Skóra naszych dłoni  wystawiona jest na wiele czynników, które mogą wpłynąć na jej uszkodzenie oraz przesuszenie. Warunki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr czy suche powietrze, potrafią sprawić, że nasze dłonie staną się suche i szorstkie. Równie niekorzystnie na stan naszych dłoni wpływa częste mycie rąk czy stosowanie środków dezynfekujących. Czasami pękająca skóra na dłoniach może wiązać się z problemami, takimi jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Jak rozpoznać przyczyny pękającej skóry dłoni oraz jak poradzić sobie z tym problemem? Jakie sposoby będą najskuteczniejsze? 

Przyczyny pękającej skóry na dłoniach

Aby móc poradzić sobie z problemem pękającej skóry, powinniśmy zacząć od znalezienia źródła problemu. Bardzo często jest to wynik naszych codziennych zajęć i przyzwyczajeń. Czasami jednak zdarza się, że pękająca skóra dłoni ,,mówi’’ nam o poważniejszych problemach związanych z niedoborem witamin, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy dermatologicznym dolegliwościami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica. 

Skłonność do przesuszania się i pękania skóry na naszych dłoniach wynika przede wszystkim z jej budowy. Skóra dłoni jest bardzo delikatna, praktycznie nie posiada gruczołów łojowych oraz tkanki tłuszczowej, co dodatkowo wpływa na możliwość podrażnienia. Płaszcz lipidowy skóry odpowiedzialny za jej ochronę niezwykle szybko ulega zniszczeniu, dlatego tak ważna jest dodatkowa pielęgnacja przy pomocy kremów nawilżających, które pomagają wzmacniać i odbudowywać barierę ochronną skóry. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak mróz, suche powietrze czy silny wiatr, powinniśmy pamiętać o ciepłych rękawiczkach, które będą chronić wrażliwą skórę dłoni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Na stan naszych dłoni mają również wpływ wszelkie substancje chemiczne, z którymi mamy kontakt. Częste mycie rąk, dezynfekcja silnymi środkami antybakteryjnymi, wykonywanie prac w laboratoriach, kuchni czy w czasie sprzątania - wszystko to narusza barierę ochronną skóry. Powinniśmy więc pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach w postaci rękawiczek ochronnych, które nie pozwolą na bezpośredni kontakt naszych dłoni z silnymi chemikaliami. 

W których miejscach najczęściej pęka skóra na dłoniach? 

W zależności od przyczyny pękającej skóry dłoni, ogniska zmian mogą pojawiać się w różnych miejscach. Najczęściej skóra pęka jednak między palcami lub na ich opuszkach, ponieważ to właśnie tam jest najdelikatniejsza. 

W przypadku podrażnienia skóry dłoni środkami chemicznymi lub gdy wpływają na nią niekorzystnie warunki atmosferyczne, sucha i pękająca skóra pojawia się między palcami i na zewnętrznej stronie dłoni oraz na opuszkach palców.

Kiedy natomiast mówimy o zmianach na skórze dłoni, które wiążą się z poważnymi problemami dermatologicznymi, wówczas miejsce występowania suchej i pękającej skóry zazwyczaj wiąże się ze stanami zapalnymi. W przypadku łuszczycy skóry, zmiany pojawiają się na zewnętrznej stronie dłoni - występują pod postacią płasko-wyniosłych grudek o różnej wielkości, pokrytych biało-srebrzystymi łuskami, a zmiany są wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry. W przypadku dłoni łuszczyca może zaatakować również powierzchnię paznokci. Pojawiają się wówczas punktowe zagłębienia w płytce paznokciowej czy też grudki podpaznokciowe, widoczne jako żółte plamki na płytce. Paznokcie stają się wtedy zabarwione, pogrubione, nadmiernie kruche i łamliwe. 

W przypadku zmian związanych z grzybicą dłoni, na powierzchni skóry pojawią się drobne pęknięcia. Bardzo często wokół takich pęknięć występuje biała obwódka, która z czasem staje się wilgotna i prowadzi do powstania pęcherza. Kiedy choroba jest nieleczona, pęcherzyki pojawiają się na skórze coraz częściej, a pękając, prowadzą do zarażenia się bakteriami. Grzybica najcześciej atakuje opuszki palców oraz wewnętrzna stronę naszych dłoni. Zazwyczaj wraz ze zmianami struktury skóry pojawiają się również zmiany jej koloru. 

Pękająca skóra na dłoniach a niedobór witamin i składników odżywczych

Ponieważ nasz organizm jest jednym wielkim mechanizmem, w którym zachodzi wiele zależnych od siebie procesów, musimy pamiętać o tym, że stan naszej skóry, również tej na dłoniach, wiąże się bardzo często z niedoborami pewnych substancji odżywczych, niskim poziomem nawodnienia organizmu lub zmianami w gospodarce hormonalnej. 

Aby nasza skóra utrzymywała prawidłowe nawilżenie, powinniśmy codziennie wypijać dużą ilość wody - około 2 litrów. Ważne jest również uzupełnienie diety o substancje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które działają od środka, wspomagając nawilżenie tkanek skóry. 

Ważne są również witaminy, szczególnie te z grupy B, które są odpowiedzialne za nawilżenie i jędrność naszej skóry. Na przykład niedobór witaminy B2 może prowadzić do jej nadmiernej suchości, ponieważ kontroluje procesy rogowacenia i regeneracji naskórka. Z kolei witamina B3 odpowiada za poziom nawilżenia, bo uczestniczy w procesach przemiany składników odżywczych. Ważne są również witamina E, chroniąca komórki skóry przed starzeniem się, witamina D3 oraz witamina A, która bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych i pozytywnie wpływa na stan naszej skóry.

Pękająca skóra na dłoniach u dziecka

Czasami zdarza się, że problem suchej i pękającej skóry na dłoniach dotyczy dziecka. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, ten problem może mieć wiele przyczyn. Ważna będzie więc profesjonalna i szybka diagnoza. Możemy jednak zacząć od sprawdzenia składu produktów chemicznych, z których korzystamy w czasie prania - dzieci bardzo często wykazują oznaki alergiczne na środki do prania czy sprzątania. Ważne są również kosmetyki - powinny być delikatne i dostosowane do wyjątkowych potrzeb wrażliwej skóry dziecka.

Jak wspomagać procesy regeneracyjne skóry na dłoniach?

Jeśli nasze dolegliwości nie są związane z podłożem alergicznym czy grzybiczym, wówczas pomocne będą kremy intensywnie nawilżające, na przykład te z mocznikiem i witaminą A. Sprawiają, że zmniejsza się rogowacenie naskórka, a procesy regeneracyjne są o wiele szybsze. Aby odbudować barierę lipidową naszej skóry, warto sięgnąć po kremy zwane kremami barierowymi, których skład opiera się na olejach i glicerynie. Można również rozważyć maski parafinowe, które tworzą okluzyjną warstwę oraz chronią przed utratą wody. Warto sięgać po kosmetyki z masłem Shea oraz nagietkiem i rokitnikiem - będą działały nawilżająco i pomogą odbudować barierę ochronną skóry. 

Produktem, który wspomoże regenerację skóry na dłoniach jest maść HUDSALVA SENSTIVE. To kosmetyk bazujący na alantoinie, glicerynie, lanolinie oraz witaminie E, dzięki czemu działa jak opatrunek na przesuszone i pękające dłonie. Maść silnie regeneruje, nawilża oraz natłuszcza, a przy tym jest hipoalergiczna, więc sprawdzi się w przypadku nawet najbardziej wrażliwych, atopowych skór. 

Pękanie skóry na dłoniach może potęgować mycie dłoni mydłem o wysuszającym składzie. Aby tego uniknąć stosuj w tym celu delikatny kosmetyk, który oczyści skórę bez jej przesuszania. Przykładem jest mydło HAND SOAP, które dzięki wysokiej zawartości gliceryny nawilża delikatną skórę dłoni, nie pozostawiając uczucia ściągnięcia. 

W przypadku zmian związanych z alergiami, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy grzybicą, wskazana jest wizyta u dermatologa. Pomoże nie tylko w zdiagnozowaniu problemu, lecz także dobraniu odpowiedniego leczenia. Dzięki szybkiej i prawidłowej diagnozie leczenie będzie przebiegać sprawnie, a my pozbędziemy się kłopotliwego problemu.