Główne rodzaje cery, jakie wyróżniamy to: cera normalna, sucha, tłusta i mieszana. Ponadto wymienia się też cerę wrażliwą, naczynkową, dojrzałą oraz trądzikową. Podstawą dbałości o kondycję skóry jest wybór odpowiednich kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać swój typ. Wykonaj domowy test na rodzaj cery i dowiedz się, czego potrzebuje Twoja skóra!

Jakie wyróżniamy rodzaje cery i jakie są ich cechy?

Przede wszystkim wiedz, że typ cery w dużej mierze jest uwarunkowany genetycznie, ale dążenie do ideału, czyli cery normalnej, to priorytet, który można osiągnąć, praktykując odpowiednią pielęgnację. 

Podstawowe rodzaje cery, jakie wyróżniamy, to: 

  • cera normalna – jest miękka, gładka, elastyczna i naturalnie promienna. Zwykle nie sprawia problemów pielęgnacyjnych;
  • cera sucha – powierzchnia skóry jest odwodniona, napięta i szorstka. Często występują miejscowe skupiska łuszczącej się skóry, a także świąd. Sucha cera jest również podatna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza warunków pogodowych. Bardzo duże wysuszenie dotyczy także osób z chorobami skóry, m.in. atopowym zapaleniem skóry; 
  • cera tłusta – występuje problem z nadprodukcją łoju skórnego (sebum), co objawia się w postaci przetłuszczenia, błyszczenia się i skłonności do wykwitów. Posiadaczki cery tłustej mają powiększone pory, w których mogą tworzyć się zaskórniki;
  • cera mieszana – to podwójny problem. Zwykle policzki i broda są nadmiernie wysuszone, natomiast strefa T (część czoła nos i broda) przetłuszczona; 
  • cera dojrzała – pozbawiona jędrności, nawilżenia i elastyczności, z widocznymi zmarszczkami, niekiedy przebarwieniami oraz zaburzeniami owalu twarzy. 

Jak rozpoznać rodzaj cery? Domowy test

Zastanawiasz się, jak określić rodzaj cery? Niekiedy wystarczy jej wizualna ocena i klasyfikacja cech wymienionych wyżej. Jednak rozpoznanie rodzaju cery jest bardzo ważne, ponieważ źle dobrane kosmetyki to największy błąd. Warto więc dodatkowo wykonać domowy test na rodzaj cery. Pozwala on jednak tylko na przybliżoną ocenę kondycji skóry, dlatego jeśli masz z tym problem, poproś o pomoc kosmetologa lub dermatologa. 

Domowy test na rodzaj cery, jaki możesz wykonać samodzielnie, to np.:

  • sprawdzanie reakcji skóry po umyciu – oczyść skórę, ale nie nakładaj żadnych kosmetyków. Kolejno sprawdź, czy po upływie kilku minut pojawia się uczucie ściągania, suchość, a może świąd lub miejscowe wydzielanie nadmiaru sebum. Jeśli je odczuwasz, Twoja cera może być sucha, mieszana lub tłusta. Jeżeli po kilkunastu minutach nie odczuwasz potrzeby nałożenia kremu, najprawdopodobniej jesteś szczęśliwą posiadaczką cery normalnej;    
  • uzbrój się w cierpliwość – po oczyszczeniu twarzy poczekaj jeszcze trochę, przynajmniej godzinę. Dzięki temu sprawdzisz, czy uczucie ściągania ustąpiło. Jeśli tak, to być może Twoja cera jest tłusta lub mieszana, a nie sucha. Odpowiada za to produkcja sebum, którego zadaniem jest nawilżanie skóry i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Z kolei, jeśli uczucie suchości i napięcia nie mija lub się nasila, z większą pewnością Twój rodzaj cery to ta sucha lub z dużym deficytem nawodnienia;
  • po przeszło godzinie nałóż na skórę serum nawilżające i odżywcze – jeśli po dwóch godzinach od aplikacji na czystą skórę (bez wcześniejszego nakładania innych kosmetyków!) czujesz się komfortowo, Twoja cera najprawdopodobniej jest odwodniona, ewentualnie lekko mieszana. Świadczy o tym brak zaburzeń w obrębie przeznaskórkowej utraty wody. W przeciwnym razie cera jest sucha i wymaga stosowania preparatów, które dodatkowo wspierają naturalny, lipidowy płaszcz ochronny. Z kolei, jeżeli po upływie dwóch godzin na twarzy zauważysz nadmiar sebum, oznacza to, że masz cerę mieszaną lub tłustą – w zależności od miejsca występowania łoju skórnego;
  • nie wytrzymam bez kremu po 1-2 godzinach po myciu i aplikacji serum – to czynnik, który wskazuje na dwa rodzaje cery: suchą lub wrażliwą. 

Tuż po umyciu i oczyszczeniu skóry możesz również wykonać domowy test na rodzaj cery, polegający na jej delikatnym uszczypnięciu. Jego wyniki w przybliżeniu szacują się tak:

  • Nie widzisz żadnej różnicy? Ciesz się biologicznie młodą i jędrną skórą! 
  • Potrzeba trochę czasu, aby uszczypnięta partia powróciła do normy? To wskazówka, że skóra traci jędrność i napięcie.
  • Pojawia się zaczerwienienie? Być może naczynia krwionośne są osłabione, przez co skóra czerwieni się i podrażnia nadmiernie, co wskazuje na cerę naczynkową lub wrażliwą. 
  • W miejscu uszczypnięcia pojawiają się zmarszczki, a skóra długo nie wraca do normalnego stanu? Prawdopodobnie masz mocno odwodnioną, suchą cerę, która wymaga regeneracji, nawilżenia i działań z zakresu anti-age. 

Pielęgnacja cery suchej, odwodnionej

Cera sucha potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, ale także natłuszczenia. Pierwsze z wymienionych działań zapewnisz sobie, dbając o wypijanie dużej ilości płynów każdego dnia, najlepiej wody mineralnej. Za nawilżenie skóry odpowiadają jej podstawowe składniki, m.in. kwas hialuronowy. Niestety, wraz z upływem lat, już u osób młodych występuje deficyt tego składnika. 

Granica między naskórkiem, a skórą właściwą ulega znacznemu osłabieniu, przez co dieta okazuje się niewystarczająca do zachowania nawilżonej skóry. Warto więc wspierać urodę od zewnątrz, obdarowując cerę preparatami intensywnie nawilżającymi i hamującymi transparentną utratę wody.  

Stosuj zestaw o właściwościach nawilżających, np. EYE SERUM krem pod oczy + ELIXIR serum + FACE CREAM krem do twarzy. Preparaty kompleksowo dbają o skórę, redukują szkodliwy wpływ wolnych rodników, a także odżywiają i regenerują cerę. Dodatkowo tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną (bez uczucia lepkości!), co dodatkowo zabezpiecza i chroni przed wysuszeniem. 

Jak dbać o cerę tłustą i mieszaną?

Cera tłusta i mieszana to jedne z najbardziej problematycznych typów. Sebum ma za zadanie chronić, jednak jego nadmiar powoduje zapychanie porów, tworzenie się zaskórników i zmian trądzikowych. Jeśli test na rodzaj cery wykazał, że masz problem z nadprodukcją łoju, sprawdź swoją gospodarkę hormonalną i kolejno dobierz kosmetyki seboregulujące.  

Możesz sięgnąć po gotowy ZESTAW DLA SKÓRY PROBLEMATYCZNEJ, który składa się z oczyszczającej maski, ampułek antytrądzikowych, serum oraz kremu seboregulującego. Taka pielęgnacja zapewni Twojej skórze widoczną poprawę kondycji. 

Wymienione rodzaje kosmetyków warto stosować również do cery trądzikowej, ponieważ główną przyczyną pojawiania się wykwitów skórnych jest właśnie nadmiar wydzielanego sebum. W takim przypadku codzienną pielęgnację warto wzbogacić o preparaty działające antybakteryjnie.  

Pielęgnacja cery dojrzałej 

Wiek to główne kryterium przy doborze kosmetyków. Warto jednak nie ulegać stereotypom i pamiętać, że biologiczny wiek skóry może znacznie odbiegać od metrykalnego. Cera dojrzała potrzebuje wielowymiarowego, kompleksowego wsparcia. W tym przypadku chcemy nie tylko spowolnić proces starzenia się skóry, lecz także zredukować już występujące zmiany. 

Jeśli Twoja skóra jest wiotka, pozbawiona blasku i jędrności lub występują na niej zmarszczki i przebarwienia, postaw na naturalne kosmetyki do cery dojrzałej. Po dokładnym demakijażu i oczyszczeniu twarzy nałóż na skórę serum regeneracyjne oraz krem przeciwstarzeniowy WONDER CREAM + PURE COMPLEX SERUM PROTECT REPAIR. W ciągu dnia wypróbuj fluid BPERFECT, który zabezpieczy cerę przed zanieczyszczeniami, zadba o jej kondycję i spowolni procesy starzenia. 

Cera normalna – jak o nią dbać?

Brak oznak wysuszenia, wiotkości, nadmiaru sebum i wszelkich niedoskonałości to niemal ideał. Niemal, ponieważ również cera normalna wymaga codziennej pielęgnacji. Bez względu na rodzaj cery, każda skóra nieubłaganie podlega procesom starzenia, dlatego warto pamiętać o pielęgnacji, nawet jeśli skóra się tego nie domaga. Uniwersalnym zestawem jest FACE MASK 4w1 maska do twarzy + BOOSTER emulsja do twarzy. To połączenie zapewni skórze odżywienie, złuszczenie i rewitalizację.

Aby utrzymać świeży, młodzieńczy blask, warto każdego dnia dbać o utrzymanie optymalnego nawilżenia. Pamiętaj, że skóra jest narażona na wiele czynników, które mogą osłabiać jej kondycję. Nie rezygnuj więc z preparatów nawilżających, odżywczych i ochronnych, a po 25. roku życia stosuj także kosmetyki anti-age. 

Jak dbać o pozostałe rodzaje cery? 

Styl życia, dieta, sposób pielęgnacji skóry czy górujący wpływ czynników zewnętrznych, oddziałują na skórę każdego dnia. Z tego powodu cera, nawet w krótkim czasie, może przeobrazić się np. z normalnej w suchą lub tłustą. 

Wykwity, zmiany naczyniowe i podrażnienia również mogą wystąpić stosunkowo szybko, dlatego z dużą pewnością kosmetyki do raz określonego typu cery nie będą służyć przez całe życie. Ważna jest więc skrupulatna obserwacja skóry oraz jej reakcji na poszczególne preparaty i czynniki zewnętrzne. Test na rodzaj cery warto więc wykonywać przynajmniej co kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek zmiany. 

Przyglądając się nieco bliżej potrzebom skóry, można wyróżnić także inne rodzaje cery, takie jak np.:

  • cera trądzikowa – zwykle jest tłusta lub mieszana, z widocznymi krostkami, grudkami, wągrami, a nawet ropnymi zmianami i zbliznowaceniem. Wymaga oczyszczenia, tonizacji oraz stosowania preparatów sebo-regulujących, łagodzących i regeneracyjnych; 
  • cera naczynkowa – skłonna do zaczerwienienia, pajączków i innych teleangiektazji. Podatna na podrażnienia oraz wpływ czynników zewnętrznych. Potrzebuje stosowania preparatów wzmacniających naczynia krwionośne i łagodzących podrażnienia;
  • cera wrażliwa – łatwo ulega podrażnieniom, czerwieni się, jest napięta, zwykle swędząca. Potrzebuje wzmocnienia płaszcza lipidowego oraz stosowania kosmetyków hipoalergicznych.