Podrażniona skóra pod pachami to częsty problem, zwłaszcza po depilacji. Delikatne ciało w tym miejscu jest zaczerwienione, mogą pojawić się krostki i uczucie pieczenia. Jak pielęgnować podrażnioną skórę pod pachami po depilacji, aby szybko się zregenerowała? Jak uniknąć podrażnień?

Podrażniona skóra pod pachami – przyczyny

Skóra pod pachami jest szczególnie delikatna i podatna na podrażnienia, które najczęściej pojawiają się na skutek:

  • depilacji mechanicznej: maszynką, depilatorem, woskiem lub pastą cukrową;
  • depilacji chemicznej specjalnym kremem do usuwania owłosienia;
  • reakcji alergicznej na składniki kosmetyków, np. pianki do golenia albo dezodorantu;
  • reakcji alergicznej na składniki zawarte w detergentach do prania.

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną podrażnionej skóry pod pachami jest nieodpowiednio przeprowadzona depilacja. Pachy to miejsce trudno dostępne, które łatwo skaleczyć podczas depilacji. Ponadto skóra pod pachami jest bardzo cienka i delikatna, dlatego jest narażona na otarcia i podrażnienia. Jednocześnie włoski w tym miejscu są dość grube i mocne. Powstawaniu podrażnień po depilacji pach sprzyja noszenie obcisłych ubrań tuż po zabiegu. Jeśli po ogoleniu pach włożysz przylegającą bluzkę, będzie ocierała skórę, tworząc mikrourazy naskórka.

Podrażniona skóra pod pachami objawia się często: wysypką, wrażliwością na dotyk, zaczerwienieniem, uczuciem swędzenia, pieczeniem. Odrastające po depilacji włoski mogą wrastać, przez co tworzą się stany zapalne mieszków włosowych. Podrażnienia skóry o podłożu alergicznym najczęściej przybierają postać pęcherzyków lub grudek. Występuje także łuszczenie się naskórka. 

Podrażniona skóra pod pachami nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także wiąże się z uczuciem dyskomfortu – może swędzieć i piec, a nawet po prostu boleć, szczególnie w przypadku bardzo wrażliwej i cienkiej skóry. Długo utrzymujący się stan zapalny pod pachami może przerodzić się w poważniejsze schorzenia dermatologiczne, wymagające długotrwałego leczenia. Dlatego warto zatroszczyć się o właściwą pielęgnację skóry po depilacji, aby zapobiegać powstawaniu podrażnień, a gdy jakieś się pojawią, zastosować preparaty o działaniu regenerującym. Jeśli niepokojące objawy skórne w okolicach pach utrzymują się przez dłuższy czas, zgłoś się do dermatologa.  

Podrażniona skóra pod pachami po depilacji

Najczęstszą przyczyną powstawania zaczerwienień po goleniu są niewłaściwie używane, jednorazowe maszynki. Pozostawione w wilgotnym miejscu, na przykład pod prysznicem, są siedliskiem bakterii, przez które w kontakcie ze skórą może powstać rogowacenie okołomieszkowe bądź zakażenie. Maszynki jednorazowe używane wielokrotnie tępią się szybko, przez co przyczyniają się do podrażnień.

Jak wykonać depilację pach, aby zminimalizować ryzyko podrażnień? Dokładnie umyj skórę przed zastosowaniem maszynki, najlepiej ciepłą wodą i kosmetykiem z wysoką zawartością emolientów. Tego typu preparaty zapewniają utrzymanie prawidłowego natłuszczenia, nawilżenia i elastyczności naskórka. Ich regularne stosowanie wzmacnia barierę ochronną. Dzięki zastosowaniu emolientów skóra oraz włoski zmiękczą się i staną się bardziej podatne na depilację.

Kluczowa dla powodzenia depilacji pach jest technika usuwania owłosienia. Nie należy mocno dociskać maszynki do skóry, ponieważ w ten sposób można poważnie ją podrażnić, a także doprowadzić do zacięcia. Nie należy też golić włosków na sucho, bo zwiększa to ryzyko podrażnień. Zapewnij odpowiedni poślizg maszynce, aby nie pocierała nadmiernie skóry. Użyj łagodzącego balsamu do golenia Swederm® LADY SHAVE, jego lekka i oleista konsystencja zapewnia płynną pracę maszynki, poprawia skuteczność depilacji, a do tego utrzymuje optymalny poziom nawilżenia i chroni naskórek przed uszkodzeniami. Ponieważ włoski pod pachami są dość grube, a skóra cienka, aby uniknąć podrażnień, zastosuj technikę golenia z włosem, a nie pod włos.

Po depilacji skóra pach jest wrażliwa i sucha, a tym samym bardziej podatna na czynniki drażniące i infekcje. Bezpośrednio po depilacji pach nie należy używać dezodorantu, zwłaszcza na bazie alkoholu. Po zabiegu odczekaj 1-2 dni, zanim wybierzesz się na basen czy saunę. Skóra potrzebuje czasu, aby zagoić mikrouszkodzenia naskórka i odbudować warstwę ochronną.

Pielęgnacja podrażnionej skóry pod pachami

Regeneracja podrażnionej skóry pod pachami jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Zaraz po depilacji obmyj ciało chłodną wodą i zastosuj delikatne kosmetyki. Żel lub krem pod prysznic powinien mieć właściwości przeciwzapalne i nawilżające, ponieważ skóra tuż po goleniu jest bardzo sucha. Dla osób, które często zmagają się z podrażnieniami skóry pod pachami, dobrym wyborem będzie Swederm® SHOWER CREAM for atopic and sensitive skin. Formuła tego kosmetyku została wzbogacona o dużą zawartość emolientów, dzięki czemu produkt redukuje nadmierną, przeznaskórkową utratę wody (TEWL, ang. Transepidermal Water Loss), wygładza naskórek i pomaga odbudować barierę lipidową. Dodatkowo witamina E wspomaga regenerację.

Do osuszenia skóry użyj miękkiego ręcznika, nie pocieraj nim skóry, ale delikatnie dotykaj, zbierając nadmiar wody. Na koniec użyj balsamu nawilżającego i łagodzącego, dedykowanego skórze suchej i wrażliwej, np. Swederm® HUDLOTION – produkt ma w swoim składzie m.in. alantoinę, która skutecznie przeciwdziała podrażnieniom i łagodzi istniejące uszkodzenia naskórka.

Jeśli akurat nie masz pod ręką odpowiedniego kremu lub balsamu i szukasz domowych sposobów na podrażnioną skórę pod pachami, to mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych porad. Prawdziwym hitem są chłodne okłady z naparu z czarnej herbaty – jest ona źródłem kwasu taninowego, szybko redukującego podrażnienia i stany zapalne. Dobrym pomysłem jest też posmarowanie skóry cienką warstwą olejku z awokado lub słodkich migdałów, które utworzą cienki film ochronny na skórze i wspomogą procesy regeneracyjne. Właściwości łagodzące ma żel aloesowy, który można uzyskać ze świeżego liścia tej rośliny. Wmasuj go w skórę w niewielkiej ilości i pozostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie usuń nadmiar wilgotną ściereczką. Inny sposób na ukojenie i zregenerowanie podrażnionej skóry pod pachami to nałożenie na nią miodu, który zmywa się po kilkunastu minutach.

Zapobieganie podrażnieniom pod pachami

Skóra pod pachami to miejsce, którego nie należy pomijać podczas pielęgnacji ciała. Codziennie używaj nawilżającego balsamu, aby skóra pod pachami stała się miękka, dzięki czemu włoski będą łatwiejsze do usunięcia przy pomocy różnych metod depilacji. Kilka dni przed planowaną depilacją zastosuj delikatny, drobnoziarnisty peeling na skórę pod pachami. Masuj ją okrężnymi ruchami i dokładnie spłucz pozostałości kosmetyki. Pozwoli to złuszczyć warstwę martwego naskórka, zmiękczy skórę i zapobiegnie wrastaniu włosków.

Do pielęgnacji pach używaj kosmetyków do wrażliwej skóry, które zawierają takie składniki, jak:

  • alantoina – ma działanie regenerujące, nawilżające i przeciwpodrażnieniowe. Łagodzi zarówno mechaniczne, jak i chemiczne uszkodzenia naskórka. Pomaga w procesie obkurczania naczyń krwionośnych, niwelowania obrzęków i zaczerwienienia skóry. Alantoina ma również właściwości antyoksydacyjne – hamuje ruch komórek zapalnych i zapobiega uwalnianiu reaktywnych form tlenu odpowiedzialnych za stres oksydacyjny. Ponadto wspiera proces odbudowy kolagenu w skórze, dzięki czemu zapewnia prawidłową regenerację w razie ewentualnych podrażnień skóry pod pachami po depilacji;
  • witamina E – najsilniejszy antyoksydant wśród witamin. Wbudowuje się w struktury lipidowe błon komórkowych i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej, dzięki czemu wzmacnia barierę naskórkową, a to nie tylko utrudnia wnikanie substancji obcych i zapobiega podrażnieniom, lecz także hamuje TEWL, dzięki czemu wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry;
  • masło shea – łagodzi podrażnienia, nawilża wysuszoną skórę, zapobiega utracie wody z naskórka, przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry i gojenie się drobnych ranek po depilacji, wzmacnia skórę;
  • mocznik – hydrofilowa substancja nawilżająca, mająca zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Działa keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), a w wyższych stężeniach działa keratolitycznie (złuszcza zrogowaciały naskórek). Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej i przesuszonej. Wspomaga leczenie rogowacenia okołomieszkowego;
  • olej arganowy – zawiera m.in. aktywny biologicznie kwas linolowy, sterole, witaminę E oraz polifenole (substancje roślinne o działaniu antyoksydacyjnym). Dobrze się wchłania, łagodzi podrażnienia i nadwrażliwość skóry. Działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i antybakteryjne. Wzmacnia barierę lipidową, chroniąc skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

W zapobieganiu podrażnieniom skóry pod pachami ogromne znaczenie ma skład antyperspirantu. Używaj przyjaznych skórze dezodorantów na bazie składników pochodzenia naturalnego, na przykład Swederm® DEO FREE, który w swoim składzie nie posiada aluminium ani alkoholu. Sole aluminium, znajdujące się w konwencjonalnych dezodorantach i antyperspirantach, mają silne działanie drażniące skórę. Bazę dezodorantu Swederm® stanowią naturalne ekstrakty roślinne, które zapewniają mu właściwości dezodorujące, antybakteryjne i przeciwzapalne oraz pielęgnacyjne i ochronne. Kosmetyk skutecznie niweluje nieprzyjemny zapach bez zaburzania naturalnych procesów fizjologicznych skóry.

Źródła:

Chrząstek, L. , Dondela, B. Zagrożenia cywilizacyjne – przegląd szkodliwych pierwiastków stosowanych w kosmetyce. Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa 2014; T. 2; s. 49-67.

https://www.researchgate.net/profile/Jacek-Arct/publication/301342130_Alantoina_-_dzialanie_i_wykorzystanie_kosmetyczne/links/5fdfb03c45851553a0db3678/Alantoina-dzialanie-i-wykorzystanie-kosmetyczne.pdf