Z jednej strony jest prawdziwym utrapieniem, z drugiej – pozwala zachować urodę na dłużej. Skóra tłusta, bo o niej mowa, to jeden z najczęściej występujących typów cery. Jeszcze do niedawna była uważana za domenę nastolatków, dziś jednak wiemy, że boryka się z nią też wielu dorosłych. Oprócz skóry twarzy, może również dotyczyć skóry głowy czy ciała. Poznasz ją po nadprodukcji sebum, nadmiernym błyszczeniu oraz dużej skłonności do wyprysków i zaskórników. W przypadku cery tłustej bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Dowiedz się jak o nią dbać i jakich kosmetyków używać.

Jak rozpoznać tłustą skórę twarzy?

O skórze tłustej najczęściej mówimy w kontekście twarzy. Cera tłusta kojarzona jest przede wszystkim z okresem nastoletnim, któremu towarzyszy nadmierna produkcja sebum. Zdziwienia nie wywołuje więc świecący się nos, policzki czy czoło u nastolatków. Okazuje się jednak, że tłusta skóra twarzy pojawia się również po 20. roku życia. Rozpoznasz ją po tym, że błyszczy się na całej powierzchni – w strefie T i na policzkach, a dodatkowo:

  • ma tendencję do wyprysków, zaskórników oraz trądziku,
  • występują na niej rozszerzone pory,
  • często wygląda nieświeżo i przyjmuje ziemisty, szaro-żółty kolor,
  • dotykając skóry tłustej, możesz wyczuć drobne nierówności.

Oprócz niewątpliwych wad, skóra tłusta wykazuje również wiele zalet. Dzięki dużej ilości sebum, jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr i mróz. Osoby posiadające cerę tłustą, zdecydowanie wolniej dostrzegają zgubny upływ czasu, przez co później widać na niej zmarszczki i oznaki starzenia się. Co więcej, odpowiednia pielęgnacja może pomóc w zniwelowaniu wielu problemów, jakie może wywoływać skóra tłusta. 

Czym powinna być pielęgnowana tłusta skóra twarzy?

Kluczowym zadaniem pielęgnacji skóry tłustej jest normalizacja nadmiernego wydzielania łoju oraz zapobieganie powstawaniu niedoskonałości. Takie efekty pozwolą osiągnąć: odpowiednia higiena, właściwie dobrane kosmetyki i systematyczność w pielęgnacji. Dzięki temu przywrócisz skórze tłustej świeży wygląd, zmniejszysz łojotok i rozszerzone pory, usuniesz zaskórniki, zredukujesz nadmierne błyszczenie się skóry.

Wbrew pozorom, pielęgnacja tłustej skóry twarzy nie jest taka trudna i nie wymaga od Ciebie posiadania wielu kosmetyków. Powinna opierać się na gruntownym i dokładnym oczyszczaniu, intensywnym nawilżaniu oraz regularności. Najlepiej wykonywać je preparatami z tej samej linii kosmetycznej. Idealnym wyborem będą te beztłuszczowe, tzw. oli-free. Podstawowy zestaw pielęgnacyjny powinien zawierać: myjący żel do twarzy o właściwościach antybakteryjnych, tonik bez alkoholu, delikatny, lekki krem nawilżająco-matujący (najlepiej z filtrem UV), krem na noc regulujący wydzielanie sebum, peeling i maseczkę oczyszczającą. Dwa ostatnie kosmetyki warto aplikować minimum raz w tygodniu, pozostałe należy wykorzystać do codziennej pielęgnacji.

Jakie składniki powinny mieć kosmetyki do cery tłustej?

W pielęgnacji tłustej skóry bardzo ważny jest wybór kosmetyków. Nie powinny zawierać w swoim składzie olejów: palmowego, kokosowego czy słonecznikowego, które mogą przyczynić się do nadmiernego zatykania porów. Wybieraj te na bazie aloesu, wyciągów z ziół, alg morskich, mocznika i kwasu hialuronowego. Połączenie takich składników proponuje REMEDY CREAM BALANCING MATTIFYING, czyli lekki krem nawilżający i seboregulujący z matowym wykończeniem. Krem, podobnie jak pochodzące z tej linii serum REMEDY SERUM BALANCING ANTIBACTERIAL, to doskonały wybór, kiedy borykasz się ze skórą tłustą, mieszaną czy problematyczną. Regularne ich stosowanie pozwoli zredukować nadmiar sebum, rozszerzone pory oraz występowanie niedoskonałości. Do swojej pielęgnacji warto wprowadzić również LEROSETT – maskę oczyszczającą z naturalnej, marokańskiej glinki Ghassoul. Ma działanie antybakteryjne, ściągające i regulujące pracę gruczołów łojowych. Co więcej, przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych, które często pojawiają się przy cerze tłustej. Kosmetyk możesz stosować na całej twarzy lub punktowo na niedoskonałości.

Jak powinna być pielęgnowana tłusta skóra głowy i ciała?

Pamiętaj, że skóra tłusta potrzebuje właściwej pielęgnacji nie tylko w obrębie twarzy, ale także skóry głowy i całego ciała. W przypadku tłustej skóry głowy, jej efektem są szybko przetłuszczające się włosy (przede wszystkim u nasady), łupież, nadmiar łoju, podrażnienia, a w skrajnych przypadkach – łysienie łojotokowe. Aby temu zapobiec postaw na odpowiednią pielęgnację – pomogą zarówno kosmetyki, jak i domowe sposoby. Bardzo tłusta skóra głowy wymaga, aby odstawić używki, ograniczyć stres oraz sięgnąć po nakrycia głowy wykonywane z przewiewnych i naturalnych materiałów. Wpisując w wyszukiwarkę „tłusta skóra głowy domowe sposoby”, odnajdziesz też sporo porad na temat diety. Radzą one, aby wyeliminować z codziennego jadłospisu słodycze, gazowane napoje, fast foody, a także unikać nabiału, soli, tłustego mięsa. W zamian za to dieta powinna bazować na pokarmach bogatych w białko, cynk, miedź, siarkę oraz zioła.

Te substancje powinny znajdować się również w kosmetykach pielęgnacyjnych. Tłusta skóra głowy wymaga mycia szamponami do włosów przetłuszczających się o działaniu kojącym i przeciwświądowym. Jeśli zauważysz na skórze głowy łojotok połączony z nawarstwiającymi się łuskami, przydatny będzie szampon do włosów tłustych lub przeciwłupieżowy. Zadbaj również o stosowanie lekkich odżywek o beztłuszczowej formule. Dobrym wyborem będzie LEAVE-IN CONDITIONER, czyli odżywka w sprayu bazująca na wyciągu z nasion zielonego groszku i kwasie mlekowym. Bardzo tłusta skóra głowy wymaga też regularnego peelingowania – najlepiej raz w tygodniu. Zabieg usunie martwe komórki naskórka, głęboko oczyści pory i pomoże wyregulować wydzielanie sebum. 

W pielęgnacji skóry tłustej nie zapominaj też o reszcie ciała. Regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, złuszczaj martwy naskórek sięgając po cukrowo-solny peeling LILAC SWEET SALTY BODY SCRUB, który gruntownie oczyści i wygładzi skórę. Zawarte w nim składniki aktywne nawilżą naskórek oraz przywrócą mu miękkość. Dodatkowo, dzięki zawartości składników mineralnych w soli, wpływa na regenerację naskórka, jego tonizację oraz oczyszczenie z zaskórników. W codziennej pielęgnacji skóry tłustej pomoże Ci również HUDLOTION – nawilżający balsam do całego ciała, o lekkiej konsystencji, z mocznikiem, alantoiną i masłem shea. Jego skład redukuje nadmierną, przeznaskórkową utratę wody, odbudowuje barierę lipidową oraz łagodzi podrażnienia skóry. Balsam sprawdzi się nie tylko w pielęgnacji skóry tłustej, ale także innych jej typów.