Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, przez co cechuje się wysoką podatnością na działanie czynników zewnętrznych. Ze względu na jej budowę, intensywną mimikę czy niewłaściwą pielęgnację, zmarszczki pod oczami są pierwszymi widocznymi objawami procesu starzenia. Wyjaśniamy dlaczego skóra wokół oczu wymaga szczególnej uwagi i w jaki sposób zniwelować powstawanie zmarszczek na tej partii twarzy!   

Zmarszczki pod oczami w młodym wieku – dlaczego powstają? 

Zmarszczki to typowy objaw starzejącej się skóry. W procesie starzenia, który rozpoczyna się niewidocznie u osób w wieku 25-30 lat, największą rolę odgrywają czynniki wewnętrzne związane z naturalnymi, postępującymi zmianami w organizmie. Znaczenie mają również czynniki zewnątrzpochodne m.in. szkodliwe promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska czy nieprawidłowa pielęgnacja. W przypadku zmarszczek pod oczami na ich powstawanie ma wpływ także miostarzenie, czyli proces tworzenia się zmarszczek mimicznych.

Zmarszczki mimiczne, określane również jako ekspresyjne, pojawiają się w miejscach kurczu mięśni, głównie wokół oczu, ust i na czole. Dzieje się tak, ponieważ naturalne ruchy mięśni oddziałują na komórki skóry, które w odpowiedzi produkują białka kurczliwe. Mięsień okrężny oka kurczy się nawet 20 tysięcy razy dziennie – nie mamy na to wpływu, ponieważ ruch jest generowany m.in. podczas mrugania. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą więc być widoczne w bardzo młodym wieku, nawet u nastolatków, co jest całkowicie normalne. 

Niemniej zmarszczki pod oczami w młodym wieku mogą tworzyć się przedwcześnie, także z powodu niewłaściwej pielęgnacji skóry. Za przyczynę ich powstawania niekiedy odpowiada np. aplikacja preparatów przeciwtrądzikowych na delikatną okolicę oczu. Przyczynia się to do wysuszenia skóry i podrażnień, a tym samym, w dłuższej perspektywie czasu, powstawania zmarszczek.  

Z jakimi problemami boryka się skóra wokół oczu?

Poza ruchami mimicznymi, skóra wokół oczu jest narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. W tej partii twarzy gruczoły łojowe występują w niewielkiej ilości, przez co skóra jest niedostatecznie nawilżona oraz nie ma naturalnego zabezpieczenia. W konsekwencji i tak cienka warstwa skóry, staje się bardzo podatna na wysuszenie oraz podrażnienie, co przyczynia się do powstawania zmarszczek pod oczami.

Kolejnym problemem skóry w okolicy oczu jest stosunkowo niska zawartość kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, takich jak np. kwas hialuronowy. Co więcej, poziom wymienionych składników skóry stopniowo spada już po 20. roku życia, a znacznie intensywniej – u kobiet starszych, w wieku powyżej 30 lat. W tym okresie życia, zmarszczki mimiczne utrwalają się w zmarszczki statyczne, na co wpływa głównie naturalna degradacja komórek kolagenu. 

Konsekwencją wpływu czynników zewnętrznych, wewnętrznych oraz ruchów ekspresyjnych są zmarszczki, które u większości osób w pierwszej kolejności występują pod oczami i wokół ust. Dodatkowo skóra staje się wiotka, poszarzała i pozbawiona blasku. Utrata jędrności wynika także z niewielkiej grubości tkanki podskórnej w skórze wokół oczu.     

Czego potrzebuje delikatna skóra pod oczami? 

Dużym problemem skóry wokół oczu jest wysoka skłonność do utraty wody. Każda partia twarzy, a szczególnie powieki dolne, powinna być nawilżana, a w zależności od indywidualnych potrzeb i typu cery także natłuszczana. Jeśli zastanawiasz się, co pomoże na zmarszczki pod oczami, postaw przede wszystkim na preparaty intensywnie nawilżające, takie które zawierają m.in.:

  • kwas hialuronowy,
  • kwasy tłuszczowe,
  • ekstrakty i wyciągi roślinne, np. z aloesu, 
  • oleje roślinne, np. z migdałów,
  • ceramidy.  

Skuteczny krem na zmarszczki pod oczami powinien, także odżywiać skórę poprzez dostarczenie jej składników niezbędnych do zachowania jędrności. Jednym z nich jest witamina A (retinol), która redukuje rozpad włókien kolagenu i stymuluje produkcję nowych komórek. Zabezpiecza również skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, przeciwdziałając tym samym fotostarzeniu skóry.

Korzystny wpływ na skórę ma też witamina C, która jest silnym antyoksydantem. Chroni przed wpływem wolnych rodników, co jest bardzo ważne dla profilaktyki zmarszczek pod oczami. Dodatkowo rozświetla i odżywia skórę, a także redukuje cienie pod oczami. Warto więc stosować preparaty z zawartością naturalnych substancji roślinnych bogatych w tę witaminę.  

Demakijaż i oczyszczanie skóry wokół oczu 

Jednym z błędów popełnianych podczas codziennej pielęgnacji twarzy, jest niewłaściwie wykonywany demakijaż i zbyt małe skupienie uwagi na oczyszczaniu. Mocne pocieranie powiek wacikiem może przyspieszyć powstawanie zmarszczek pod oczami. Podatna na podrażnienia skóra wokół oczu powinna być traktowana bardzo delikatnie. Aby odpowiednio ją oczyścić, postępuj ostrożnie:

  • dokładnie umyj dłonie;
  • nasącz wacik delikatnym płynem micelarnym przeznaczonym do demakijażu oczu;
  • przyłóż wacik do powieki i przytrzymaj przez kilka sekund;
  • przesuń wacik po skórze, zaczynając od zewnętrznego kącika i kończąc przy nosie, nigdy odwrotnie;
  • w razie potrzeby powtórz czynność, nie pocieraj oczu;
  • nigdy nie zapominaj o usunięciu kolorowych kosmetyków z powiek.

Poza dokładnym demakijażem, skórę wokół oczu należy myć przy użyciu łagodnego żelu lub pianki. Warto wybierać naturalne preparaty, które nie powodują podrażnień i nie wysuszają skóry. Przykładem tego typu produktu jest FACE CLEANSER, czyli delikatna, a przy tym skuteczna pianka do demakijażu. Zawartość betainy i gliceryny w składzie, zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia, a przy tym nie narusza jej naturalnej bariery lipidowej. 

Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się zmarszczek pod oczami, wiedz, że w przypadku głębokich bruzd nie jest to możliwe przy pomocy naturalnych metod. Można jednak poprawić kondycję skóry i spłycić zagłębienia. Jaki krem wybrać na zmarszczki pod oczami? 

Zmarszczki wokół oczu wyrażają to, kim jesteśmy. Są świadectwem wszystkich naszych uśmiechów, wzruszeń i rozczarowań. Oczywiście nie musisz godzić się na szybki postęp procesów starzenia. Systematyczna pielęgnacja przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków, pozwoli na nawilżenie i ujędrnienie skóry, m.in. poprzez poprawę jej ukrwienia, odżywienie oraz pobudzenie do regeneracji. Dzięki temu możesz widocznie spłycić zmarszczki pod oczami i spowolnić powstawanie nowych. 

Wypróbuj np. krem pod oczy EYE SERUM przeznaczony do pielęgnacji delikatnej skóry. Emulsja zawiera miąższ z liści aloesu, który działa łagodząco, nawilżająco i ochronnie. Redukująco na zmarszczki pod oczami wpływają m.in. zawarte w preparacie masło shea i olej z pestek granatu. Pozostałe składniki, takie jak olej ze słodkich migdałów, nasion opuncji figowej i pestek winogron, działają antyoksydacyjnie, nawilżająco, regenerująco, a także przeciwzapalnie.  

Zmarszczki pod oczami – zabiegi zmniejszające ich widoczność 

Do metod niwelujących oznaki starzenia zalicza się mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Wśród nich są takie, które redukują zmarszczki pod oczami jednorazowo lub po serii wykonanych zabiegów. Stosuje się m.in.:

  • wypełniacze, np. preparatami z kwasem hialuronowym,
  • toksynę botulinową (botoks),
  • mezoterapię,  
  • nici liftingujące,
  • karboksyterapię,
  • laseroterapię,
  • blefaroplastykę. 

Najlepszym sposobem na zmarszczki pod oczami jest zapobieganie ich powstawaniu. Pielęgnację skóry wokół oczu, jak i na całym ciele, warto więc traktować jako codzienny rytuał oraz przyjemność. Odpowiednie oczyszczenie, kolejno aplikacja kremów nawilżających i ujędrniających, nie tylko niwelują widoczność zmarszczek, lecz także zmniejszają dyskomfort związany z nadmierną suchością, uczuciem ściągania czy podrażnieniem skóry.