Idealny owal twarzy nie istnieje w naturze — każdy posiada indywidualne cechy, które czynią go pięknym. Jeśli jednak nie jesteś zadowolona z pewnych partii, możesz modelować ich wygląd, prościej niż się wydaje. Aby uzyskać pożądany kształt twarzy, wystarczy korektor, bronzer, rozświetlacz, pędzel i gąbeczka, plus oczywiście kilka sztuczek optycznych. Spektakularne efekty daje konturowanie na mokro, jednak za pomocą konturowania na sucho można uzyskać równie wyraźne, a jednocześnie bardziej naturalne efekty. Podpowiadamy, jakie kosmetyki do konturowania twarzy wybrać i jak je prawidłowo nakładać!

Konturowanie twarzy na mokro, a metoda na sucho

Konturowanie twarzy jest techniką makijażu, która polega na nakładaniu kosmetyków w taki sposób, aby wszystkie atuty urody zostały podkreślone, a mankamenty ukryte. Technikę tę określa się także jako strobing lub draping (w zależności od wybranego rodzaju produktu). Do precyzyjnego modelowania twarzy stosuje się dwie podstawowe metody — konturowanie twarzy na sucho i mokro. W takim razie czym konturować twarz? Pierwsza z wymienionych metod polega na aplikacji kosmetyków płynnych i kremowych (w sztyfcie, fluidów, w kremie). Za pomocą tej metody można uzyskać efekt porównywalny do metamorfoz wprost z programów telewizyjnych. Jednak znacznie łatwiej, szybciej i naturalniej można wykonać konturowanie twarzy na sucho, czyli przy użyciu produktów sypkich, prasowanych i wypiekanych, które aplikuje się pędzlami. 

Efekty konturowania — co można osiągnąć?

Ideał piękna to kwestia bardzo indywidualna — każdy kształt twarzy jest wyjątkowy i doskonały. Jeśli jednak chcesz nieco zmienić wygląd, konturowanie sprawdzi się najlepiej. Za pomocą kosmetyków do makijażu można poprawić kontur i rysy twarzy, zyskując wymarzony owal i maskując wszelkie niedoskonałości. Warto wykonturować twarz, zwłaszcza jeśli chcesz uwypuklić obszary, takie jak np. łuk kupidyna, dzięki któremu usta wyglądają zmysłowo. Za pomocą gry światłocieni możesz też podkreślić kości policzkowe, zredukować wysokie czoło czy zwęzić szeroką linię żuchwy. Jeśli chcesz, możesz wyszczuplić całą twarz lub skupić się tylko na wybranym obszarze, także w celu zamaskowania asymetrii czy innych niedoskonałości.

Zawsze wybór techniki konturowania należy dobierać do kształtu swojej twarzy. W pierwszej kolejności warto zapamiętać podstawowe zasady, takie jak np.:

  • linie pionowe i ukośne optycznie wydłużają twarz;
  • linie poziome poszerzają;
  • ciemny kolor może wyszczuplić twarz i optycznie zmniejszyć wybrane obszary;
  • jasne kolory uwypuklają;
  • rozświetlacz i róż podkreślają oraz nadają skórze świeżego wyrazu. 

Niezbędne kosmetyki do konturowania twarzy

Wybór odpowiednich kosmetyków do konturowania to podstawa. Najlepiej sprawdzają się produkty z wysoką pigmentacją, dzięki którym uzyskasz pożądany efekt bez konieczności nakładania dużej ilości preparatu, co mogłoby uwydatnić niedoskonałości cery i dać sztuczny efekt.

Podstawowy zestaw do konturowania twarzy to bronzer i rozświetlacz. Jeśli chcesz podkreślić szczyt kości policzkowych, użyj również niewielkiej ilości różu - dzięki niemu cera wygląda na świeżą, a cała twarz zyskuje młodzieńczego wyrazu. Gładkie wykończenie i naturalny, świeży rumieniec zapewni np. SWEDERM® ROSE PEARL BLUSH

Najlepsze efekty uzyskasz, dobierając odcienie najbardziej zbliżone do swojej twarzy. Rozświetlacz i róż mogą być o ton lub dwa ciemniejsze, natomiast bronzer o ton ciemniejszy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pudrami do konturowania i masz problem z wyborem odcienia, zastosuj np. puder brązujący SWEDERM® BRONZING STONE, który doskonale wtapia się w skórę i dopasowuje do każdego typu cery. Intensywność uzyskanego koloru zależy od tego, ile produktu zastosujesz. 

Dobre kosmetyki zapewniają też idealne krycie, dzięki czemu możesz wyrównać koloryt cery i ukryć niedoskonałości, takie jak cienie pod oczami, przebarwienia czy teleangiektazje. Wiedz też, że przed konturowaniem twarzy na sucho warto nałożyć podkład i korektor. Również ich odcienie powinny być jak najbardziej naturalne.

Pędzle do konturowania i potrzebne akcesoria

Jeśli konturujesz twarz produktami suchymi, zwróć uwagę na rodzaj pędzli. Najlepiej do tego sprawdzają się akcesoria wykonane z włosia naturalnego, które są miękkie i delikatne, ale przede wszystkim pochłaniają więcej drobinek w porównaniu do pędzli syntetycznych. Dzięki temu kosmetyki nie osypują się i łatwiej rozprowadzić je na twarzy.

Każdy z produktów do konturowania warto nakładać innym pędzelkiem, dzięki czemu odcienie się nie zmieszają, a uzyskany efekt będzie bardziej spektakularny. Możesz też użyć jednego lub dwóch pędzli, ale pamiętaj o ich dokładnym oczyszczaniu przed nałożeniem kolejnego preparatu. Ponadto kształt i gęstość pędzli różnią się w zależności od ich przeznaczenia.

Do bronzera nadają się głównie:

  • pędzle z puchatym, ściętym pod kątem włosiem — służą do nakładania bronzera oraz nadają się do aplikacji różu;
  • pędzle w kształcie kulki — ułatwiają rozblendowanie bronzera, co jest trudniejsze przy zastosowaniu pędzla ściętego;
  • pędzle flat top z włosiem ściętym na płasko — ułatwiają precyzyjne wyznaczenie miejsca aplikacji kosmetyku na policzku, umożliwiają też szybkie uzyskanie wysokiej pigmentacji.

Z kolei rozświetlacz najlepiej nakładać za pomocą następujących pędzli:

  • okrągły, puchaty, w kształcie płomienia — umożliwia łatwą aplikację rozświetlacza, ale też jego blendowanie;
  • fun brush o kształcie płaskiej miotełki — jest najczęściej wybierany do nakładania rozświetlacza, może też służyć do usuwania nadmiaru kosmetyków z twarzy.

Konturowanie twarzy na sucho krok po kroku

Po wyborze metody konturowania twarzy, kosmetyków i akcesoriów, pora na określenie swoich atutów oraz tego, co chcesz ukryć. Inaczej będzie wyglądało konturowanie twarzy kwadratowej, inaczej twarzy okrągłej, podłużnej czy w kształcie serca. Różnica polega przede wszystkim na tym, na jakie partie twarzy będziesz aplikować poszczególne odcienie. Dlatego warto sprawdzić jak wykonać konturowanie twarzy dla początkujących.

Następnie zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które są istotne dla wykonania prawidłowego makijażu, który powinniśmy robić w następujących krokach:

  1. Najpierw dokładnie oczyść skórę za pomocą ulubionego preparatu myjącego. Warto też zastosować tonik i dobrze wchłaniający się krem nawilżający, który przygotuje cerę do makijażu. 
  2. Następnie nałóż mokrą bazę — podkład i korektor. Z tego kroku możesz zrezygnować, jeśli nie stosujesz takich produktów na co dzień. Jednak dzięki podkładowi pudry będą się lepiej trzymały, a nałożenie jasnego korektora pod oczy ożywi spojrzenie, dzięki czemu końcowy efekt będzie jeszcze lepszy.
  3. W kolejnym kroku warto całą cerę pokryć cienką warstwą pudru w odcieniu skóry, np. SWEDERM® UNIVERSAL BAKED FACE POWDER. Dzięki temu późniejsze cieniowanie twarzy będzie łatwiejsze, a makijaż trwalszy.
  4. Mając przygotowaną skórę, możesz przystąpić do nakładania bronzera na wybrane części twarzy. Zacznij od nałożenia go ukośnie tuż pod kością policzkową. Następnie zaaplikuj go na te miejsca, które chcesz ukryć, wyszczuplić lub zmniejszyć, np. boki nosa. Jeśli masz zbyt wysokie czoło, nałóż puder wzdłuż linii włosów i na skronie. Konturowanie twarzy na sucho pozwala również na ukrycie m.in. drugiego podbródka czy zbyt wydatnej żuchwy.
  5. Po ciemnych kolorach przychodzi pora na róż. Nie warto z niego rezygnować, ponieważ dzięki niemu twarz wygląda naturalnie, świeżo, bez efektu sztucznej maski. Róż nakłada się tuż nad bronzerem, po czym linie należy zblendować, tak aby linia przejścia nie była widoczna. Zamiast różu możesz też wykorzystać drugi bronzer o jaśniejszym odcieniu.
  6. W następnym kroku możesz rozświetlać te partie, które chcesz uwydatnić, np. policzki, czubek nosa, linię kupidyna, podbródek i strefę T (środek czoła wraz z linią między oczami). Rozświetlacz można rozprowadzić również pod brwiami, co optycznie uniesie spojrzenie i sprawi, że twarz będzie wyglądała radośniej.
  7. Gotowy makijaż możesz utrwalić za pomocą specjalnego preparatu w sprayu.