Skóra ma własne mechanizmy ochronne, jednak czasami zdarza się, że potrzebuje naszego wsparcia. Dzieje się tak na przykład, gdy poddajemy skórę twarzy mocnym zabiegom kosmetycznym lub działaniu silnych środków oczyszczających i złuszczających. Czasami skóra wymaga regeneracji ze względu na wpływ sezonowych czynników atmosferycznych, takich jak silne promieniowanie słoneczne lub niska temperatura i wiatr. Jak możemy zadbać o skórę naszej twarzy? W jaki sposób wspomóc jej regenerację? Poznajcie sprawdzone sposoby!

Budowa i funkcje skóry 

Nasza skóra, zarówno na twarzy, jak i pokrywająca powierzchnię innych części ciała, jest zbudowana z kilku warstw — skóry właściwej, naskórka oraz tkanki podskórnej. Ich rolą jest zapewnienie ochrony narządom wewnętrznym przed czynnikami zewnętrznymi. W trakcie wykonywania codziennych czynności nasza skóra podlega nie tylko urazom mechanicznym czy cyklicznemu złuszczaniu. Mają na nią wpływ również czynniki, takie jak: promieniowanie słoneczne, wiatr, suche powietrze, niskie temperatury, zanieczyszczenia unoszące się w atmosferze. Czasami na stan skóry oddziałują także choroby, alergie lub infekcje grzybicze.  

Chociaż komórki naszej skóry mają zdolność do regeneracji, to proces ten może trwać nawet około miesiąca. Dzięki wielowarstwowej budowie skóra podlega systematycznej odnowie. Ten naturalny proces polega na trzech naprzemiennie po sobie następujących etapach. Pierwszym z nich jest ciągły podział i różnicowanie się nowych komórek w najgłębszych warstwach skóry. Drugi etap regeneracji polega na przemieszczaniu się nowo powstałych komórek do zewnętrznej powłoki skóry, tak zwanej warstwy rogowej. Następnie dochodzi do keratynizacji, czyli rogowacenia i złuszczania się wierzchniej warstwy naskórka — ten sposób nowe komórki zajmują miejsce tych starych. 

Aby przyspieszyć proces regeneracji i wspomóc naszą skórę w produkcji nowych komórek,  możemy stosować odpowiednie kosmetyki oraz dermokosmetyki, które wnikają w głębokie warstwy skóry, pozwalając jej na odbudowę i nawilżenie. 

Sposoby na regenerację skóry twarzy 

Wsparcie procesów regeneracji skóry twarzy może okazać się konieczne w kilku przypadkach. Część z nich jest zazwyczaj związana ze zmianami potrądzikowymi. Osoby, które są w trakcie leczenia skóry, sięgają po zabiegi i kosmetyki, które mają na celu złuszczenie martwych warstw naskórka oraz wsparcie procesu odbudowy zdrowej i pozbawionej zanieczyszczeń skóry. Regeneracja skóry twarzy dotyczy także osób, które mają problemy z nadmiernie przesuszającą się skórą lub zaczerwieniami, prowadzącymi do podrażnień. Zniszczenie skóry może być również wynikiem uszkodzenia bariery ochronnej, co często wiąże się z zaburzeniami w gospodarce lipidowej. Zdarza się również, że negatywny wpływ na stan skóry mają źle dobrane kosmetyki lub nieprawidłowo wykonane zabiegi dermatologiczne. W jaki sposób powinniśmy zadbać o regenerację skóry? 

W drobnych przypadkach możemy korzystać z domowych sposobów na regenerację. Natomiast jeśli uszkodzenia są rozległe i poważne, powinniśmy skorzystać z oferty gabinetów kosmetycznych lub pomocy dermatologa. W zaufanym, profesjonalnym gabinecie specjaliści pomogą nam wybrać najlepszy zabieg regenerujący skórę twarzy, który nie wpłynie negatywnie na jej stan. 

Niezwykle skutecznym zabiegiem wspierającym regenerację skóry jest na przykład peeling kawitacyjny. Polega na wytwarzaniu mikropęcherzyków, wypełnionych rozrzedzonym gazem. Powstają w wyniku kontaktu wilgotnej skóry z ultradźwiękami, które pod wpływem wibracji ulegają rozpadowi. W wyniku tego procesu stare komórki warstwy rogowej naskórka rozpadają się, a odsłaniają się młodsze oraz znacznie zdrowsze warstwy skóry. Peeling kawitacyjny pobudza odbudowę zniszczonych komórek, dogłębnie oczyszcza skórę, wspomaga leczenie trądziku i hamuje namnażanie się szkodliwych bakterii. Oprócz peelingu możemy skorzystać również z dermabrazji, złuszczania chemicznego czy mezoterapii igłowej. Każdy z tych zabiegów pomaga nie tylko oczyścić skórę z martwego naskórka, lecz także ułatwia przedostawanie się dobroczynnych substancji odżywczych w głąb skóry. 

Substancje wspierające regenerację skóry 

Jakich substancji powinniśmy szukać w kosmetykach i produktach dermatologicznych przeznaczonych do wspierania regeneracji skóry? Istnieje kilka niezbędnych składników, które w znacznym stopniu ułatwiają procesy gojenia skóry twarzy. Jak powinien wyglądać skład takich kosmetyków? 

Na pewno ważne jest, aby zawierały pantenol. Możemy go znaleźć również w czystej postaci, pianki, która działa szczególnie skutecznie, kiedy jest schłodzona. Pantenol jest analogiem kwasu pantotenowego. Używa się go wyłącznie zewnętrznie. Ma właściwości kojące i wyciszające, stanowi również idealne uzupełnienie w procesie nawilżania. 

Niezwykle ważnym składnikiem kosmetyków regeneracyjnych jest również cynk, który ma działanie oczyszczające, ale jednocześnie łagodzi podrażnienia. Możemy go znaleźć w wielu kosmetykach przeciwtrądzikowych. Cynk pozwala wyciszyć zaczerwieniania i wspomóc regenerację uszkodzonego naskórka. 

Równie ważna jest witamina E. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że pomaga w neutralizowaniu działania wolnych rodników. Jednocześnie zwiększa elastyczność oraz nawilżenie skóry, wspierając suchą i podrażnioną cerę. 

Nie zapominajmy o oleju z awokado! Ma silnie odżywiające i nawilżające właściwości, dlatego poleca się go osobom, które potrzebują natychmiastowego ratunku skóry na twarzy. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe intensywnie regenerują skórę. 

Dodatkowo należy wspomnieć o glicerynie, która tworzy barierę ochronną na skórze, przez co sprawia, że jest mniej podatna na uszkodzenia. Zapobiega także utracie wilgotności naskórka. 

Dermokosmetyki, przeznaczone do ochrony naskórka i jego regeneracji, mają w swoim składzie bardzo często również kompleksy ERP oraz PCA. Ich zadaniem jest ochrona naskórka przed działaniem czynników zewnętrznych, bez naruszania płaszcza lipidowego skóry. 

Przykładem kosmetyku, który pozytywnie wpłynie na regenerację naszej skóry twarzy jest FACE CREAM - KREM DO TWARZY TYPU ANTI-AGING. W jego formule znajdziemy mnóstwo składników aktywnych pomagających odbudować barierę hydrolipidową skóry, nawilżyć ją i odżywić. Mowa o miąższu z liści aloesu, glicerynie, kwasie hialuronowym, witaminie E oraz dobroczynnych olejach (arganowy, jojoba, ze słodkich migdałów, z pestek granatu, z pestek winogron, z nasion opuncji figowej). 

Domowe sposoby na regenerację skóry twarzy 

Oprócz zabiegów w gabinetach kosmetycznych istnieją również domowe sposoby na regenerację skóry twarzy. Możemy wykonać kilka prostych w przygotowaniu maseczek, które pomogą nam odżywić i odbudować naszą skórę. Jedną z bardziej znanych i skutecznych maseczek jest ta, którą przygotowujemy z banana. Wystarczy jeden dojrzały owoc, łyżka miodu i łyżka jogurtu naturalnego. Wszystkie składniki należy ze sobą zmieszać, na przykład przy pomocy blendera lub widelca. Maskę nakładamy na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy na około 15 minut, po czym zmywamy ją letnią wodą oraz nakładamy krem nawilżający. 

Szybkim sposobem na regenerację skóry jest użycie gotowej maseczki, np. FACE MASK 4W1. Kosmetyk zapewni dogłębne nawilżenie, odżywienie i delikatne złuszczenie cery. Produkt zawiera organiczne składniki — miąższ z liści aloesu, hialuronian sodu, glinka Multani Mitti, gliceryna, masło shea, ekstrakty roślinne oraz oleje (jojoba, ze słodkich migdałów, z pestek granatu).

Jednak oprócz regenerujących maseczek, warto pamiętać o tym, że na stan naszej skóry twarzy ogromny wpływ ma to, co jemy i pijemy oraz ile czasu dziennie poświęcamy na sen oraz aktywności. Prawidłowa dieta, bogata w odżywcze składniki, witaminy oraz minerały jest podstawą zdrowej i promiennej cery. Sięgajmy więc po wszelkie owoce i warzywa. Nie możemy zapominać również o kwasach omega 3, omega 6 oraz omega 9 - ich rolą jest utrzymanie zdrowej błony komórkowej, co pozwala zapobiegać utracie wody. Ta zdrowa bariera skutecznie pomaga uzyskać bardziej miękką i elastyczną skórę. Oprócz witamin i minerałów konieczne jest również prawidłowe nawilżenie. Dbając o wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, wspieramy funkcjonowanie całego organizmu i procesy regeneracji naszej skóry. Pamiętajmy także o jelitach — błonnik oraz kiszonki, wspierające ich mikroflorę, pomagają w utrzymaniu równowagi całego organizmu, co ma bezpośredni wpływ na wygląd skóry twarzy. 

Oprócz diety pod lupę należy wziąć również to, ile czasu przeznaczamy na sen oraz aktywność fizyczną. W czasie snu nasze ciało się regeneruje, a wszelkie procesy gojenia się ran czy podrażnień skóry twarzy znacząco przyspieszają. Ważne jest również to, czy dotleniamy organizm w czasie niezbędnej aktywności — nawet jeśli jest to spacer na świeżym powietrzu czy krótka sesja jogi.