Potliwość to bardzo powszechny problem. Na szczęście istnieje mnóstwo kosmetyków, które niwelują przykry zapach. Wiele osób stosuje antyperspirant i dezodorant, uważając, że są to te same preparaty. Faktycznie, oba rodzaje stosuje się na skórę pod pachami, jednak zasadnicza różnica polega na sposobie ich działania. Dowiedz się, czym się różnią i jak wybrać najlepszy kosmetyk dla siebie!

Antyperspirant a dezodorant - cechy wspólne

Antyperspirant a dezodorant - czy te produkty mają ze sobą coś wspólnego? Zarówno dezodoranty, jak i antyperspiranty, to kosmetyki przeznaczone do walki z potem. Najczęściej stosuje się je pod pachy - najbardziej potliwą część ciała. Niektóre z nich przeznaczone są też do aplikacji na skórę stóp i dłoni, a nawet całego ciała. Tego typu preparaty występują w różnych postaciach, takich jak:

  • spray,
  • sztyft,
  • żel,
  • płyn,
  • krem,
  • żel pod prysznic.

Zadaniem dezodorantów jest maskowanie zapachu

Pot jest naturalną wydzieliną gruczołów potowych. Stanowi on mieszaninę m.in. wody, soli, tłuszczów, minerałów czy szkodliwych substancji, takich jak np. kwas moczowy i amoniak. Mechanizm pocenia odpowiada za termoregulację i oczyszczanie organizmu, dlatego jest niezbędny dla zdrowia człowieka. Wbrew pozorom ludzki pot jest bezzapachowy. Z kolei przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest rozwój bakterii na powierzchni skóry. Żywią się one wydzieliną skórą, a pod wpływem jej rozpadu powstają związki, które wyczuwamy.

Zwykły dezodorant ma przede wszystkim maskować nieprzyjemny zapach, dlatego zawiera substancje zapachowe. Niektóre kosmetyki tego typu mogą też działać antybakteryjnie lub antyseptycznie, redukując ilość bakterii na skórze. Dezodoranty działają bezpośrednio po zastosowaniu, zwykle od kilku do maksymalnie kilkunastu godzin. Niestety nawet kosmetyk o mocnej woni nie poradzi sobie z mokrymi plamami pod pachami.

Zadaniem antyperspirantów jest hamowanie wydzielania potu

Antyperspirant działa jak bloker potu. Efekt, jaki zapewnia, wynika z zawartych składników, najczęściej są to sole aluminium (np. chlorek glinu). Po aplikacji na skórę sole rozpuszczają się pod wpływem wilgoci, co sprawia, że powstają żelowe związki. W takiej formie są one w stanie zwęzić ujścia gruczołów potowych i powstrzymać wydzielanie nadmiernej ilości potu. Niektóre antyperspiranty działają 48 godzin, a nawet dłużej. Na efekt trzeba jednak zaczekać, dlatego najlepiej stosować tego typu preparatu wieczorem. Kosmetyki takie, oprócz substancji hamujących pot, często zawierają również związki zapachowe.

Antyperspiranty najlepiej sprawdzają się u osób, które zmagają się z problemem nadmiernej potliwości. Aby działały one skutecznie i przede wszystkim były bezpieczne dla delikatnej skóry pod pachami, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • aplikuj kosmetyk wyłącznie na czystą i osuszoną skórę;
  • nie używaj antyperspirantu po depilacji;
  • nie nakładaj preparatu na uszkodzony naskórek - podrażniona skóra pod pachami bardzo szczypie, a problem może się nasilić po nałożeniu mocno działającego preparatu.

Bardzo ważne jest również, aby robić przerwy w aplikacji antyperspirantu. Pamiętaj, że pot pełni ważne funkcje, a jedną z nich jest nawilżanie skóry i udział w utrzymaniu prawidłowego pH. Konsekwencją zablokowania gruczołów potowych przez dłuższy czas mogą być zaburzenia mikroflory na powierzchni skóry, czyli proporcji pomiędzy różnymi rodzajami drobnoustrojów naturalnie bytujących na ciele. To natomiast przyczynia się do wytwarzania wyjątkowo nieprzyjemnego zapachu.

Antyperspirant a dezodorant - który z nich wybrać?

Pamiętaj, że każdy człowiek poci się nieustannie, dlatego często zadajemy sobie pytanie: antyperspirant a dezodorant - na który się zdecydować? Większa ilość wydzieliny w gorący dzień, podczas aktywności fizycznej czy w sytuacji stresującej jest czymś zupełnie naturalnym. Niektóre osoby mają jednak genetycznie uwarunkowaną skłonność do pocenia. Na nadmiar potu wpływa też wiele czynników, m.in. dieta, stosowane leki czy niektóre schorzenia.

Wybór kosmetyku pod pachy trzeba kierować własnymi potrzebami. Najlepiej w pierwszej kolejności wypróbować dezodoranty, które działają łagodniej i w mniejszym stopniu ingerują w mikroflorę skóry wrażliwej. Szczególnie polecane są kosmetyki naturalne, które nie tylko redukują nieprzyjemną woń, ale też zawierają substancje o właściwościach pielęgnujących skórę. Wśród nich najbardziej pożądane są np.: pantenol, alantoina, ceramidy, wyciągi z aloesu czy witaminy. Przykładem naturalnego dezodorantu w kulce jest SWEDERM® DEO FREE. To kosmetyk oparty na roślinnych organicznych ekstraktach, bez aluminium i alkoholu. Niweluje nieprzyjemny zapach, bez ingerencji w naturalne mechanizmy pocenia się. Jednocześnie działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz pielęgnuje i chroni skórę.

Dopiero, jeśli naturalny dezodorant okaże się nieskuteczny, warto sięgnąć po preparat o mocniejszym działaniu. Możesz spotkać dezodoranty antyperspiracyjne, które w mniejszym stopniu blokują gruczoły, a jednocześnie dbają o poprawę zapachu i działają antybakteryjnie. W ostateczności, przy intensywnym poceniu, sięgnij po antyperspirant. Pamiętaj, że jeśli problem nadmiernej potliwości jest dla Ciebie wyjątkowo uciążliwy, warto poradzić się lekarza. Być może drobne zmiany stylu życia wystarczą, by poprawić swój komfort.