Według dermatologów najważniejszym elementem codziennej pielęgnacji twarzy jest jej dokładne oczyszczanie. Dzięki temu cera zachowuje zdrowy wygląd oraz naturalny blask.  Rytuał ten, dzięki specjalnym kosmetykom może być niezwykle przyjemny i sprawić, że poczujemy się jak na wizycie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jednak, aby oczyszczanie twarzy przyniosło pożądane efekty,  należy wiedzieć jak zadbać o cerę, w jaki sposób podejść do codziennej pielęgnacji, jakie kosmetyki wybrać i czego unikać. 

DLACZEGO OCZYSZCZANIE TWARZY JEST WAŻNE? 

Zdrowa i promienna cera jest wizytówką każdej i każdego z nas. Dzięki niej czujemy się pewnie i atrakcyjnie, niezależnie od wieku. Oczyszczanie twarzy jest podstawą pielęgnacją, która pomaga zachować zdrową i zadbaną skórę. Zabiegi oczyszczające, zarówno te wykonywane w gabinetach kosmetycznych jak i te, z których możemy korzystać w domowym zaciszu, utrzymują prawidłowe pH skóry oraz równowagę hydro-lipidową. 

Oczyszczając skórę twarzy, zmywamy z niej makijaż, nadmiar sebum, zanieczyszczenia oraz bakterie. Każdy z wymienionych wyżej czynników wpływa w znaczącym stopniu na stan cery. Nadmiar sebum sprzyja rozwojowi bakterii oraz prowadzi do zatykania się porów. W konsekwencji skóra traci blask, zaczynają pojawiać się na niej niedoskonałości, takie jak zaskórniki czy stany zapalne. Toksyny i zanieczyszczenia, które osadzają się na naskórku w ciągu dnia, przyspieszają również starzenie się skóry, utratę jędrności i pogorszenie jej wyglądu. 

Codzienne oczyszczanie twarzy powinno stać się szczególnie ważnym etapem pielęgnacji wszystkich mieszkańców większych i mniejszych miast. Pyły zawieszone w miejskim powietrzu, szczególnie powyżej średniego dobowego stężenia, które WHO ustaliło na poziomie PM 2.5, z łatwością wnikają w naszą skórę, prowadząc do podrażnienia, przesuszania oraz przebarwień. Pod wpływem działania smogucera traci blask i szybciej się starzeje, ponieważ substancje znajdujące się w powietrzu z łatwością przenikają naskóreki niszczą kolagenowe wiązania. Regularne oczyszczanie twarzy może skutecznie przeciwdziałać tym negatywnym zmianom.

OCZYSZCZANIE TWARZY – RANO CZY WIECZOREM? 

Niektórym może się wydawać, że twarz należy oczyszczać jedynie wieczorem, po całym, intensywnym dniu. Jednak wieczorna pielęgnacja, nawet ta najdokładniejsza, może być niewystarczająca. Dlaczego? Ponieważ w trakcie snu, kiedy nasze ciało się regeneruje, gruczoły łojowe znajdujące się na twarzy nie przestają pracować. Co więcej, podczas wieczornej pielęgnacji korzystamy z ciężkich kremów lub maści, które mają pomagać naszej cerze, ale często pozostawiają na skórze warstwę, którą rano należy zmyć. Dodatkowo w nocy nasza skóra może się pocić, szczególnie latem. Mamy też kontakt z pościelą – poszewką od poduszki, lub kołdrą na których znajdują się kurz, roztocza oraz bakterie. Wszystkie wymienione powyżej czynniki mają negatywny wpływ na kondycję cery, dlatego ważne jest, aby również o poranku dokonać zabiegów oczyszczających. Oczywiście nie musi być ono tak głębokie jak  wieczorne. Wystarczy przetrzeć skórę twarzy, szyi i dekoltu płynem micelarnym lub przemyć ją delikatnym żelem. 

OCZYSZCZANIE TWARZY KROK PO KROKU

Aby prawidłowo i dokładnie oczyścić cerę, powinniśmy skorzystać z prostego schematu trzech kroków. Każdy z nich, przygotuje  skórę do dalszej pielęgnacji oraz stworzy przyjemny, codzienny rytuał, pozwalający się dodatkowo rozluźnić i odprężyć. 

KROK PIERWSZY – DEMAKIJAŻ

Demakijaż pozwala skórze odetchnąć po całym dniu. Ważne jest, aby dokładnie oczyścić okolice oczu, ponieważ są szczególnie delikatne. Warto skorzystać z płynu micelarnego, który dzięki swojej aktywnej formule opartej na cząsteczkach miceli, przyciąga wszelkie zanieczyszczenia, sebum oraz kurz. Dzięki temu demakijaż jest o wiele skuteczniejszy, szybszy i przyjemniejszy – nie musimy mocno pocierać wrażliwych miejsc wacikiem. Płyny micelarne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają wrażliwą skórę, podatną na podrażnienia i zaczerwienienia. 

KROK DRUGI – OCZYSZCZANIE 

Do bardziej gruntownego oczyszczenia cery można  wykorzystać żel, piankę, olejek oczyszczający lub peeling. Po demakijażu skóra jest gotowa do dalszej pielęgnacji. Należy delikatnie zwilżyć ją wodą, a następnie kolistymi ruchami rozprowadzić po całej twarzy wybrany preparat oczyszczający.  Omijaj okolice oczu, nie zapominaj o dokładnym rozprowadzeniu preparatu w całej strefie T, na policzkach oraz pod żuchwą. Po dwóch, trzech minutach  umyj twarz ciepłą wodą.  Zwróć uwagę, czy nigdzie nie pozostały resztki makijażu lub piany. Wybierając peeling kieruj się preferencjami swojej cery – jeśli jest sucha, wrażliwa, naczyniowa – wybierz peeling enzymatyczny. Jeśli mieszana, tłusta, gruba, ziemista, z przebarwieniami sięgnij po peeling drobnoziarnisty lub z dodatkiem kwasów. Stosuj wybrany preparat maksymalnie raz lub dwa razy w tygodniu.  

KROK TRZECI – TONIZACJA 

Ostatnim krokiem pielęgnacyjnym jest tonizacja. Większość  osób o niej zapomina lub lekceważy, nie doceniając ogromnego znaczenia tego kroku dla zachowania zdrowej cery. Kiedy myjemy twarz żelem bądź olejkiem, naruszamy naturalne pH skóry, ze względu na to, że wszystkie substancje oczyszczające, aby były skuteczne, muszą zawierać aktywne substancje. Te niekiedy mogą pozostawiać po sobie uczucie suchej lub napiętej skóry. Dlatego właśnie należy korzystać z toników lub hydrolatów, które pomagają przywrócić naturalne pH skóry – czyli równowagę kwasowo-zasadową z odczynem równym 5,5 pH. Skóra, która jest zbyt „kwaśna”, ulega podrażnieniom i przetłuszcza się o wiele szybciej niż zazwyczaj. Natomiast cera nadmiernie „zasadowa” staje się sucha i napięta. 

OCZYSZCZANIE CERY PROBLEMATYCZNEJ  

Niezwykle ważną kwestią jest oczyszczanie cery problematycznej, czyli tej nadmiernie przetłuszczającej się lub trądzikowej. Skóra z niedoskonałościami oraz zaburzoną pracą gruczołów łojowych jest kłopotliwa w pielęgnacji, ponieważ często potrzebujemy czasu, aby znaleźć odpowiednie kosmetyki, z których możemy korzystać. Zdarza się, że nadmierne oczyszczanie skóry problematycznej może prowadzić do pogorszenia jej stanu – oczyszczanie niewłaściwymi kosmetykami często nadmiernie wysusza skórę, co powoduje zwiększoną pracę gruczołów łojowych. To z kolei prowadzi do zatykania się porów oraz rozwijania się szkodliwych bakterii, czy powstawania stanów zapalnych. 

Dlatego przystępując do oczyszczania skóry problematycznej, najlepiej będzie skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać kosmetyki odpowiednie dla konkretnych potrzeb j cery. Możemy korzystać z żeli głęboko oczyszczających np. Face Gel (poroszę dodać odnośnik do strony), które otwierają pory i pomagają usuwać nadmiar sebum. Pomocne w pielęgnacji mogą okazać się również peelingi np. Face Scrub lub maseczki z substancjami aktywnymi. Szczególnie skuteczna w walce z niedoskonałościami jest maska oczyszczająca LEROSETT od Swederm (proszę dodać odnośnik do strony, która nie tylko pomaga oczyścić twarz, ale ma również działanie seboregulujące. Warto również sprawdzać skład preparatów oczyszczających – preparaty z kwasami AHA / BHA (np. glikolowym, migdałowym, salicylowym) pomagają złuszczać martwy naskórek, regulując wydzielanie sebum. Aby skutecznie oczyścić cerę łojotokową, bez dodatkowego podrażniania czy wysuszania, należy korzystać z łagodnych kosmetyków myjących, bez obecności alkoholu , który niszczy płaszcz hydrolipidowy i zaburza prawidłowe pH skóry. Warto również zwrócić uwagę na to, czy kosmetyki, przy pomocy których chcemy oczyszczać skórę twarzy są niekomedogenne, czyli niezatykające porów skóry. 

OCZYSZCZANIE TWARZY – W DOMU CZY W GABINECIE KOSMETYCZNYM? 

O cerę możemy zadbać w zaciszu naszego domowego SPA. Odpowiednie kosmetyki wysokiej jakości oraz świadomość podstawowych zasad pielęgnacji to pierwsze kroki w stronę zdrowej i promiennej cery. Są jednak profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które wymagają nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim  wiedzy i umiejętności. 

Dotyczy to między innymi manualnego oczyszczania twarzy. Zabieg ten zalecany jest w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Niektórzy próbują wykonywać go w domu, jednak nie jest to najlepszy sposób na zadbanie o naszą skórę. Aby  manualne oczyszczanie twarzy zostało wykonane prawidłowo, powinno zostać przeprowadzone w gabinecie kosmetycznym przez specjalistę , który wie jak zrobić to  higienicznie i bezpiecznie.  W zależności od stanu skóry, po jej diagnozie  skorzysta  z peelingu kawitacyjnego, urządzenia do mikrodermabrazji, czy profesjonalnej maski rozpulchniającej i vapozonu, które przygotują skórę do dalszego oczyszczania. 

Oczyszczanie manualne to nie jedyny zabieg, z którego możemy skorzystać w gabinecie kosmetycznym. Niezwykle skuteczne są również takie sposoby oczyszczania jak:

  • Mikrodermabrazja
  • Peeling kawitacyjny
  • Oxybrazja
  • Eksfoliacjakwasami
  • Oczyszczanie wodorowe

OCZYSZCZANIE TWARZY – JAKIE KOSMETYKI WYBRAĆ? 

Niezależnie od tego, czy oczyszczamy twarz w domowym zaciszu, czy korzystamy z usług profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, ważne jest, aby dbać o cerę jedynie za pomocą skutecznych, kosmetyków. 

Dlatego tak wiele z Was coraz częściej wybiera kosmetyki Swederm – tworzymy je na bazie naturalnych składników w profesjonalnych laboratoriach, ponieważ wiemy, że Twoja skóra zasługuje na to, co najlepsze. Przygotowując naszą serię kosmetyków do oczyszczania twarzy, takich jak FACE SCRUB, FACE GEL czy FACE CLEANSER, łączymy to co organiczne i naturalne z wiedzą i doświadczeniem. Puder z pestek moreli, znajdujący się w FACE SCRUB, pomaga złuszczać martwy naskórek oraz wspomaga walkę z zaskórnikami, a miąższ z liści aloesu, który znajdziecie w FACE GEL, nawilża i łagodzi podrażnienia. Jednak szczególnie skuteczna w oczyszczaniu i walce z niedoskonałościami jest wyjątkowa, i niezwykle skuteczna  maska LEROSETT, która ma działanie seboregulujące. Nasze kosmetyki to zdrowypokarm dla Twojej skóry, który dodatkowo aktywnie wspomaga jej codzienne oczyszczanie.