Maj to miesiąc lawendy. Ta powszechna, ale niezwykła roślina kojarzy się nam z malowniczymi pejzażami francuskiej Prowansji. Pola porośnięte tą fioletowymi kwiatami  stanowią symbol wiosny. Chcesz ją poczuć? Zaproś lawendę do przydomowego ogródka lub na balkon. Brak specjalnych wymagań i prosta hodowla sprawi, że z jej uprawą poradzi sobie nawet ogrodnik – laik. Uprawiana na rabatach czy w glinianych donicach lawenda nie tylko będzie pełnić funkcję ozdobną, ale i będzie wykazywać właściwości lecznicze i upiększające. Jakie są jej właściwości?

LAWENDA – POZNAJ JĄ BLIŻEJ

Lawenda to pełna uroku krzewinka. Osiąga ona wysokość od 50 do 80 centymetrów. Najpopularniejsza odmiana to ta fioletowa, ale w ogrodach czy na balkonach spotkać można też lawendę niebieską, różową, różowo-fioletową, białą. Kolory te przyjmują kwiaty, które zebrane są w kłosy znajdujące się na szczycie sztywnego pędu kwiatowego. Typowe płatki pojawiają się tylko przy lawendzie francuskiej, w której kilka z nich wyrasta na szczycie pękatego kłosa. Okres kwitnienia lawendy to maj i czerwiec, ale kwiaty pojawiać mogą się nawet do października.

JAK HODOWAĆ LAWENDĘ W OGRODZIE?

Jeśli chcesz hodować lawendę w ogrodzie, powinnaś sięgnąć po odmianę wąskolistną – tylko ona będzie w stanie przetrwać zimę w gruncie. Delikatniejsze typy np. lawendę francuską lub hiszpańską lepiej uprawiać w pojemnikach ustawionych na balkonie, tarasie czy kuchennym parapecie.

Aby roślina bujnie rosła i dekorowała ogród, wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, wapiennej i lekkiej gleby. Hodowlę utrudnia natomiast cień, niedobory wody lub jej nadmiar. Niesprzyjający jest również silny wiatr, który będzie negatywnie wpływał na kondycję krzewów. Niech cię jednak nie zmyli ta lista wymagań, lawenda jest łatwa w uprawie. Rozmnażać można ją z nasion lub sadzonek. Sieje się ją bezpośrednio do gruntu. Krzaczki przed zimą (po okresie przekwitania) należy lekko przyciąć, natomiast wiosną ściąć roślinę do wysokości ok.1/2. Zabieg ten będzie stymulował powstawanie nowych pędów i zagęszczenie krzaczka. Żywotność krzaczków wynosi 5-6 lat, po tym czasie zaczynają one nieładnie wyglądać.

Nieco inaczej wygląda uprawa lawendy w doniczkach. Ona również polubi się ze słońcem i ciepłem, ale będzie wymagała nieco częstszego podlewania. Odpowiednie nawodnienie zapewnia dobry drenaż donicy. Po przekwitnięciu należy natomiast lawendę przyciąć i przenieść donicę z krzaczkiem do jasnego i chłodnego pomieszczenia o temperaturze nie niższej niż 0 stopni Celsjusza.

Z CZEGO WYNIKAJĄ WŁAŚCIWOŚCI LAWENDY?

Lawenda to nie tylko pięknie wyglądający kwiat, ale również roślina będąca źródłem wielu korzystnych dla zdrowia składników. W jej kwiatach odnajdziesz dużą ilość garbników, triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne i sole mineralne. Najcenniejszym składnikiem jest jednak olejek eteryczny. W jego skład wchodzą rzadko spotykane w świecie roślin substancje m.in. linalol, geraniol, furfural, pinen, cyneol, borneol oraz garbniki, cukry i związki mineralne. To właśnie one odpowiadają za właściwości lawendy. Olejek eteryczny z tej rośliny znaleźć można w wielu preparatach zarówno tych pielęgnujących, jak i upiększających, czy relaksujących. Jego piękny zapach wyczujesz m.in. w. naszym listku do aromaterapii podczas snu. Otula on mieszanką zapachu, relaksuje, daje wytchnienie, ułatwia zasypianie i zdrowy sen.

WŁAŚCIWOŚCI LAWENDY W KUCHNI

Lawenda to roślina o szerokim zastosowaniu. Głównie wykorzystywana jest ona w kuchni, kosmetyce, medycynie, ziołolecznictwie. Właściwości takie wykazuje zarówno olejek, jak i napar, nalewka, przyprawa. Lawendę można wykorzystywać w formie przetworzonej lub na surowo. W tej ostatniej formie możemy spotkać ją przede wszystkim w kuchni. Stosowana jest jako składnik i przyprawa do wielu dań kuchni francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Będzie ona dobrze komponować się z zupą rybną, duszonymi mięsami, daniami z grilla, pieczenią baranią, sałatkami warzywntymi, sosami, winami i octem winnym. Walory smakowe lawendy wykorzystywane są też w słodyczach, lodach, czekoladzie, budyniach. Cukier lub miód lawendy osładzają natomiast wypieki. Mając jednak na uwadze jej intensywny zapach, nie należy jej dodawać zbyt dużo.

WŁAŚCIWOŚCI LAWENDY W KOSMETYCE

Szerokie zastosowanie lawenda znajduje również w kosmetyce. Ta sięga głównie po cenny olejek eteryczny oraz ekstrakt kwiatów z lawendy.  Wykazują one silne działania antyseptyczne, a także przeciwgrzybiczne. Stanowią więc częsty składnik kosmetyków wspomagających leczenie trądziku, a także preparatów dedykowanych skórze tłustej.  W pielęgnacji tego typu cery sprawdzą się naturalne kosmetyki, których używać można na co dzień. W codziennej pielęgnacji pomoże Ci:

  • SWEDERM® FACE BOOSTER, czyli odżywcza emulsja do skóry o działaniu nawilżającym, antyoksydacyjnym i stymulującym   regenerację bariery lipidowej; dzięki dużej zawartości ekstraktów i olejków roślinnych booster to zdrowe „jedzenie dla skóry”;  zawarty w kosmetyku ekstrakt z kwiatów lawendy wykazuje działanie seboregulujące i przeciwzapalne; pozostałe składniki odżywcze wzmacniają sprężystość i elastyczność cery, chronią przed wolnymi rodnikami, wygładzają i redukują podrażnienia;
  • Face toner to tonik do twarzy z ekstraktem z kwiatów lawendy, który pozwala przywrócić właściwe pH skórze twarzy.

Standardową pielęgnację uzupełnić możesz o face mask 4w1, której składniki aktywne z jednej strony nawilżają, z drugiej przywracają równowagę skórze tłustej. Organiczna formuła sprawia, że kosmetyk jest w 100% bezpieczny dla cery, a przy nakładaniu maski będziesz mogła się poczuć jak w luksusowym SPA. Przy skórze problematycznej maskę 4w1 możesz wymienić na Lerosett, czyli maskę oczyszczającą i seboregulującą. Wspomoże ona walkę ze zmianami trądzikowymi, stanami zapalnymi i nadmiernie przetłuszczającymi się fragmentami cery. Lerosett może być stosowana  punktowo na zmiany skórne lub na całą powierzchnię skóry twarzy.

Lawenda pielęgnuje nie tylko skórę, ale również i włosy. W kosmetykach do włosów również znajdziesz ekstrakt z kwiatów tej rośliny. Połączony z ekstraktem z nasion moringa, owocami oliwki europejskiej i jojoba będą chronić, odżywiać i przywracać włosom blask. Zarówno odżywka Hair Care jak i olejek Magic Oli  nadają jedwabiste i nietłuste wykończenie, nieobciążające włosów. Po te preparaty sięgaj, jeśli chcesz pobudzić cebulki do wzrostu lub złagodzić wypadanie włosów.

Do kosmetycznych właściwości lawendy można również zaliczyć działanie  odstraszające w stosunku do komarów oraz kleszczy. Przestraszą się one intensywnego zapachu rośliny. Jeśli chcesz więc unikać ugryzień insektów, posmaruj skórę olejkiem lawendowym. Zabieg ten powtórz też po ewentualnym ugryzieniu. Antyseptyczne działania lawendy łagodzi swędzenie, ból i zaczerwienienie.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE LAWENDY

Mówiąc o właściwościach lawendy, nie można też pominąć tych leczniczych. Te znane są już od wieków. Już w starożytności olejek lawendowy był stosowany do aromaterapii. Zapach tej rośliny wpływa łagodząco na układ nerwowy, uspokaja, eliminuje stres emocjonalny, napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Dziś nadal wykorzystuje się te właściwości, a dodatkowo sięga się po olejek, aby złagodzić uczucie zmęczenia, znudzenia, w celu zrelaksowania się, podwyższenia koncentracji i aktywności umysłowej.