Okres jesienno-zimowy to czas kiedy widok prażącego słońca odchodzi w zapomnienie. Czy to oznacza, że krem z filtrem możemy schować głęboko na dnie szafki? Zdecydowanie – nie! Całoroczne stosowanie kremu przeciwsłonecznego może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego starzenia aż o 25%, a ryzyko wystąpienia nowotworów skóry nawet o 50%! Jeśli chcesz mieć jeden skuteczny kosmetyk, który zapewni Ci opóźnienie starzenia skóry i zadbanie o jej zdrowe, to jest to właśnie krem przeciwsłoneczny.

PROMIENIOWANIE UVA I UVB – WPŁYW NA SKÓRĘ

Z ochroną przeciwsłoneczną najczęściej kojarzymy zabezpieczenie przed nadmiernym opaleniem i poparzeniem skóry, jednak za te czynniki odpowiedzialne jest jedynie 5% całego promieniowania ultrafioletowego jakie dociera do naszej skóry, a mianowicie promieniowanie UVB. Charakteryzuje się krótką długością fali, jego natężenie jest zmienne i oddziałuje na nas w okresie wiosenno-letnim. Promienie UVB są zatrzymywane przez chmury oraz szkło, wnikają jednak w naskórek, wpływając na uszkodzenie DNA. Powoduje to reakcję zapalną i jest widoczne niemal natychmiast jako oparzenia słoneczne. Jednocześnie wpływ na DNA komórek naskórka przekłada się na ogromne ryzyko reakcji alergicznych i rozwoju nowotworów skóry.

Jeśli na słońcu możesz opalać się bardzo długo bez widocznych poparzeń, to wcale nie oznacza, że Twoja skóra znosi kontakt ze słońcem doskonale. Oprócz UVB każdego dnia mamy do czynienia z promieniowaniem UVA, które nie daje tak szybko widocznych objawów po ekspozycji na słońcu, a ma ogromny wpływ na naszą skórę. UVA stanowi aż 95% całkowitego promieniowania ultrafioletowego jakie do nas dociera! Charakteryzuje się dłuższą długością fali, która przenika do głębszych warstw skóry, gdzie zaburza strukturę czy funkcję elementów ją tworzących. Promienie UVA są w stanie przeniknąć do skóry właściwej, dlatego związek między przedwczesnym starzeniem się, a UVA jest silniejszy, niż w przypadku promieni UVB.

UVA DOCIERA DO NASZEJ SKÓRY PRZEZ CAŁY ROK

Promieniowanie UVA powoduje pośrednie uszkodzenie DNA (poprzez wytwarzanie wolnych rodników), wpływa na naruszanie struktury włókien kolagenowych oraz elastynowych. W efekcie, w dłuższej perspektywie skóra traci jędrność i gęstość, szybciej wiotczeje, powstają na niej zmarszczki czy przebarwienia posłoneczne. Badania wykazały, że ekspozycja na promieniowanie UV wydaje się być odpowiedzialna za 80-90% widocznych objawów starzenia się twarzy.

Nie mam dobrej wiadomości – promieniowanie UVA dociera do naszej skóry przez cały rok! Jego natężenie jest niemal niezmienne, niezależne od pory dnia czy pory roku, przenika przez chmury oraz szyby. Oznacza to, że nawet gdy nie świeci słońce lub jeśli jesteś w samochodzie czy w pomieszczeniu gdzie są okna, nadal jesteś narażona/y na szkodliwe promienie UVA. Potwierdzają to badania. Dla przykładu, zauważono asymetrię starzenia się twarzy u osób, których praca narażała je na działanie promieni słonecznych przez pobliskie okno. Osoby te miały większą ilość zmarszczek i mniejszą elastyczność skóry z boku twarzy, która była wystawiona na działanie promieniowania przez szybę.

RECEPTA NA CAŁE ZŁO? KREM Z FILTREM!

Stosowanie kremów przeciwsłonecznych to najważniejszy krok w każdej rutynie pielęgnacji skóry i najlepszy sposób na ochronę przed przedwczesnym starzeniem i nowotworami.
Przy wyborze kremu z filtrem najczęściej kierujemy się wartością SPF (Sun Protection Factor – wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej), która mówi nam o czasie, w którym krem jest skuteczny, zanim na skórze zaczną pojawiać się podrażnienia słoneczne. Dla przykładu SPF 30 oznacza, że u osoby stosującej kosmetyk o takim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej, dojdzie do poparzenia po 30-krotnie dłuższym czasie niż bez zastosowania filtra.

Siła SPF nie wzrasta liniowo – SPF 30 nie jest dwukrotnie silniejszy niż SPF15. Kosmetyk o SPF 15 chroni przed promieniowaniem w 93%, SPF 30 w 97%, zaś SPF50 w 98%. Dotyczy to jednak tylko ochrony przed promieniowaniem UVB. Już wiesz jak negatywny wpływ na skórę ma promieniowanie UVA, dlatego wybierając filtr przeciwsłoneczny, upewnij się, że wybierasz produkt, który został przetestowany pod kątem ochrony o szerokim spektrum działania (chroni zarówno przed UVA, jak i UVB). Według wymogów UE krem z filtrem, który ma ochronę 1/3 UVA w stosunku do ochrony UVB może być opatrzony tym symbolem.

KREM Z FILTREM SUNCARE SPF30

Doskonałym wyborem kremu z filtrem jest SUNCARE SPF30. Ta odżywcza emulsja zabezpiecza skórę zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB, dzięki czemu zadbasz o ochronę nie tylko przed bezpośrednimi skutkami promieniowania słonecznego (oparzenia słoneczne), ale także przed długotrwałymi uszkodzeniami, które pojawiają w postaci zmarszczek, plam słonecznych i co gorsza – nowotworów skóry. Dzięki dużej zawartości ekstraktów roślinnych bogatych w antyoksydanty (wyciąg z opuncji figowej, kopru morskiego, owoców oliwki europejskiej) oraz witaminy E, swederm® SUN CARE chroni skórę przed jej przedwczesnym starzeniem spowodowanym działaniem wolnych rodników.

Wyselekcjonowane połączenie olejów roślinnych (ze słodkich migdałów, jojoba, pestek granatu i winogron) z masłem shea stanowi wysoką ochronę przed nadmierną przeznaskórkową utratą wody. Ułatwia także odbudowę bariery lipidowej i sprawia, że skóra staje się miękka i elastyczna. Połączenie aloesu z gliceryną nadaje produktowi nawilżające i łagodzące właściwości. Te właściwości czynią SUNCARE kremem idealnym i podstawą codziennej pielęgnacji.

KILKA PRAKTYCZNYCH INFORMACJI

Aby uzyskać ochronę SPF deklarowaną na opakowaniu, bardzo ważna jest odpowiednia ilość aplikowanego kremu z filtrem. Większość osób nakłada 1/3 tego ile należałoby zaaplikować! Prawidłowa ilość odpowiada nałożeniu kremu w linii na całej długości palca wskazującego oraz środkowego, a następnie dokładne, równomierne rozprowadzenie produktu na twarzy i szyi. Produkt aplikuj delikatnie, gdyż jedno z badań wykazało, że zbyt energiczne wcieranie kremu z filtrem zmniejszyło wartość SPF o 25%! Jeśli oprócz kremu z filtrem nakładasz krem nawilżający, istotne jest by robić to w odpowiedniej kolejności. Krem nawilżający narusza warstwę przeciwsłoneczną, z tego względu aplikuj go pod krem z filtrem, nigdy odwrotnie.

Promienie UV emitowane przez słońce, są najsilniejszym czynnikiem przyspieszającym starzenie skóry. Ochrona przeciwsłoneczna to najlepsze co możesz dla siebie zrobić, jeśli zależy Ci na znacznym opóźnieniu oznak starzenia i uniknięciu chorób skóry – w tym aspekcie nie powinno być wymówek!