Codziennie na Twojej skórze, oprócz makijażu, gromadzą się liczne zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył czy inne związki obecne w powietrzu. Aby skóra wyglądała promiennie i mogła się prawidłowo regenerować, musisz zadbać o jej dokładne oczyszczenie. Jakich kosmetyków w tym celu używać? Na co zwracać uwagę podczas codziennej rutyny? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Czym myć twarz? Zasady optymalnej pielęgnacji
  2. Czym myć twarz – domowe sposoby
  3. Co oprócz kosmetyków do mycia twarzy warto stosować na co dzień?

Czym myć twarz? Zasady optymalnej pielęgnacji

Zastanawiasz się, czym najlepiej myć twarz, aby była optymalnie oczyszczona i ukojona? Wiele zależy od Twojego typu cery, jednak istnieje kilka ogólnych zasad, które warto stosować niezależnie od okoliczności.

Po pierwsze: dobra woda

Do mycia twarzy i innych wrażliwych części ciała lepiej nie stosować zwykłej „kranówki”. Skóra posiada pH na poziomie około 4,5–5,5, podczas gdy woda płynąca z kranu ma pH w granicach 8–9,5. Kontakt z tak twardą wodą wpływa niekorzystnie na kondycję delikatnego naskórka, co może przyczyniać się do jego podrażnień. Czym myć twarz? Najlepiej do tego celu sprawdzi się woda przegotowana, mineralna lub źródlana. Pamiętaj również, że powinna mieć temperaturę pokojową (ani zimną, ani gorącą).

Po drugie: dobre kosmetyki

Sama woda zazwyczaj nie wystarczy, aby dokładnie oczyścić skórę twarzy. Umożliwiają to jedynie odpowiednio dobrane kosmetyki – najlepiej jeśli mają naturalny skład, a ich produkcja nie szkodzi środowisku. Takie właśnie są produkty do demakijażu od Swederm, które nadają się do każdego typu cery!

Jeśli zastanawiasz się czym myć twarz, wypróbuj duet FACE CLEANSER i FACE TONER. Delikatna pianka usuwa makijaż oraz łagodnie oczyszcza cerę z wszelkich zanieczyszczeń, otulając ją swoją miękkością. Tonik przywraca skórze optymalne pH, wycisza oraz koi, a dodatkowo ma właściwości nawilżające. Jeżeli natomiast masz skórę suchą lub podrażnioną, sięgnij po żel FACE GEL z organicznym wyciągiem z aloesu oraz kwasem hialuronowym. Oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie w jednym!

Po trzecie: dobre narzędzia

Na rynku dostępne są jednorazowe bądź wielorazowe płatki kosmetyczne, dzięki którym doskonale rozprowadzisz Face Toner lub Face Gel po swojej twarzy. Sprawdzają się też idealnie do ocenienia, czy skóra jest już całkowicie oczyszczona. Zwilż wacik wodą lub płynem micelarnym, a następnie delikatnie przeciągnij go po całym obszarze twarzy. Jeżeli płatek pozostanie biały, oznacza to, że możesz przejść do kolejnego punktu swojej wieczornej rutyny, czyli nałożenia kremu.

Pamiętaj, że płatki kosmetyczne, zwłaszcza te wielokrotnego użytku, nie są dobrą sposobem by oczyszczać cerę trądzikową. Przesuwanie wacików po skórze powoduje, że bakterie, które przyczyniają się do powstawania wyprysków, zostają rozprowadzone po niezaognionych dotąd obszarach twarzy. W przypadku cery trądzikowej, lepszym rozwiązaniem jest dokładne umycie skóry dłońmi za pomocą odpowiednich kosmetyków, a następnie odsączenie pozostałej na skórze wody, poprzez przyłożenie do niej papierowego ręcznika.

Czym myć twarz – domowe sposoby

Jeżeli lubisz eksperymentować lub po prostu chcesz mieć wgląd w cały proces produkcji swoich kosmetyków do demakijażu i mycia twarzy, możesz pokusić się o ich własnoręczne wykonanie. Poniżej przestawiamy kilka prostych przepisów na specyfiki domowej roboty.

Domowe mleczko do demakijażu

Do wykonania tego kosmetyku potrzebujesz:

  • hydrolatu różanego o objętości 100 ml (dwóch kieliszków do wódki),
  • łyżeczki mleka w proszku,
  • łyżki miodu,
  • dwóch łyżeczek naturalnego oleju.

Olej (oleje) dobierz odpowiednio do swojego rodzaju skóry:

  • olej schnący (np. konopny, lniany) do cery tłustej lub problematycznej;
  • olej półschnący (np. arganowy lub olej ze słodkich migdałów) do cery normalnej lub mieszanej;
  • olej nieschnący (np. kokosowy, makadamia) do cery suchej lub dojrzałej.

Hydrolat różany podgrzej w kąpieli wodnej do temperatury nieco wyższej niż pokojowa. Dodaj mleko w proszku i miód, a następnie mieszaj aż do uzyskania jednolitego płynu. W ostatnim kroku wlej do mieszanki olej (lub oleje) i również wymieszaj całość.

Domowy tonik

Do wykonania tego kosmetyku potrzebujesz:

  • wody destylowanej o objętości 100 ml (dwóch kieliszków do wódki),
  • łyżki miodu,
  • łyżeczki soku z cytryny.

Wodę destylowaną podgrzej w kąpieli wodnej do temperatury nieco wyższej niż pokojowa. Dodaj pozostałe składniki, a następnie mieszaj całość aż do uzyskania jednolitego płynu.

Domowy żel do twarzy

Do wykonania tego kosmetyku potrzebujesz:

  • wody destylowanej o objętości 200 ml,
  • 50 g nasion z lnu,
  • dwóch łyżeczek naturalnego oleju.

Olej dobierz odpowiednio do swojego rodzaju skóry. Nasiona lnu wsyp do garnka i zalej wodą destylowaną. Całość zagotuj do temperatury wrzenia. Powstały napar przecedź przez sitko, tak aby uzyskać jednolity żel lniany. Dodaj naturalny olej, całość wymieszaj i pozostaw do ostudzenia.

Domowy peeling cukrowy

Do wykonania tego kosmetyku potrzebujesz:

  • dwóch łyżeczek cukru,
  • łyżki oliwy z oliwek,
  • łyżeczki soku z cytryny.

Wszystkie składniki umieść w naczyniu, a następnie połącz ze sobą, mieszając. Uwaga! Peeling cukrowy nie jest zalecany dla cery wrażliwej i naczynkowej.

Domowy peeling enzymatyczny

Do wykonania tego kosmetyku potrzebujesz:

  • plastra świeżego ananasa bez skórki,
  • 3 łyżek mąki kukurydzianej.

Plaster ananasa umieść w mikserze i zmiel do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie dodaj mąkę kukurydzianą i połącz całość, delikatnie mieszając. Uwaga! Peeling enzymatyczny jest łagodniejszą alternatywą dla peelingu mechanicznego (np. cukrowego). Mogą go stosować osoby z cerą wrażliwą oraz naczynkową, jednak przed pierwszym użyciem należy przeprowadzić próbę uczuleniową.

Domowa maseczka nawilżająca

Do wykonania tego kosmetyku potrzebujesz:

  • czterech łyżek śmietany,
  • łyżki miodu,
  • łyżeczki soku z cytryny.

Wszystkie składniki umieść w naczyniu, a następnie mieszaj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Po nałożeniu maseczki na twarz pozostaw ją na skórze przez 20 minut, po czym zmyj letnią wodą mineralną.

Stosując domowe kosmetyki, pamiętaj o uważnym obserwowaniu reakcji swojej cery. Jeżeli wystąpią na niej niepokojące zmiany (np. wykwity lub wypryski), natychmiast zaprzestań używania preparatów domowej roboty. W razie potrzeby skontaktuj się też z lekarzem dermatologiem.

Co oprócz kosmetyków do mycia twarzy warto stosować na co dzień?

Idealne oczyszczenie twarzy to pierwszy krok w Twojej codziennej rutynie. Zazwyczaj wykonujesz go wieczorem, przed położeniem się spać. W następnej kolejności powinnaś zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie Twojej cery. Do tego celu sprawdzą się doskonale bogaty krem FACE CREAM oraz lekka, odżywcza emulsja pod oczy EYE SERUM. Oba produkty mają lekką konsystencję, dzięki czemu nadają się zarówno na noc, jak i na dzień. Mają również działanie przeciwstarzeniowe i regenerujące.

Jeżeli Twoja skóra potrzebuje natychmiastowego zastrzyku odżywczych składników, użyj lekkiej emulsji FACE BOOSTER. Zawiera kompozycję skoncentrowanych substancji aktywnych, m.in. olej jojoba, olej z nasion winogron, olej z kiełków pszenicy, miąższ z liści aloesu oraz masło shea.

W słoneczne dni należy stosować pod makijaż ochronny krem z filtrem. Fotoprotekcja jest niezwykle istotna dla zdrowia i młodego wyglądu skóry.

Raz na jakiś czas warto urządzić sobie relaksujące, domowe SPA. Zastosuj wówczas rewitalizującą maseczkę do twarzy FACE MASK 4W1, która zapewni Ci idealne oczyszczenie porów, nawilżenie cery i złuszczenie martwego naskórka. Maseczkę tego typu możesz stosować na zmianę z inną doskonałą propozycją od Swederm – INSTANT BEAUTY & DETOX FACE MASK. Twoja skóra nabierze młodzieńczej świeżości i blasku!

Wszystkie kosmetyki od Swederm mają naturalny skład i nie są testowane na zwierzętach. Dodatkowo, produkty z linii Natural Skin Care, zawierają substancje pochodzące z organicznych upraw, które mają dobroczynny wpływ na skórę twarzy i ciała.