaspokoić najprzeróżniejsze gusta i potrzeby cery. Należy dobierać go jednak uważnie, gdyż niewłaściwie dopasowany może wywoływać reakcje alergiczne. 

Dla jakiego rodzaju skóry jest odpowiedni?

Peeling, którego działanie opiera się na enzymach, to idealne rozwiązanie w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry, która nie lubi pocierania. Jednak sprawdzi się również w przypadku cery tłustej i normalnej, jeśli tylko nie występuje uczulenie na składniki specyfiku. Ostrożność natomiast powinny zachować osoby z problemami skórnymi i trądzikiem, gdyż peeling enzymatyczny może zaostrzać stan zapalny.

Składniki peelingu do ciała – jakie wyróżniamy? 

W złuszczaczach do ciała znajdziemy rozmaite składniki o działaniu peelingującym. Są wśród nich naturalne środki typu cytryna, mleko, cukier, sól, a nawet kawa czy pestki. Peelingi zawierają też składniki chemiczne, zwłaszcza kwasy, stosowane w celu rozpuszczania i usuwania martwych komórek naskórka. Dobry peeling do ciała powinien zawierać zarówno środki o działaniu złuszczającym, jak i odżywczym, nawilżającym i regenerującym. Świetnie jeśli będzie równie delikatny co skuteczny, pozbawiony szkodliwych substancji i związków, które mogłyby źle wpłynąć na kondycję skóry.  

Składniki naturalne 

Rosnącą popularnością, z uwagi na łagodne działanie i doskonały wpływ na skórę, cieszą się kosmetyki do peelingu oparte na naturalnych składnikach. Znajdziemy je zarówno w peelingach enzymatycznych, jak i mechanicznych. Należą do nich choćby kwas z ananasa, papai, cytryny czy kiwi, cukier i sól, ale również rozdrobnione pestki i ziarna, wszelkiego rodzaju masła, oleje czy miód, kawa oraz mąka owsiana.

Składniki syntetyczne  

Jeżeli bardziej niż na organicznym składzie i delikatnym działaniu zależy nam na szybkości i skuteczności peelingu, lepszym wyborem może okazać się sięgnięcie po złuszczacze oparte na składnikach syntetycznych. Wiele z nich, jak choćby kwas salicylowy, syntetyczne mikrogranulki, kwas mlekowy, glikolowy czy TCA, jest bardzo efektywnych i aktywnie poprawiają wygląd skóry, jednak stosowane nieumiejętnie mogą również podrażniać i wywoływać alergiczne reakcje, głównie u osób z wrażliwą skórą. 

Najczęściej stosowane składniki w peelingu do ciała 

Składniki używane w peelingu do ciała będą się różnić w zależności od marki i rodzaju złuszczania. Najczęściej spotkamy związki takie jak:

  • kwas salicylowy – wspomaga złuszczanie komórek,
  • kwas glikolowy – oczyszcza skórę i rozjaśnia przebarwienia pozapalne,
  • kawa – pobudza krążenie krwi, 
  • cukier trzcinowy – ściera martwy naskórek,
  • sól morska – oczyszcza skórę i poprawia krążenie, 
  • olejek z awokado – natłuszcza i odżywia,
  • olej kokosowy – regeneruje i odżywia,
  • masło shea – chroni przed przesuszaniem, 
  • ekstrakt z aloesu – łagodzi podrażnienia.  

Składniki, na które warto zwrócić uwagę, jeśli masz wrażliwą skórę

Osoby o wrażliwej skórze powinny zwrócić szczególną uwagę na środki i składniki o bardzo silnym działaniu oraz te, które mogą mechanicznie podrażniać cerę. Unikać warto zwłaszcza dodatków alkoholu, eukaliptusa czy mentolu, a także dużych i ostrych drobinek ściernych. Zamiast tego wybieramy delikatne ziarenka i składniki o działaniu łagodzącym – rumianek, nagietek, aloes, miód oraz witaminę E. Pomogą one złuszczyć i oczyścić skórę bez narażania jej na uszkodzenie, dyskomfort i stres.

Najlepszy peeling do ciała

Jak stosować peeling do ciała?

 Stosowanie peelingu do ciała wymaga ostrożności i przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim wykonujemy go po oczyszczeniu skóry, a jeśli mamy do czynienia ze złuszczaniem mechanicznym, dodatkowo przyda się odrobina uważności, tak by pocieranie naskórka nie było wykonywane z nazbyt dużą mocą. Podczas zabiegu warto skupić się na obszarach problematycznych i szorstkie, zrogowaciałe miejsca potraktować z większą uwagą. 

Kiedy należy stosować peeling?

Peeling stosujemy zarówno wówczas, gdy istnieje taka potrzeba, jak i w ramach standardowej pielęgnacji – minimum raz na dwa tygodnie. Kiedy zauważymy, że skóra stała się szara, straciła swoją miękkość, gładkość i blask to wyraźny sygnał, że zdecydowanie potrzebuje złuszczenia. Podobnie jak tuż przed depilacją – co pomoże uniknąć wrastania włosków oraz przed zastosowaniem samoopalacza – w celu równomiernego rozprowadzenia produktu. 

Jak często stosować peeling?

Częstotliwość wykonywania peelingu ciała zależeć będzie od naszych preferencji, potrzeb skóry, a także pory roku. Standardowo zabiegi tego typu stosuje się co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli jednak używamy wyjątkowo delikatnych produktów o nienachalnym działaniu, nic nie stoi na przeszkodzie, by masaż ciała subtelnym złuszczaczem wykonywać okresowo nawet co drugi dzień. Pomoże on wrócić do równowagi głównie przetłuszczonej cerze. 

Jak prawidłowo stosować peeling?

Właściwe stosowanie peelingu ciała to kilka ważnych, następujących po sobie etapów. Na początek istotne będzie dokładne oczyszczenie skóry, zwłaszcza usunięcie balsamów, kremów i innych natłuszczających środków z powierzchni skóry. Następnie nakładamy środek złuszczający i wykonujemy delikatny masaż skóry za pomocą okrężnych ruchów, zaczynając od dolnych partii ciała, ku górze. Na koniec spłukujemy specyfik za pomocą ciepłej wody, a po jej osuszeniu nakładamy środek nawilżający. 

Jak długo trzymać peeling na skórze?

Na ogół optymalny czas, w jakim środek peelingujący może pozostawać na skórze, to 10 do 15 minut. Jednak jest to bardzo ogólna wytyczna, a przy stosowaniu konkretnych produktów zawsze należy mieć na uwadze zalecenia producenta, które zwykle znajdziemy na opakowaniu. Należy ich ściśle przestrzegać, bo zbyt długi czas trwania zabiegu może doprowadzić do podrażnień. W przypadku odczuwania silnego dyskomfortu peeling należy natychmiast usunąć.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki peelingowi?

Peeling to najbardziej efektywny i sposób, by w krótkim czasie przywrócić skórze promienny wygląd i blask oraz stale utrzymywać ją w dobrej formie. Regularnie stosowany pozwala na wyrównanie kolorytu cery, poprawę struktury, jędrności i nawilżenia skóry, zmniejszenie podatności na powstawanie trądziku oraz widoczne spłycenie zmarszczek. By osiągnąć zamierzone efekty, produkt musi być jednak optymalnie dopasowany do typu skóry i jej  indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać najlepszy peeling do ciała dla siebie?

Wybór najlepszego dla siebie produktu zależeć będzie od upodobań, potrzeb naszej skóry, ale i celu, jaki jest dla nas najistotniejszy – oczyszczenia skóry, redukcji cellulitu, a może zniwelowania przebarwień? Jeśli szukamy specyfiku, z którym bezpiecznie uda się kompleksowo zadbać o skórę idealnym wyborem dla większości osób będą specyfiki Swederm, jak Watermelon Sweet & Salty Body Scrub oraz Mandarin Sweet & Salty Body Scrub – delikatne, a jednocześnie bardzo skuteczne złuszczacze, działające odżywczo, relaksująco i przywracające skórze równowagę.

Typ skóry

Istotne znaczenie przy doborze właściwego peelingu będzie mieć typ skóry. 

  • skóra sucha – wybieramy peeling o właściwościach nawilżających, enzymatyczny bądź chemiczny delikatny dla naskórka,
  • skóra tłusta – dobrym wyborem będzie złuszczacz mechaniczny bądź chemiczny, z kwasem salicylowym lub glikolowym,
  • skóra mieszana – z uwagi na różne obszary skóry najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny,
  • skóra wrażliwa potrzebować będzie bardzo subtelnego złuszczania, dobrze zrobi jej dodatek kwasu mlekowego czy aloesu.

Wiek

Nie bez znaczenia dla skuteczności zastosowanego peelingu będzie miał wiek osoby stosującej złuszczanie. O ile skóra 20- i 30-latki jest jeszcze elastyczna i nie potrzebuje specjalnych, dodatkowych zabiegów poza usunięciem wierzchniej warstwy martwego naskórka i odblokowaniem porów, paniom po trzydziestce przyda się już peeling stymulujący produkcję kolagenu i elastyny (np. z kwasem glikolowym). Wiek 40 – 50 lat jest okresem, kiedy skóra staje się wrażliwsza, dlatego zalecane są peelingi enzymatyczne bądź chemiczne wzbogacone o reduktory zmarszczek, podobnie jak w późniejszym okresie życia.

Zapach i konsystencja

Wybierając peeling do ciała, przyjrzyjmy się również konsystencji i zapachowi. Wolisz krem czy żel, a może gęstą złuszczającą pastę, pozbawiony zapachu produkt czy pełne woni, pieszczące zmysły smarowidło? O ile struktura peelingu może mieć również wpływ na działanie – mocniejsze będą pasty niż lekkie żele, o tyle zapach jest już wyłącznie kwestią gustu. Owoce cytrusowe, słodkie kokosy i migdały, chłodzący melon czy kawa – każda z pań będzie tu miała swoje szczególne upodobania.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jeżeli szukasz idealnego peelingu do ciała, a wciąż jeszcze nie wiesz, na jaki peeling do ciała wybrać, zajrzyj do naszego FAQ. Znajdziesz tu najczęściej zadawane pytania i wiele przydatnych informacji.  

Jakie efekty można osiągnąć, stosując peeling do ciała?

Stosowanie peelingu to szereg korzyści zdrowotnych i estetycznych. Oprócz piękniejszej, jaśniejszej, gładszej i oczyszczonej cery możemy liczyć na poprawę krążenia krwi w skórze, redukcję cellulitu i lepsze wchłanianie kosmetyków. 

Czy peeling do ciała jest bezpieczny dla skóry?

Stosowany zgodnie z zaleceniami producenta i profilem cery peeling jest bezpieczny dla skóry. Nie powinien być jednak stosowany zbyt często. By upewnić się, że nie wystąpią  reakcje niepożądane, warto wcześniej wykonać test.

Czy peelingu do ciała można używać na twarzy?

Nie zaleca się stosowania peelingu do ciała na twarzy, gdzie skóra jest znacznie delikatniejsza i wrażliwa. Całkowicie bezpieczny dla skóry ciała kosmetyk może okazać się zbyt agresywny i prowadzić do podrażnień i uszkodzeń naskórka.

Czy peeling do ciała pomaga w walce z cellulitem?

Peeling do ciała, wyposażony w odpowiednie składniki o działaniu detoksykującym, jest w stanie znacząco wesprzeć redukcję pomarańczowej skórki. By jednak skutecznie zwalczyć problem, potrzebne będzie kompleksowe działanie obejmujące również dietę i aktywność fizyczną.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas stosowania peelingu do ciała?

Typowe błędy to: zbyt częste stosowanie specyfików peelingujących, nadmierne pocieranie skóry, za mocny peeling do ciała, niedostosowany do typu i wrażliwości cery oraz zapominanie o odpowiednim nawilżeniu naskórka po zabiegu.