Zaskórniki to drobne krosteczki zlokalizowane w porach skóry. Niektóre z nich mają postać zmian zamkniętych, inne są otwarte i określa się je potocznie jako wągry. Każdy typ zaskórników to defekt estetyczny, który jednak bez odpowiedniej pielęgnacji cery może przerodzić się w poważny problem dermatologiczny. Podpowiadamy, jak pozbyć się wągrów i utrzymać efekt czystej, zdrowej skóry na zawsze.

Wągry a zaskórniki – jaka jest między nimi różnica? 

Na całej powierzchni skóry znajdują się pory, które są ujściami mieszków włosowych i odpowiadają za odprowadzenie substancji przez nie produkowanej, czyli łoju skórnego (sebum). W optymalnej ilości sebum jest niezbędne, dba o nawilżenie i natłuszczenie skóry. Jednak gdy w mikroskopijnych otworach gromadzi się jego nadmiar, a także zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka, dochodzi do zatkania porów. W konsekwencji tworzą się drobne, ale zwykle liczne zaskórniki. Te zmiany dzieli się na:

  • zaskórniki zamknięte – wyglądają jak białe punkty prześwitujące spod skóry, bywają porównywane do wykwitów w fazie rozwoju; przyczyną ich powstawania jest nawarstwienie masy rogowej naskórka, która zamyka ujście porów skórnych; w konsekwencji w ich wnętrzu zalega łój, który z czasem gęstnieje,
  • zaskórniki otwarte – ten rodzaj zmian polega na nagromadzeniu się sebum, zanieczyszczeń i martwego naskórka w porach, ale bez zamknięcia ich ujścia przez warstwę rogową; to właśnie w kontekście zaskórników otwartych częściej stosuje się ich potoczną nazwę, czyli wągry; mają zwykle ciemną, nawet czarną barwę, która świadczy o tym, że doszło do utlenienia i nadkażenia zanieczyszczeń zalegających w porach.   

Dlaczego warto oczyszczać twarz z wągrów? 

Zaskórniki, zwłaszcza ciemne wągry, powinny być systematycznie usuwane. Dobrze, aby każda posiadaczka cery tłustej wiedziała, jak pozbyć się wągrów, ponieważ to nie tylko problem natury estetycznej. Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego, dalszych nadkażeń i tworzenia się wykwitów. Bez oczyszczania, skóra tłusta szybko może stać się cerą trądzikową i problematyczną.   

Skóra zaskórnikowa jest też problematyczna pod względem wykonywania makijażu. Zwykle towarzyszy jej miejscowa suchość, naprzemiennie z tłustymi obszarami, co uniemożliwia równomierne rozprowadzenie kosmetyków. Warto więc, zarówno dla zdrowej cery, jaki i dobrego samopoczucia, wiedzieć, jak pozbyć się wągrów i zaskórników.   

Zatkane pory nie są problemem dotyczącym wyłącznie nastolatków i osób dorosłych. Zanieczyszczenia mogą gromadzić się również w ujściach mieszków włosowych dzieci, a nawet niemowląt. Trudno odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób pozbyć się wągrów u dziecka, ponieważ metody postępowania zależą przede wszystkim od przyczyny tworzenia się zaskórników i wieku dziecka. Zwykle sprawdzają się kosmetyki oczyszczające dla nastolatków, ale kondycja skóry młodszych dzieci i niemowląt powinna być skonsultowana z dermatologiem.  

Jak pozbyć się wągrów z twarzy?

Najlepszym sposobem na pozbycie się wągrów będzie zastosowanie preparatów oczyszczających i peelingujących. Jednorazowe oczyszczenie zwykle pozwala na pozbycie się większości wągrów. Przy bardzo zapchanych porach potrzeba będzie nieco więcej powtórzeń, ale przy odrobinie zaangażowania, Twoja cera szybko odzyska czystość i blask.

Przede wszystkim staraj się nie wyciskać krostek, ponieważ możesz w ten sposób zaostrzyć stan zapalny i pogorszyć kondycję cery. Bezpieczniejszym sposobem będzie oczyszczenie skóry za pomocą przeznaczonych do tego celu kosmetyków. 

W pierwszej kolejności wykonaj dokładny demakijaż, np. przy pomocy pianki FACE CLEANSER. Zawiera pięć substancji myjących, które usuwają ze skóry kolorowe kosmetyki i zanieczyszczenia. Po demakijażu zastosuj dodatkowo piankę lub żel myjący, najlepiej o właściwościach antybakteryjnych, a także kojących podrażnienia.

Dopiero na idealnie czystą cerę możesz nakładać kolejne preparaty. Maska oczyszczająca LEROSETT będzie idealna. Produkt zawiera naturalną, marokańską glinkę Ghassoul, która reguluje pracę gruczołów łojowych, a także wykazuje właściwości antybakteryjne i ściągające. Działanie glinki polega na przyciąganiu cząsteczek zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka, które odpowiadają za tworzenie się wykwitów i wągrów. Systematyczne stosowanie preparatu pozwala nie tylko na pozbycie się zaskórników, lecz także poprawia kondycję cery, a tym samym zapobiega tworzeniu się kolejnych niedoskonałości. 

Jak jeszcze można pozbyć się wągrów? Po oczyszczeniu skóry możesz wykonać peeling. Po usunięciu martwej warstwy naskórka dojdzie do odblokowania porów, dlatego peeling sprawdzi się zwłaszcza przy zaskórnikach zamkniętych. Wypróbuj np. enzymatyczny peeling multikwasowy MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER z alantoiną i glukonolaktonem, który wygładzi skórę, a przy tym nawilży oraz złagodzi ewentualne podrażnienia. 

Jak pozbyć się wągrów z nosa?

Wągry to częsty problem osób z cerą tłustą i trądzikową, ale także mieszaną. Cechą charakterystyczną ostatniej z wymienionych jest wydzielanie nadmiaru sebum w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, dlatego to partie twarzy najbardziej narażone na występowanie zaskórników. Z tego powodu posiadaczki cery mieszanej często szukają odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się wągrów z nosa

Można zrobić to, stosując te same metody, które zaleca się do oczyszczania i peelingu całej twarzy. Niektóre preparaty, w tym wspomnianą maskę LEROSETT, można stosować zarówno punktowo, jak i na całą twarz, szyję oraz dekolt. W drogeriach dostępne są także specjalne plastry przeznaczone do usuwania wągrów z nosa. Zwykle substancja w nich zawarta wnika do porów skóry, gdzie miesza się z zalegającymi zanieczyszczeniami. Preparat po kilku lub kilkunastu minutach zasycha, dzięki czemu po jego usunięciu wraz z plastrem pozbywamy się także wągrów.  

Jak pozbyć się wągrów domowymi sposobami? 

Doskonałym, a nawet niezbędnym wsparciem dla kosmetyków przeciwzaskórnikowych są naturalne metody. Jak pozbyć się wągrów domowymi sposobami? Postaw przede wszystkim na metody otwierające pory, np. tzw. parówki, po których znacznie łatwiej usuniesz substancje zalegające w ujściach mieszków włosowych. 

Wystarczy przyrządzić gorący napar z dodatkiem ziół lub olejków (np. z olejkiem pichtowym). Pochyl się nad misą z naparem i nakryj głowę ręcznikiem. Ciepła para zadziała na skórę rozluźniająco, otworzy pory oraz ułatwi ich późniejsze oczyszczenie. Wystarczy kilka minut kontaktu z ciepłym naparem, po czym można przystąpić do oczyszczania skóry za pomocą preparatów do tego przeznaczonych.

Jak pozbyć się wągrów na zawsze? Podstawy codziennej pielęgnacji 

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się wągrów na zawsze, pamiętaj, że nie da się tego osiągnąć bez systematycznej profilaktyki. Nawet idealnie oczyszczona skóra już następnego dnia będzie miała kontakt z zanieczyszczeniami. Jeśli masz skłonność do rogowacenia naskórka, prędzej czy później znów utworzy się sucha warstwa zatykająca pory. Podobnie, jeśli Twoja cera jest tłusta, sebum w dalszym ciągu będzie zalegało w porach. 

Jak więc pozbyć się wągrów na zawsze? Musisz unormować wszystkie zaburzenia skóry wpływające na powstawanie zaskórników. Osiągniesz to, praktykując codziennie schemat prawidłowej pielęgnacji cery, który obejmuje:

  • dokładne oczyszczanie, a w razie potrzeby stosowanie środków przeciwbakteryjnych,
  • tonizację, która reguluje pH skóry,
  • stosowanie kremów niekomedogennych,
  • stosowanie kremów seboregulujących, obkurczających pory skóry,
  • stosowanie preparatów normalizujących procesy rogowacenia naskórka,
  • 1-2 razy w tygodniu peeling i/lub stosowanie masek oczyszczających.   

Niewłaściwa pielęgnacja, np. stosowanie kosmetyków źle dobranych do potrzeb cery, może przyczyniać się do powstawania zaskórników. Niektóre kremy działają komedogennie, czyli wykazują zwiększoną zdolność do zapychania porów. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pozbyć się wągrów na zawsze, pamiętaj o odpowiednim wyborze kosmetyków. Zwróć uwagę np. na lekki krem seboregulujący REMEDY CREAM BALANCING MATTIFYING o naturalnym działaniu antybakteryjnym i zwężającym poszerzone pory.