Kluczem do zachowania zdrowego i promiennego wyglądu twarzy, jest systematyczna pielęgnacja skóry. To w jaki sposób powinniśmy o nią dbać na co dzień, zależy przede wszystkim od typu cery i jej indywidualnych potrzeb, a także naszego wieku. Podpowiadamy jak dobrać pielęgnację twarzy oraz czego potrzebuje skóra po 20., 30., 40. i 50. roku życia! 

Jak dbać o twarz w każdym wieku – podstawowe zasady 

To ile mamy lat, przekłada się na dobór kosmetyków oraz dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym ich częstotliwości. Ponadto, istnieje kilka podstawowych zasad codziennej pielęgnacji, które pozostają niezmienne niezależnie od wieku. Warto wiedzieć jak dbać o twarz na co dzień i wykonywać wszystkie podstawowe zabiegi, ponieważ to one wpływają na kondycję skóry. 

Do codziennej rutyny należy wprowadzić następujące kroki:

  • demakijaż – nigdy nie kładź się do łóżka z resztkami kolorowych kosmetyków, ponieważ zbyt długie utrzymywanie ich na twarzy jest dużym obciążeniem dla skóry i zmniejsza jej zdolność regeneracyjną w czasie snu;
  • oczyszczanie – staranne mycie twarzy przy użyciu łagodnego żelu lub pianki wykonuj dwa razy dziennie – wieczorem, po wcześniejszym demakijażu, ale również rano, w celu usunięcia resztek kosmetyków stosowanych przed snem;  
  • tonizowanie – z braku czasu ten krok jest często pomijany, a to duży błąd. Zdecydowanie warto poświęcić kilka sekund na nałożenie preparatu tonizującego, ponieważ jego zadaniem jest utrzymanie fizjologicznego pH skóry twarzy, którego zaburzenia przyczyniają się do nadmiernego wysuszenia lub przeciwnie, przetłuszczenia; 
  • odżywianie – na oczyszczoną i stonizowaną skórę warto nakładać serum odżywcze. Jego wybór zależy od typu cery, jej kondycji oraz wieku; 
  • nawilżanie – tego potrzebuje każdy typ cery, niezależnie od wieku. Utrata wody w skórze jest jedną z głównych przyczyn powstawania zmarszczek i wiotczenia; 
  • krem – ostatnim etapem codziennej dbałości o twarz jest nakładanie kremów na dzień i na noc. Te również wybieramy w zależności od potrzeb skóry. Warto stosować także krem pod oczy, ponieważ w tej okolicy skóra jest znacznie cieńsza i delikatna, a tym samym bardziej podatna na powstawanie zmarszczek czy cieni.  

Jak dbać o twarz po 20. roku życia? Profilaktyka anti aging 

To jak dbamy o twarz w młodości, wpływa na jej wygląd w późniejszym czasie, dlatego tak ważna jest systematyczność i pielęgnacja skóry po 20. roku życia. U młodych kobiet poziom kolagenu oraz elastyny zwykle jest jeszcze wysoki, ale warto pamiętać, że objętość tych składników skóry zmniejsza się stopniowo już po 20. roku życia. 

Zmarszczki w wieku 20-25 lat z reguły nie są jeszcze widoczne, dlatego w tym okresie często zapominamy o mijającym czasie i nie przejmujemy się kondycją cery. Jednak znacznie łatwiej spowalniać procesy starzenia, niż walczyć z już powstałymi zmianami. Jak więc dbać o skórę twarzy w wieku 20 lat i więcej? 

  • Unikaj alkoholu i papierosów – dym tytoniowy i napoje procentowe to najwięksi wrogowie kobiecego piękna. Używki przyczyniają się do powstawania wolnych rodników odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie.
  • Unikaj promieni UV i solarium – długie kąpiele słoneczne powodują fotostarzenie skóry, dlatego pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem na co dzień, np. BB CREAM SPF15
  • Dbaj o odpoczynek – odpowiednia ilość snu jest niezbędna do regeneracji skóry. W młodości nie zauważysz jeszcze oznak nieprzespanej nocy, ale z pewnością odbije się to na kondycji skóry w przyszłości. 
  • Dbaj o dietę – organizm człowieka, w tym skóra, potrzebuje określonej ilości witamin oraz minerałów. Warto więc spożywać dużo warzyw i owoców, natomiast unikać produktów wysokoprzetworzonych, które także przyczyniają się do powstawania wolnych rodników szkodliwych dla urody.
  • Pij dużo wody – skórę należy nawilżać także od wewnątrz, a do tego niezbędna jest duża ilość płynów, najlepiej wody mineralnej.      
  • Zadbaj o aktywność – ćwiczenia i wszelkie formy aktywności fizycznej ujędrniają ciało, ale też działają korzystnie na cały organizm, a tym samym również stan skóry twarzy.   

Po 25. roku życia powinnaś już zacząć dbać o swoją skórę pod kątem opóźnienia oznak jej starzenia. W tym celu codziennie stosuj krem anti-aging FACE CREAM, który dodatkowo zapewni Twojej cerze dawkę nawilżenia i odżywienia. Warto zatroszczyć się też o wyjątkowo delikatną skórę wokół oczu, najlepiej za pomocą EYE SERUM

Jak dbać o twarz w zależności od typu cery?

Trzeba pamiętać, że skóra każdego człowieka zmienia się w innym tempie, dlatego najważniejsze jest określenie typu cery i jej potrzeb. Poza podstawowymi zasadami należy dokładnie przyjrzeć się potrzebom skóry oraz postępować zgodnie z nimi. 

Częstym problemem młodej cery jest trądzik lub blizny pozostałe po wypryskach z wcześniejszych lat. Niestety, przez zmiany hormonalne, stres czy niewłaściwą dietę, problem zmian trądzikowych dotyczy nie tylko nastolatek i kobiet po 20. roku życia, lecz także tych po 30. a nawet 40. roku życia. Jak dbać o twarz posiadając niedoskonałości skórne? Przede wszystkim stosuj specjalne kosmetyki do cery trądzikowej, np. oczyszczającą maskę LEROSSET, która działa antybakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum i wspomaga gojenie wyprysków. 

Czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się niedoskonałości jest cera tłusta, która jest jednym z najbardziej problematycznych typów skóry. Do jej pielęgnacji warto używać kosmetyków o łagodnym, ale też intensywnie seboregulującym działaniu. Na umytą i osuszoną skórę twarzy możesz nałożyć duet serum + krem, np. REMEDY SERUM BALANCING ANTIBACTERIAL i REMEDY CREAM BALANCING MATTIFYING. Połączenie tych kosmetyków zredukuje nadmiar sebum, pozostawiając skórę zmatowioną i jednocześnie nawilżoną. Preparaty te przeznaczone są do skóry tłustej oraz mieszanej. 

Kolejnym typem cery jest sucha, skłonna do łuszczenia oraz podrażnień. To jak dbać o suchą skórę twarzy, w dużej mierze zależy od przyczyny jej przesuszenia. Osoby ze skórą atopową powinny pamiętać, że to schorzenie genetyczne, a za niedoskonałości w tym przypadku mogą odpowiadać różne czynniki, w tym alergeny i zanieczyszczenia. Dbałość o skórę twarzy przy jej atopowym zapaleniu (AZS) musi obejmować nawilżanie, a także natłuszczanie, przy pomocy naturalnych kremów, pozbawionych substancji zapachowych, barwników oraz konserwantów. 

Jeśli natomiast za suchość nie odpowiada AZS, zwykle wystarczające jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych typowo do suchej cery. Świetnie sprawdzają się m.in. kremy i emulsje z zawartością masła shea oraz olejów roślinnych.   

Jak dbać o twarz w wieku dojrzałym? 

Potrzeby cery zmieniają się w zależności od trybu życia, diety, wieku, a nawet pory roku. Ważne jest, aby wiedzieć jak dbać o twarz po 30., 40. czy 50. roku życia, ponieważ wraz z upływem czasu zmianie ulega ilość poszczególnych składników skóry. 

Szczególne znaczenie dla kondycji cery ma objętość kwasu kolagenowego, który odpowiada m.in. za jej nawilżenie, zachowanie jędrności i gęstości. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że aż ok. 30% komórek kolagenu ulega wymianie każdego dnia. Niestety, kobiety między 30. a 40. rokiem życia mogą mieć nawet o połowę mniej włókien kolagenowych niż w młodości, czego przyczyną jest stopniowa utrata zdolności regeneracyjnej komórek organizmu.  

Kwas hialuronowy można uzupełniać, np. stosując doustne preparaty. W kosmetyczce kobiet po 30. roku życia nie powinno też zabraknąć preparatów z jego zawartością. Ten całkowicie biokompatybilny składnik kremów, eliksirów, toników i środków myjących, działa intensywnie nawilżająco, zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody. Wypróbuj np. ANTI AGEING GEL, który dzięki bogatej kompozycji naturalnych składników, wspiera skórę zmęczoną, pozbawioną witalności, a także redukuje zmarszczki mimiczne oraz spowalnia procesy starzenia. 

Na co dzień warto również pamiętać o aplikacji serum i kremu o właściwościach intensywnie przeciwzmarszczkowych, naprawczych i odżywczych. Taki właśnie jest zestaw WONDER CREAM + PURE COMPLEX SERUM PROTECT REPAIR. Wysoka jakość składników, organiczny i wyselekcjonowany skład, zapewnią dojrzałej skórze widoczne rezultaty, już po pierwszej aplikacji.