Procesy starzenia się skóry są naturalnym i nieodłącznym elementem naszej biologii. Szukamy jednak sposobów, które mogłyby nam pomóc w ich opóźnieniu. Bardzo często możemy obserwować początki procesów starzenia się skóry na naszym czole. To właśnie tam pojawiają się zmarszczki mimiczne — widoczne i wpływające negatywnie na samopoczucie większości osób. Jak zatem możemy skutecznie przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek na czole? O co powinniśmy zadbać i z jakich sposobów możemy skorzystać, żeby sobie z nimi poradzić?

Jakie czynniki wpływają na procesy starzenia się skóry? 

O tym jak szybko starzeje się nasza skóra, decydują nie tylko uwarunkowania biologiczne, lecz także czynniki zewnętrzne, które są stałym elementem naszego życia. Skóra staje się odbiciem stanu całego organizmu — im lepiej zadbamy o siebie w ogóle, tym wolniej starzeć się będzie nasza skóra. Dotyczy to oczywiście również powstawania zmarszczek na czole. 

Czynnikami zewnętrznymi, które mają wpływ na naszą skórę, są warunki atmosferyczne, takie jak ilość promieni słonecznych, na którą jesteśmy narażeni, ale również jakość powietrza i ilość zanieczyszczeń w miejscu naszego zamieszkania. Ciężkie substancje chemiczne zawieszone w atmosferze, mają bardzo negatywny wpływ na naszą skórę, między innymi dlatego, że obciążają ją, nie dopuszczając do swobodnego oddychania. To z kolei prowadzi do powstawania wolnych rodników, które ponoszą główną odpowiedzialność za przyspieszone starzenie się naszej skóry. 

Ważne jest również to, jaki tryb życia prowadzimy. Do codziennej regeneracji nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości snu oraz prawidłowego nawilżenia. Tutaj istotną rolę odgrywa nie tylko woda oraz inne płyny, lecz także niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, oleje i witaminy — na przykład witaminy A oraz E. 

Za szybsze starzenie się naszej skóry odpowiedzialny jest również stres. Ponieważ większość z nas prowadzi szybki i intensywny tryb życia, stres staje się problemem, który dotyka coraz szerszego grona ludzi. Dlatego oprócz diety, odpowiedniej pielęgnacji i snu, nasza skóra potrzebuje momentów na oddech i relaks — na przykład w postaci codziennych medytacji, ulubionej aktywności fizycznej, tak zwanych leśnych kąpieli czy chwil spędzonych w gronie najbliższych. 

Jak powstają zmarszczki na czole? 

Wraz z upływem czasu słabną procesy wytwarzania kolagenu. Skóra traci też umiejętność produkcji wystarczającej ilości kwasu hialuronowego. Jeśli jest dodatkowo odwodniona, zanika naturalna skłonność do regeneracji. Prowadzi to do utraty jędrności i elastyczności — na skórze pojawiają się kolejne, płytsze lub głębsze bruzdy. Zmarszczki na czole są również związane z mimiką twarzy — silna ekspresja oraz brak okularów przeciwsłonecznych w czasie letnich dni prowadzą do silnego marszczenia czoła i w konsekwencji do powstawania zmarszczek. 

Musimy pamiętać również o tym, że zmarszczkom na czole o wiele lepiej jest przeciwdziałać wcześniej, niż próbować pozbyć się ich, gdy są całkowicie widoczne. Kiedy zatem warto zacząć zwracać uwagę na antyzmarszczkową pielęgnację naszej skóry na czole? Ponieważ zmarszczki na czole zaczynają być widoczne w okolicach trzydziestego/trzydziestego piątego roku życia, o profilaktykę powinnyśmy zadbać już w okolicach dwudziestych piątych urodzin. Na początku warto zacząć od nawilżającej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Dobrze sprawdzą się tu nie tylko maski nawilżająco-ujędrniające, lecz także serum nawilżające, które możemy aplikować na całą twarz. 

Co możemy zrobić, aby przeciwdziałać zmarszczkom na czole? 

Aby działać zapobiegawczo, musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednią pielęgnację nawilżającą. Wysuszona skóra traci ceramidy, które są spoiwem ochronnej warstwy hydrolipidowej. Dlatego na każdym etapie życia i pielęgnacji powinniśmy sięgać po kosmetyki, które szczególnie dbają o nawilżenie skóry i odbudowę bariery ochronnej. W tym celu sięgnij po przeciwstarzeniowy duet WONDER CREAM + PURE COMPLEX SERUM PROTECT REPAIR. To połączenie serum i kremu zapewni Twojej skórze codzienną dawkę odżywienia, regeneracji oraz działań naprawczych i wygładzających. Wysoka jakość składników (m.in. olej arganowy, masło Shea, olej jojoba, olej z pestek granatu, ekstrakt z liści tytoniu) i proces produkcji na zimno, pozwala na osiągnięcie rezultatów już po pierwszej aplikacji. 

Bardzo ważne jest również pobudzanie krążenia twarzy, za pomocą regularnych masaży. Możemy do tego wykorzystywać specjalne rollery do spłycania zmarszczek lub skorzystać z technik masażu. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistami, którzy wiedzą, jak masować twarz, aby odprowadzać zgromadzoną pod skórą limfę i wodę oraz pobudzać krążenie krwi. Rollery są bardzo poręcznym sposobem na masaż twarzy — pomagają nie tylko w stymulacji krążenia krwi i usuwaniu zanieczyszczenia z komórek skóry, lecz także intensywnie spłycają zmarszczki i bruzdy oraz redukują obrzęk twarzy. Przy domowym masażu warto przy okazji użyć serum o działaniu przeciwstarzeniowym, np. ACTIVE FACE CONCENTRATE ANTI AGE ACE. To koncentrat zawierający połączenie antyoksydacyjnych witamin A, C i E, najważniejszych dla zdrowia i młodości skóry. 

Należy również pamiętać, że w działaniu przeciwzmarszczkowym ważna jest rola codziennej pielęgnacji i prawidłowego oczyszczania skóry. W tym celu warto raz na jakiś czas wybrać się na zabieg głęboko oczyszczający do gabinetu kosmetycznego. Szczególnie skuteczne w przypadku walki z oznakami starzenia będą zabiegi peelingu wodorowego. Dzięki technologii tego oczyszczania nasza skóra zostaje odżywiona i oczyszczona w głębokich warstwach, co wpływa między innymi na eliminację wolnych rodników, odpowiedzialnych za szybsze starzenie się skóry. 

Jak możemy usunąć zmarszczki na czole?

Niestety, aby całkowicie pozbyć się zmarszczek na czole, stosowanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych i domowa pielęgnacja mogą okazać się niewystarczające. Kiedy zmarszczki są już widoczne i mocno zaznaczone, konieczna będzie interwencja lekarza medycyny estetycznej w specjalistycznym gabinecie, gdzie, przy wykorzystaniu odpowiednio dopasowanych technik, zmarszczki na czole zostaną wygładzone. Z jakich zabiegów możemy skorzystać? Które z nich gwarantują nam rozwiązanie problemu zmarszczek na czole? 

  • Jednym ze sposobów, dostępnym w większości gabinetów medycyny estetycznej, jest usuwanie zmarszczek przy pomocy kwasu hialuronowego. To substancja, która występuje w naszym ciele naturalnie, ale z wiekiem mamy jej coraz mniej. Odpowiada nie tylko za hydratację, lecz także ochronę i sprężystość skóry. Kwas hialuronowy zostaje zaaplikowany na zmarszczki na czole, dzięki czemu zostają one wyrównane. Oprócz tego zabieg ma charakter antyoksydacyjny oraz odmładzający. W czasie zabiegu kwasem o wysokim stężeniu odmłodzona zostaje nie tylko skóra, lecz także tkanka podskórna.
  • Fibryna bogatopłytkowa i osocze bogatopłytkowe to kolejne substancje, z których możemy skorzystać w gabinecie medycyny estetycznej. Zabieg oparty na tych składnikach jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie naturalne rozwiązania i chcą unikać chemicznych substancji. Fibrynę lub osocze pozyskuje się bowiem z krwi pacjentki/pacjenta. Aby otrzymać obie substancje, krew zostaje poddana odpowiednim procesom. Lifting na bazie osocza lub fibryny przywraca skórze jej dawne funkcje i odbudowuje przy pomocy działania komórek macierzystych.
  • Kolejnym sposobem jest mezoterapia igłowa skóry. Polega na dostarczaniu do głębokich warstw skóry odżywczych substancji, wspomagających regenerację tkanki oraz produkcję kolagenu. Po wykonaniu zabiegu skóra staje się odżywiona i nawilżona, a tkanki ulegają przebudowie, która pozwala na zniwelowanie zmarszczek na czole. 
  • Ciekawą metodą na pozbycie się zmarszczek na czole są również peelingi lekarskie, wykonywane przy pomocy silnie złuszczających substancji aktywnych, które pobudzają tkanki do syntezy komórkowej. Dzięki temu skóra zaczyna samodzielne procesy regeneracji i odbudowy, a zmarszczki stają się zdecydowanie mniej widoczne. Często peelingi lekarskie są połączone z mikronakłuwaniem, co dodatkowo pobudza skórę na czole. 

Zmarszczki na czole — podsumowanie 

  • Zmarszczki na czole zaczynają być widoczne między 30. a 35. rokiem życia, dlatego ważne jest, aby zacząć im przeciwdziałać już wcześniej — możemy w tym celu wykorzystać maseczki nawilżające i sera do twarzy o działaniu odbudowującym. 
  • Zmarszczki na czole to bardzo często zmarszczki mimiczne, które z wiekiem się utrwalają i pogłębiają. 
  • Oprócz odpowiedniej pielęgnacji nawilżającej warto również zadbać o masaże i ćwiczenia twarzy (na przykład joga twarzy), które pobudzają krążenie krwi i pomagają w regeneracji skóry. 
  • Pamiętajmy, aby zabiegi medycyny estetycznej, na które będziemy chcieli się zdecydować, były wykonywane w bezpiecznych i profesjonalnych warunkach, przez osobę, która przed zabiegiem poinformowała nas o możliwych skutkach ubocznych. Wybierając konkretną metodę wygładzenia zmarszczek, weźmy pod uwagę również wrażliwość naszej skóry.