Ze względu na budowę skóra na dłoniach jest szczególnie narażona na utratę wody. Fakt, że dłonie pełnią ważne funkcje i wykonujemy przy ich pomocy szereg codziennych czynności, dodatkowo naraża je na podrażnienia. Sucha skóra na dłoniach może być także objawem chorób dermatologicznych czy niedoborów witaminowych. Wymieniamy najczęstsze przyczyny złej kondycji skóry i podpowiadamy, jak radzić sobie z nadmierną suchością oraz jak prawidłowo pielęgnować dłonie, aby były gładkie i nawilżone, niezależnie od pory roku.

Dlaczego skóra na dłoniach jest podatna na wysuszenie? 

Skóra pełni przede wszystkim funkcje ochronne. Sama jest zabezpieczona przez naturalne mechanizmy i bariery biologiczne, takie jak np. gruczoły łojowe. Wydzielają one naturalny łój (sebum), który odpowiada za nawilżenie, natłuszczenie i izolację skóry od czynników zewnętrznych. Niestety na dłoniach gruczołów łojowych jest bardzo niewiele, przez co skóra traci swoją naturalną ochronę. 

Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wysuszenia jest duża ilość gruczołów potowych, zwłaszcza na wewnętrznej części dłoni. Ręce często się pocą, a tym samym skóra traci sporo wody. Na tym fragmencie ciała warstwa skóry jest nawet kilkukrotnie cieńsza niż na pozostałych partiach. Dodatkowo nie ma wsparcia w postaci grubej, podskórnej warstwy tłuszczowej. Z tego powodu, już niewielka przeznaskórkowa utrata wody i składników odżywczych, objawia się w nieestetycznie wyglądającej, suchej oraz pozbawionej napięcia skórze. 

Budowa skóry na dłoniach, w połączeniu z faktem, iż to za ich pomocą wykonujemy codzienne czynności, sprawiają, że przesuszenie partii jest częstym problemem. Odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka pozwalają na zachowanie pięknych dłoni, ważna jest jednak systematyczność - odrobina zaniedbania może prowadzić do podrażnień i wysuszenia. Istotne są również przyczyny złej kondycji skóry, dlatego zanim wybierzemy sposób na zwalczenie suchej skórę dłoni, warto poznać źródło tego problemu.   

Sucha skóra na dłoniach – najczęstsze przyczyny 

Jesień to czas, kiedy sucha skóra na dłoniach może pojawić się praktycznie z dnia na dzień, szczególnie jeśli latem nie była odpowiednio pielęgnowana. Gdy temperatura spada, ale nie jest jeszcze na tyle zimno, aby chodzić w rękawiczkach, dłonie są narażone na zmiany atmosferyczne. To one, zwłaszcza wiatr i mróz, wpływają negatywnie na skórę. Szczególnie trudnym okresem jest początek ogrzewania mieszkań, wówczas wilgotność powietrza drastycznie spada, co jest częstą przyczyną suchej skóry na dłoniach

Ciało wymaga wzmożonej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym, ale sucha skóra dłoni bywa problemem także latem. Pamiętajmy, że nie tylko na skórze twarzy widoczne są negatywne skutki promieniowania słonecznego. Promienie UV przenikają do głębszych warstw, gdzie prowadzą do uszkodzeń włókien kolagenowych, są przyczyną fotostarzenia, przebarwień, a nawet fotouczuleń. 

Szkodliwy wpływ na skórę dłoni ma także kontakt z detergentami i zanieczyszczeniami. Środki czystości, kurz, a nawet unoszące się w powietrzu spaliny samochodowe działają drażniąco na skórę. W konsekwencji organizm, chcąc uchronić się przed wpływem czynników zewnętrznych, uruchamia reakcje obronne, przez co na dłoniach może rozwijać się miejscowy stan zapalny. 

Ponadto, produkcja komórek naskórka zostaje wzmożona pod wpływem działania drażniącego, a to zaburza proces wymiany martwych cząsteczek naskórka na nowe. W konsekwencji skóra na dłoniach może być nie tylko sucha, lecz także twarda. Nagromadzenie grubej warstwy naskórka w połączeniu z wysuszeniem, prowadzi kolejno do przerwania ciągłości tkanek. Skóra często jest pękająca, swędzi, piecze, a nawet boli.      

Jako kolejne przyczyny suchej skóry na dłoniach warto wymienić niewłaściwą pielęgnację i źle dobrane kosmetyki. Wbrew pozorom nie tylko brak dbałości o skórę może pogarszać jej stan. Także zbyt często wykonywane zabiegi, zwłaszcza intensywne peelingi przeprowadzane w niewłaściwy sposób, mogą prowadzić do wysuszenia i twardnienia skóry na dłoniach. Uczucie suchości oraz ściągania może występować także po zastosowaniu preparatów dezynfekujących. Są one korzystne, ponieważ chronią skórę przed drobnoustrojami, ale niektóre z nich działają drażniąco na delikatne dłonie, zwłaszcza jeśli są często stosowane.

Jakie schorzenia mogą być przyczyną suchej skóry dłoni?

W większości przypadków sucha skóra na dłoniach to wynik niewystarczającego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Zdarza się jednak, że przyczyną są choroby dermatologiczne, a nawet schorzenia ogólnoustrojowe czy niedobory witamin i składników odżywczych. 

Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry (AZS) często mają suchą skórę w zgięciu łokci i kolan. Dodatkowo zwykle pojawia się świąd, zaczerwienienie i łuszczenie. Choroba może objawiać się już w wieku dziecięcym, dlatego sucha skóra na dłoniach u dziecka może wskazywać właśnie na tego typu zaburzenia. 

Kolejnym schorzeniem dermatologicznym wymienianym jako przyczyny suchej skóry, m.in. na dłoniach, jest łuszczyca. W tym przypadku obserwuje się wyraźną granicę pomiędzy warstwą zdrowej i suchej skóry, ponieważ u osób chorych dochodzi do zaburzeń procesów keratynizacji naskórka. Mogą pojawiać się łuszczące płaty, a także wykwity wypełnione płynem. Skóra bywa twarda, pokryta grudkami. 

Jeśli skóra na dłoniach jest jednocześnie sucha, swędząca i zaczerwieniona, być może odpowiada za to infekcja grzybicza. Może obejmować całą powierzchnię dłoni, ale zwykle drobnoustroje gromadzą się w okolicy paznokci oraz między palcami. 

Znacznie rzadziej sucha skóra na dłoniach jest objawem schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak np. zaburzenia hormonalne, choroby nerek czy zmiany cukrzycowe. Inne możliwe przyczyny to niedobory żywieniowe, zwłaszcza witamin z grupy B, a także A, C, E i D. Ważne dla zachowania kondycji skóry są też minerały, głównie: cynk, żelazo, selen, krzem i siarka.

Zasady pielęgnacji suchej skóry na dłoniach 

Pielęgnację dłoni należy traktować jak codzienny rytuał. Odpowiednio dobrany krem może nie wystarczyć, jeśli nie zadbamy należycie o skórę. Przede wszystkim warto pamiętać o zdrowej diecie, bogatej w witaminy, minerały i kwasy omega, które są niezbędne dla zachowania zdrowej skóry. Bardzo ważne jest także nawadnianie organizmu. Skóra potrzebuje nawilżenia od wewnątrz, co najlepiej zapewnia duża ilość wody mineralnej wypijanej każdego dnia. 

Ponadto, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień i wysuszenia, a także złagodzić już występujące dolegliwości, należy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach. Dłonie najlepiej myć letnią wodą. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura wpływają niekorzystnie na skórę. Detergenty i mydła mogą wysuszać skórę, dlatego warto wybierać łagodne preparaty, np. mydło do dłoni HAND SOAP na bazie gliceryny. Preparat pozostawia skórę czystą, pachnącą, gładką i nawilżoną.

Wysuszająco na wrażliwą skórę dłoni mogą działać również żele i płyny antybakteryjne. Jeśli po ich zastosowaniu pojawia się uczucie ściągania, zastosuj krem lub wypróbuj ALCO ŻEL DO DEZYNFEKCJI DŁONI z nawilżającą gliceryną i łagodzącym pantenolem. Te składniki dbają, aby skóra dłoni po dezynfekcji nie była sucha.      

Bez względu na przyczynę suchej skóry, dłonie warto zabezpieczać przed zanieczyszczeniami. W trakcie domowych porządków czy podczas wykonywania pracy związanej z kontaktem z chemikaliami lub brudem, należy zakładać rękawiczki ochronne.

Co powinien zawierać krem do suchej skóry?

Dłonie, jak żadna inna część ciała, potrzebują wsparcia z zewnątrz w postaci zabiegów pielęgnacyjnych. Profilaktycznie lub przy niewielkim wysuszeniu należy stosować kremy nawilżające. Z kolei bardzo sucha skóra na dłoniach potrzebuje także regeneracji, dlatego należy wybierać kosmetyki bogate w składniki odżywcze. 

Krem do suchej skóry na dłoniach powinien być nakładany przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, tuż po umyciu. W razie potrzeby preparaty można, a nawet trzeba stosować częściej. Szukając dobrego kremu, warto zwracać uwagę na składniki o właściwościach intensywnie nawilżających, które są jednocześnie łagodne i bezpieczne dla skóry. Są to m.in.:

  • masło shea; 
  • olejki roślinne; 
  • witaminy, głównie A, E i C; 
  • emolienty;
  • naturalne wyciągi i ekstrakty roślinne.

Krem stosowany w ciągu dnia nie powinien być zbyt tłusty. Możesz wypróbować np. BREEZE SEA WAVES, który nie pozostawia lepkiej warstwy. Ten naturalny kosmetyk zawiera ziołowe składniki, a także hialuronian sodu o właściwościach zapobiegających przeznaskórkowej utracie wody. Dodatek witaminy E i alantoiny łagodzącej podrażnienia sprawia, że to świetny kosmetyk do codziennej pielęgnacji suchych dłoni.

Bardzo sucha i pękająca skóra na dłoniach – kiedy sięgnąć po maść? 

Przy dużym wysuszeniu z objawami, takimi jak pękająca, twarda, zrogowaciała czy piekąca skóra na dłoniach, trzeba sięgnąć po preparaty o mocnym działaniu. W przypadku zaniedbań lub przy skórze atopowej pomocne są maści, stosowane zamiast kremów lub naprzemiennie z nimi. 

Maść na suchą skórę na dłoniach różni się od kremu przede wszystkim konsystencją, za co odpowiada stosunek fazy olejowej do wodnej. Gęsta konsystencja maści sprawia, że trudniej rozprowadzić ją na skórze. Jednak ten typ preparatu zapewnia lepszą przyczepność do skóry, dłużej zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi, a tym samym gwarantuje lepszą wchłanialność substancji odżywczych. 

Formuła maści, która bez wątpienia jest bardziej lepka od kremu, może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Takie preparaty warto więc nakładać na suchą skórę dłoni wieczorem. Intensywną regenerację i nawilżenie zapewnia m.in. maść HUDSALVA VIT E z dużą zawartością składników fazy tłuszczowej. Dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i uczuleń, a także atopową odpowiednia będzie HUDSALVA SENSITIVE, która nie zawiera barwników i kompozycji zapachowej. Preparaty te mogą być stosowane także profilaktycznie, w celu zachowania nawilżonych i gładkich dłoni.